Riiga kogunenud Läti välisorganisatsioonide juhid rõhutasid laulupeo tähtsust

Foto: ERR

Laulu- ja tantsupidude roll läti keele ja kultuuri hoidjana ning Läti ja teiste Balti riikide tutvustajana välismaal muutub järjest olulisemaks, leiavad Riiga üleilmsele lätlaste päevale kogunenud välisorganisatsioonide juhid.

Seenioride koorid panid äsja Riia kesklinnas rahva kaasa elama. Põlvkondade vahetumine välismaal ja noorte lahkumine Lätist muudavad oma kultuuri hoidmise kodust kaugel järjest olulisemaks. Oma keel, laul ja tants on välismaale elama läinute seas siiski populaarsed, hoolimata sellest, mis põhjusel või tujuga kodumaalt lahkuti.

Ülemaailmse Vabade Lätlaste ühenduse juht Austraalias Kristine Saulite ütles, et lätlastel on laulupeod nii Ameerikas kui ka Kanadas. Austraalias on üle aasta kultuuripäevad, mis kestavad viis päeva järjest.

Kogu maailmas kasvab huvi eripäraste ürituste vastu. Laulu- ja tantsupeotava on midagi sellist, mida teistel pole ja mis paneb paljusid huvituma ka riikidest, kus see tava au sees.

Erinevalt Eestist on Lätis oma laulupeoseadus, kus põhiväärtused kirjas. Tänavu, näiteks on laulu- ja tantsupeole kaasatud amatöörteatrid. Kui laiaks peaks kultuuri tutvustamisega minema? Ja kommertslikkus, mida isegi maestro Raimonds Pauls ette heidab, tundub olevat kui paratamatus.

"Paljud ettevõtjad on laulu- ja tantsupeomelusse sulandunud juba enne peoaega. Nad on valmistanud peoga seotud tooteid," möönis Läti kultuuriminister Dace Melbarde.

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: