Londoni politseijuht nimetas keskklassi kokaiinisõpru silmakirjalikeks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Londoni piirkonna politsei juht Cressida Dick.
Londoni piirkonna politsei juht Cressida Dick. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Londoni politsei juht Cressida Dick nimetas nn keskklassi kokaiinitarvitajaid silmakirjalikeks, sest tema sõnul toetab ka "pühapäevane tarbimine" narkokaubandust ja sellega kaasnevat vägivaldset kuritegevust.

Dicki sõnul on probleemiks terve hulk keskklassi inimesi - "või kuidas iganes te soovite neid nimetada" - kes mõtlevad küll hoolsalt õiglasele kaubandusele, keskkonnakaitsele ja kliima soojenemisele, kuid ei taju, et nende "pühapäevanarkomaania" annab samuti hoogu juurde järjest kasvavale narkokuritegude arvule, kirjutab Guardian.

Hiljuti Inglismaal ja Walesis läbi viidud uuringu kohaselt kasutas 2017. aastal kokaiini ligikaudu 875 000 inimest, mis on viimase kümnendi kõrgeim näitaja. 2016. aastaga võrreldes suurenes möödunud aastal tarbijaskond 15 protsendipunkti võrra.

Riikliku kriminaalagentuuri erioperatsioonide juhi John Colesi sõnul on uimastijõukude tegevus Londonis üks peamistest teguritest, miks vägivaldsete kuritegude arv linnas järjest tõusvas trendis on. Muret tekitab ka teismeliste "narkomuulade" kasvav hulk, millest on pikemalt kirjutanud ajaleht Independent.

Pealinna kokaiiniprobleemi kirjeldas Londoni politseiülem kui on laiem küsimus kui politseiüksuste töö, viidates kokaiini suurele nõudlusele turul.

Muret jagab ka Londoni linnapea Sadiq Khan, kes on eraldanud vägivaldsete kuritegudega võitlevale töörühmale 15 miljonit naela. Khan on samuti kritiseerinud nn valgekraedest kokaiinitarvitajaid, kes kipuvad arvama, et väike tarbimine nädalavahetusel on justkui "ohvriteta kuritegu".

Vastava töörühma juhi, komissar Sean Yatesi sõnul ei suuda aga politsei probleemi üksi lahendada. Eriti rõhutab ta vajadust koostöö järele seoses lastega, keda kriminogeensetesse ringkondadesse värvatakse. "Mitte isegi politseinikud, aga õpetajad peaksid koolis lastega rääkima, kuivõrd nemad mõistavad lapsi rohkem," sõnas ta.

Hiljuti avaldatud riikliku statistika andmetel on Suurbritannias tõusnud nii mõrvade, tapmiste ja pussitamiste arv. Siiski on Dicki hinnangul olukord kohati stabiliseerumas.

"Viimaste nädalate põhjal võime öelda, et erinevates vägivaldsete kuritegude kategooriates on näha stabiliseerumist," ütles ta. "Selle all mõtlen ma, et nende näitajad ei kasva ning arvud on tõepoolest tasanduvas, mõnes kategoorias isegi langevas trendis."

"2018. aasta esimese viie kuuga tapeti pealinna tänavatel keskmiselt 15 inimest, juunis ja juulis taandus keskmine kuuele tapmisele," lisas politseiülem.

Seoses tänaval aset leidnud pussitamiste ja tapmistega on Londoni politseiülema sõnul alates kevadest korraldatud üle 10 000 relvaotsingu ("weapon sweeps"), mille käigus on leitud 1200 nuga, 140 tulirelva ja 450 muud ohtlikku relva. Relvaotsingute näol on tegu Briti politsei uue praktikaga, kus otsitakse jõukude poolt linnapilti peidetud relvasid.

Toimetaja: Karoliina Hussar, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: