AfD värbab lapsi andma teada õpetajate vasakpoolsetest vaadetest

Info õpilaste jaoks avatud portaalist AfD veebilehel.
Info õpilaste jaoks avatud portaalist AfD veebilehel. Autor/allikas: afd-fraktion-hamburg.de

Saksamaa protestipartei Alternatiiv Saksamaale (AfD) on loonud lastele ja nende vanematele veebilehed, mille kaudu anda teada vasakpoolsetest õpetajatest, kirjutab The Times. Kriitikute sõnul meenutab selline tegevus Saksa DV riikliku julgeolekuteenistuse ehk Stasi meetodeid.

AfD väitel on loodud veebilehed vajalikud selleks, et kaitsta sõnavabadust ning vältida vasakpoolset ajupesu klassiruumis, vahendas The Times.

AfD, mida toetab riigis umbes kuuendik valijaist ja mida kriitikud süüdistavad paremäärmusluses, on alustanud rünnakut selle vastu, mida nimetab "Saksa ühiskonnale liberaalsete väärtuste pähetagumiseks".

Partei avas oma esimese "neutraalsete koolide" veebilehe kuus nädalat tagasi Hamburgis ning kavatseb avada veel neli, nende hulgas Berliinis ja Saksimaal. Sarnaseid algatusi kaalutakse ka Baierimaal, Bremenis ja Rheinland-Pfalzis.

Saksamaa õpetajatel on põhiseaduslik kohustus edastada demokraatia põhialuseid õpilastele erapooletul viisil. Hamburgis avatud veebilehe idee on anda õpilastele vahend, kuidas anda anonüümselt teada õpetajate ideoloogilistest puudustest selleks, et AfD saaks nendest haridusametnikke informeerida.

AfD eksperiment pole aga läinud päris plaanipäraselt. Nimelt on veebilehel AfD-ga kurjustamist, samuti sadu satiirilisi postitusi, milles muuhulgas kurdetakse, et õpetajad ostavad välismaist õlut ja kriibivad kriidiga tahvlit liiga valjusti.

Osades sakslastes on partei algatus toonud esile mälestused kommunismiaja salapolitseist, mis lõi riigikoolides vähemalt 10 000 lapsest koosneva informaatorite võrgustiku. Justiitsminister Katarina Barley sõnul kasutavad niisuguseid meetmeid diktaatorid.

Õpetajate ametiühingud kardavad, et veebilehtedel võib olla halb mõju väljendusvabadusele.

Märtsis kaebas AfD poliitik võimudele Geilenkircheni kooli direktori Uwe Bökeri üle, kes intervjuus ütles, et parlamenti valiti "äärmuslikud parempoolsed" saadikud.

"Loomulikult ma olen kohustatud õpetajana olema neutraalne. Kuid neutraalsus ei tähenda, et ma pean jätma oma aju garderoobi, kui kooli lähen. Ma pean kasvatama lapsed ja noored inimesed vastutustundlikeks kodanikeks. Kui te vaatate kas või korraks ajalooõpikutesse, siis näete, et selline asi tuleneb süsteemidest, mis on oma loomult selgelt totalitaarsed," kommenteeris Böker raadiointervjuus Deutschlandfunkile.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: