Rain Kooli | Kimi Räikkönen sõnnikulaotajana ({{commentsTotal}})

Foto: Erakogu

"Kas meie suhtumine teise inimesse ei saa mitte tihtilugu moonutatud sellest, et me püüame suruda neid kõrvalistesse rollidesse ning seetõttu arvustame nende puhul täiesti kõrvalisi omadusi – või nende puudumist?" küsib Rain Kooli Vikerraadio päevakommentaaris.

Olen viimaste nädalate jooksul saanud võimaluse teha põhjaliku sissevaate ühe vormel 1 sarja elava legendi, põhjanaabrite Kimi Räikköneni ellu ja olemusse. Mulle nimelt langes meeldiv kohustus temast äsja Soomes ilmunud raamat eesti keelde tõlkida.

Kogu tõlketöö juures jäi mul pisut aega mõtiskleda ka elu seaduspärade üle. Ning üks suurtest küsimustest, mis raamatu mõjul esile kerkis, oli: "Kas meie suhtumine teise inimesse ei saa mitte tihtilugu moonutatud sellest, et me püüame suruda neid kõrvalistesse rollidesse ning seetõttu arvustame nende puhul täiesti kõrvalisi omadusi/oskusi – või nende puudumist?"

Kimi Räikköneni elust ja olemusest on avaldatud lugematuid rohkem või vähem kõmulisi uudiseid, millest suurem osa kannab endas sõnumit "ta pole nagu kõik ülejäänud". Küll on ta liiga jahe, ei oska korralikult suhelda, vastab tõrjuvalt, mõjub upsakalt, ei suhtu kellessegi piisava lugupidamisega ning teeb, nagu tema heaks näeb…

Ning ometi. Kui nüüd mõelda Räikköneni ja tema "töösuhete" peale, on ta kõik oma lepingud sõlminud eelkõige sellena, kellena ta on vaieldamatult üks oma ala tippe. Sellena, kes ta on, mitte sellena, kes ta ei ole.

Ta pole kunagi soovinud olla õhtujuht, pressiesindaja või seltskonnalõvi. Ta pole kunagi olnud keegi, kes sõgedalt kuuletuks või püüaks kõigile meeldida. Kuigi nõrkustega, nagu me kõik, on lipitsemine, teesklemine või ebaehedus tema puhul välistatud. Ta on, kes ta päriselt on ja teeb kõige paremini seda, mida ta päriselt kõige paremini oskab. 

Ning ma tabasin end mõttelt, kas mitte see ei peakski tegelikult olema mõõdupuu, millega tema – või tegelikult kelle tahes – õnnestumisi või ebaõnnestumisi hinnata.

Muidugi võiks mõni tiim palgata Räikköneni koos kõigi tema tipp-piloodi omadustega ning siis hakata nõudma talt traktoriga sõnnikulaotamist või tarkvaraarendaja tööd – ning sellega lõpuks loomulikult mitte rahul olla. Sama hästi võiks keegi aga võtta tööle ka dirigent Anu Tali ning kritiseerida lõpuks hoopis tema lehmalüpsmisoskust.

Sellise olukorra kohta sobiks suurepäraselt ühest filmist pärit lause: "Idioot! Sa said endale Ferrari ja kasutasid seda muruniidukina." Kui mõistlik see oleks ja kes siis lõpuks see loll oleks, kui ta sellega tööandjat rahuldavalt hakkama ei saaks ning selja sirgeks lööks ja lahkuks?

Kusjuures ka sellelaadseid olukordi – või seda, et tööandja kokkulepitud raha lihtsalt maksmata jätab – on Kimi Räikköneni karjääri jooksul ette tulnud. Ning isegi siis on ta käitunud koos kõigi oma väidetavate puudustega väärikamalt kui need, kes talle n-ö külma on teinud. 

Ühesõnaga: maailm oleks praegusest tunduvalt parem paik, kui me inimesi näeksime, hindaksime ja valiksime läbi selle, kes nad on ja mida nad oskavad, mitte läbi selle, kes meil vaja on, et nad oleks ja millisele meie soovmõtlemisele nad ei vasta. Või ühe teise legendi, Kihnu Jõnnu sõnadega: "Laeva viivad üle mere mehed, mitte nende puudused." •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: