Roundupi tootjal tuleb maksta vähihaigele 290 miljonit dollarit

California kohus otsustas reedel, et rahvusvahelisel agrokeemiaettevõttel Monsanto tuleb maksta ligi 290 miljonit dollarit kahjutasu vähki haigestnud mehele, sest ei hoiatanud umbrohutõrjevahendi Roundup vähki tekitava toime eest.

Kohus leidis, et Roundup ja selle professionaalseks kasutamiseks mõeldud versioon RangerPro aitasid otsustavalt kaasa Dewayne Johnsoni surmahaigusele.

Vandekohus jõudis seisukohale, et Monsanto oleks pidanud hoiatama, et toode võib tekitada vähki.

Californias Benicias kooliaednikuna töötanud Johnsonil diagnoositi 2014. aastal vererakkudes tekkiv vähivorm mitte-Hadgkini lümfoom, mida seostatakse umbrohutõrjevahendiga, mida ta oma töös sageli kasutas.

Tegemist on esimese kohtuasjaga, kus vähihaige süüdistab haiguse tekkes Roundupi. Monsanto kaotus kohtus avab tee sadadele samalaadsetele juhtumitele.

Rahvusvaheline vähiuurimiskeskus IARC liigitas 2015. aastal Roundupi peamise toimeaine glüfosaadi tõenäoliselt vähki tekitavate ainete hulka.

Ka Euroopa Liidus ja Eestis kasutatakse põllumajanduses glüfosaati laialdaselt. Eesti põllumajandusameti hinnangul ei tohiks taimekaitsevahendid õigesti kasutades inimeste tervisele ohtu kujutada. Siiski on amet hiljuti piiranud selle toimeainega herbitsiidide kasutust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tänapäeval on taimekaitsevahenditeta üsna keeruline toimetada eriti suurtel põldudel. Ilma taimekaitseta põllumehed hästi hakkama ei saa," ütles põllumajandusameti taimekaitse ja väetise osakonna juhataja Maris Raudsepp.

Põllumajandusameti hinnangul on sellised tooted mõeldud ennekõike põllumajandustootjale. "Põllumajanduses on ta üsna laialt kasutatav . Euroopa Liidus on tõendatud, et Glüfosaat inimese tervisele ohtu ei põhjusta. Euroopa Liidus kehtestatud nõuded on reeglina oluliselt rangemad, kui mujal maailmas," lisas ta.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: