Saaremaal avatakse tsaariperekonda pildistanud Carl Bulla majamuuseum

Carl Bulla
Carl Bulla Autor/allikas: Pressimaterjalid

Saaremaal Iide külas avatakse reedel fotograaf Carl Bulla majamuuseum.

Aastatel 1855 - 1929 elanud Bulla oli peamiselt Venemaal ning elu lõpupoole ka Eestis tegutsenud päevapiltnik, kes jäädvustas sadades tuhandetes fotodes Vene keisriperekonda, maailmalinna Peterburi, aga ka pisikest Sõrve säärt. Teda peetakse Venemaa fotoreportaažide aluspanijaks.

MTÜ Carl Bulla muuseum asutajaliige Mihkel Undrest ütles ERR-ile, et enne Esimest maailmasõda Bulla poolt Iida külla rajatud maja on Euroopa Liidu toetuste abil renoveeritud ja esialgseks väljapanekuks on fotod seitsmes-kaheksas toas ja tollest ajast pärit fototehnika.

"Maja sai taastatud fotode järgi ning praegu on tähtis, et saame muuseumi avatud ja tööle. Kollektsiooni hakkame alles täiendama," lausus Undrest.

Muuseumi avamisele on tulemas ka Bulla tegevust uurinud inimesed Peterburist, kes Undresti sõnul on lubanud eksponaatide soetamisel aidata.

Carl Bulla hakkas Eesti vastu huvi tundma tänu oma kolmandale ja viimasele naisele Christine Juliane Keselbergile, kes oli pärit Sõrvest. Bulla ise oli päritolult Sileesia sakslane.

Saaremaal elades pani ta peamist rõhku rahvariiete ning vanade traditsiooniliste talutööde jäädvustamisele, kuid pildistas ka kirikuid ja nendes leidunud kunstiväärtusi. Bulla käe all on praktiseerinud mitmed fotograafid, sealhulgas August Vannas, Georgi Vaga, Oskar Poopu ja Aleksander Arro.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: