Darja Saar asus Narva loomelinnaku pilootprojekti juhtima ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Creative Narva loodab tootmise lõpetanud ja vaikselt lagunevast Kreenholmist Narva loomelinnaku kujundada. Fotol lavastus
Creative Narva loodab tootmise lõpetanud ja vaikselt lagunevast Kreenholmist Narva loomelinnaku kujundada. Fotol lavastus "Oomen", mis tuleb Kreenholmis etendamisele.

ETV+ endine peatoimetaja Darja Saar asus juhtima algatust Creative Narva, mille kaugem eesmärk on luua Narva Kreenholmi linnakusse Tallinna Telliskivi ja Tartu Aparaaditehasega analoogne loomelinnak. Kas ambitsioonika plaaniga tasub edasi minna, otsustatakse jaanuaris, pärast pilootprojekti lõppu.

Creative Narva on eksperimentaalplatvorm uutele moebrändidele, millega Narva loodab mängida end Eesti, Skandinaavia ja Põhja-Venemaa moetööstuse kaardile. Selleks kuulutab algatus teisipäeval välja moebrändide konkursi, mis meeskonnad Ajujahi konkursi analoogina vajadusel kokku viib, neile mentorlust ja professionaalset tuge pakub ning viimaks jaanuaris võitja välja kuulutab, kes siis preemiaks Milanosse saadetakse.

Algatuse avasessioon toimub 5. oktoobril Narva ettevõtluspäevadel, kus end registreerinud loomeinimesed juba teiste tiimiliikmetega kokku viiakse.

"Vaja on toimivat moebrändi, mis saab reaalselt luua töökohti ja pakkuda eneseteostust," tutvustas Creative Narva projektijuht, ETV+ endine peatoimetaja Darja Saar.

Teisisõnu, moekonkurss on kõige algus, mille õnnestumisel saaks ajapikku ka loomelinnakut loov taristu ümber tekkida.

Algatuse taga on Narva Loomeinkubaator, Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid, Narva linnavalitsus, Londonis tegutsev Eesti moelooja Karl Kristian Steinberg, projekti juhtiv ETV+ endine peatoimetaja Darja Saar ja eestikeelse kommunikatsiooni eest vastutav Katrin Aunpu. Koostöövõrgustik on aga laiem, muuhulgas kuulub sinna ka Ida-Virumaa kutsehariduskeskus ja Narva loomeinimesed ise.

Pilootprojekti rahastavad Narva Loomeinkubaator, Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid ja EAS. Viimane toetas projekti 20 000 euroga, kogu eelarve on 60 000 eurot.

"Otsustasime, et kuivõrd Narva on olnud Nõukogude Liidu tekstiilipealinna ajalugu ja pärand, siis miks mitte proovida elavdada natuke teistel alustel mitte enam plaanimajandust, vaid loomemajandust seal, kujundades Narvast Eesti, Skandinaavia ja Venemaa põhjaosa loomekeskuse," kommenteeris Saar ERR-ile.

Saar tunnistab, et ehkki moekonkurss on pilootprojekt, mis kinnisvaraga veel ei suhestu, on pikas perspektiivis eesmärgiks rajada Narva Kreenholmi Tallinna Telliskivi ja Tartu Aparaaditehase eeskujul loomelinnak.

"Kreenholm peaks selliseks saama väga pikas perspektiivis. Esmalt soovime leida neid, kellele loomelinnakut on vaja," põhjendab Saar moekonkursi ellukutsumist. Sinna on oodatud inimesed üle Eesti ja väljastpooltki, näiteks tehakse kommunikatsiooni ja Lätis ja Peterburis. Kõik seminarid ja mentorsessioonid toimuvad aga Narvas.

"Ideaalis saaks Narvast koht, mis meelitaks looma oma kollektsioone. Lähitulevikus oleksid moeinimesed esimesed tulijad, neile järgnevad juba kõik teised, kelle baasil tekib Narva loomemajanduse hub (keskus - toim.)," tutvustas Saar plaane.

Arutamisel on ka koostöö Narva Euroopa kultuuripealinna algatusrühmaga.

Loomelinnaku ettevalimistused käivad Narva linnavalitsusega koostöös, ent kas pilootprojektist kaugemale minnakse, otsustab algatusrühm jaanuaris pärast moekonkursi lõppu, sõltuvalt selle tekitatud kõlapinnast, tasemest ja sellega esile kerkinud huvist või selle puudumisest.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: