Saksa prokuratuur kahtlustab politseijuhti inimröövis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saksamaa liidupolitsei juht Dieter Romann.
Saksamaa liidupolitsei juht Dieter Romann. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksamaal on tekkinud kummaline juriidiline olukord, sest prokuratuur on alustanud kriminaalmenetlust, mille raames kahtlustatakse liiduvabariigi föderaalse politseiameti juhti inimröövis.

Eeluurimine sai alguse seoses politseijuht Dieter Romanni juunikuise visiidiga Iraaki, mille eesmärgiks oli tuua Saksamaale Iraagi kodanik, keda Saksa võimud kahtlustavad vägistamises ja mõrvas, vahendasid AFP, Reuters ja Yle.

Käesoleva aasta mais leiti Wiesbadenis 14-aastase tütarlapse surnukeha ning uurimise käigus selgus, et ohvrit oli ka vägistatud. Politsei hakkas kuriteos kahtlustama samas linnas migratsioonikeskuses elanud 20-aastast iraaklast Ali Bashari, kelle varjupaigataotlus oli varem eitava vastuse saanud. Mehel õnnestus aga põgeneda Iraagi põhjaossa kurdide poolt kontrollitud territooriumile.

Iraagi Kurdistani võimud pidasid mehe Saksa kolleegidelt saadud vihje alusel peagi kinni ning kui politseijuht Romann piirkonna pealinna Erbilisse kohale saabus, anti kahtlustatav kohalikus lennujaamas sakslastele üle.

Praegu viibib Ali Bashar Fankfurdis kinnipidamisasutuses, ta on mõrva üles tunnistanud ning teda ootab kohtuprotsess. Lisaks kahtlustatakse teda ka 11-aastase tüdruku vägistamises.

Juriidiline probleem seisneb aga selles, et Iraagi keskvõim ja Saksamaa esindajad ei olnud enne Erbilis toimunud üleandmist kahtlustatava väljaandmises veel ametlikult kokku leppinud. Hetkel pole Saksamaa ja Iraagi vahel ka mingit laiemat lepingut, mis käsitleks süüdimõistetute ja kahtlustavate vastastikust väljaandmist. Teema laiemaks taustaks on ka jätkuv vastasseis iseseisvust taotleva Iraagi Kurdistani ja Bagdadi keskvalitsuse vahel.

Seega olukorras, kus politseijuht läks Erbilisse Lufthansa lennukiga justkui eraisik, kellel polnud volitust kelleltki vabadust võtta, ei jäänud ka Saksamaa prokuratuuril üle muud võimalust, kui eeluurimist alustada. Mitmed juristid hoiatasid juba suvel, et viis, kuidas Saksamaa viimaste aastate ühes võikamas kuriteos kahtlustatud mees tagasi toodi, võib hiljem õiguslikke probleeme tekitada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: