Kanada seadustas kanepi kasutamise mõnuainena ({{commentsTotal}})

{{1539751980000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Kanadast sai kolmapäeval esimene suur lääneriik, mis seadustas marihuaana ja korrastas selle müügi ja rekreatiivse kasutamise.

"Me ei legaliseeri kanepit sellepärast, et peame seda kasulikuks meie tervisele. Me teeme seda, sest teame, et see ei ole hea meie lastele," ütles peaminister Justin Trudeau reformi eelõhtul. "Me teame, et peame tegema paremat tööd meie kaste kaitsmisel ning elimineerima või massiivselt kärpima organiseeritud kuritegevusele minevaid kasumeid."

Kanepiseadus täidab Trudeau 2015. aasta valimiskampaania lubaduse ja teeb Kanadast teise riigi Uruguay järel, mis seadustab selle kasutamise mõnuainena.

Seaduse rakendamist jälgivad tähelepanelikult järgmiste, 2019. aasta valimiste eel nii kanadalased kui ka teised riigid, mis peaministri sõnul võivad eeskuju järgida, kui meede osutub õnnestunuks.

Trudeau ise tunnistas 2013. aastal, et on suitsetanud kanepit oma elus viis või kuus korda, sealhulgas sõpradega peetud peol pärast valimist parlamenti. Ta on öelnud ka, et tema venda Micheli süüdistati väikse koguse marihuaana omamises enne, kui ta 1998. aastal laviini all hukkus, ning et see mõjutas tema otsust teha ettepanek selle seadustamiseks.

Trudeau büroost öeldi, et peaministril ei ole siiski plaani hakata ostma või tarvitama kanepit.

Kanada statistikaameti prognoosi kohaselt ostab 2018. aastal legaalsetest müügikohtadest kanepit 15 protsenti kanadalastest ehk umbes 15 protsenti kogu rahvastikust. Umbes 4,9 miljonit suitseba seda juba praegu.

Uute reeglite kohaselt tohivad vähemalt 18- kuni 19-aastased kanadalased (Quebecis on varsti piiriks 21 eluaaastat) osta kuni 30 grammi kanepit või kasvatada kodus kuni nelja kanepitaime.

Viimaste küsitluste kohaselt toetab kanepi seadustamist umbes 70 portsenti kanadalastest.

Kanada mõtleb anda armu osadele marihuaana omamise eest karistatutele

Kanada valitsus esitab parlamendile eelnõu, mille alusel saavad väikese koguse marihuaana omamise eest karistatud inimesed taotleda armu, kui nad on oma karistuse ära teeninud, ütles avaliku julgeoleku minister Ralph Goodale kolmapäeval.

Anonüümsust palunud ametnik ütles, et kavandatav eelnõu hõlmab inimesi, kes mõisteti süüdi maksimaalselt 30 grammi suuruse kanepikoguse omamise eest. 

Eelnõu suure tõenäosusega läbib parlamendi, sest võimuloleval Liberaalsel Parteil on seal enamus.

Kanepi legaliseerimisest Kanadas rääkis "Ringvaates" Torontos elav eestlane Marcus Kolga:

Allikas: ERR/BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: