Urmas Vadi | Pank 2 ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Kairit Leibold/ERR

Raha, hoitagu seda pangas või siis sukasääre sees, sünnitab koletisi, seda oleme me kuulnud kõik, seda loetakse lastele muinasjuttudest, see hakkab juba selgeks saama vaadates seriaali "Pank", millest kõik räägivad. Ja nii see on, et kui on midagi suuremat, mis on meie maksumaksja raha eest tehtud, siis on iseenesestki mõista loomulik, et enamus eesti rahvast peab seda tehtut enda omaks, avaldab tehtu üle arvamust, enamjaolt ollakse nördinud, kas me siis sellist...

Aga koletisi sünnitab ka see, kui sul raha ei ole. Või kui isegi on, aga see on pangas ja sa ei saa seda kätte. Nagu juhtus Räpinas, kus pangaautomaat paigaldati liiga kõrgele nii, et vanaprouad pidid kaasa võtma pange ja selle peale astuma, et ulatuks raha välja võtma. Oleks viimane aeg teha ka sellest seriaal, mille pealkiri oleks "Pang". Räpina on muidugi väga kena kohake, aga siiski mingi Meka ta ei ole, olulisemad tõmbenumbrid on seal paberivabrik, ainaduskool ja Aapo Ilves, kes on väga pikk mees ja ulatub igale poole. Aga nüüd on Räpina saanud pildile tänu kõrgustes olevale sularahaautomaadile.

Ega paljud olulised asjad on kõrgel, et näidata inimese väiksust ja vastavalt siis millegi kõrgema olulisust ja suurust. Kirikud on suured, nende tornid on kõrged, lapse jaoks on täiskasvanud inimesed kõrged, kui nad seda ei oleks, poleks neil ka mingisugust autoriteeti ega lugupidamist. Kõik puuviljad on kõrgel. Kui pirnid ja õunad vedeleksid põllu peal maas nagu kurgid või kõrvitsad, ei näiks nad pooltki nii ahvatlevad. Ja ka Räpina pangaautomaat on kõrgel, et juhtida raha väärtusele tähelepanu, et poleks nii, et lähed möödaminnes ja võtad raha välja nagu kustutaks koni vastu prügikasti äärt.

Seriaal "Pang" oleks tehtud vastupidiselt "Pangale" väga väikese eelarvega, filmitud ühe kaameraga, mis võikski olla kohalik panga valvekaamera ning tegevust saaks jälgida nagu metssea- või kotkakaamerat. Näitlejad oleks kohalikud elanikud, mingeid eriefekte ega lisavalgust ega grimmi, kostüüme poleks vaja, see seriaal oleks nii madalaeelarveline kui vähegi saab. See kõiki viitaks vaid ühele asjale – raha küll on, et seriaali teha, aga automaat, kust seda raha kätte saada, on liiga kõrgel. Ja siis olekski selline tõeline rahvakaamera, elu ise. Seda ju paljud soovivad, et kunst näitaks meile meie oma inimesi meie kaasajas meie tava- ja olmeprobleemidega.

Seriaal "Pang" täidaks kõik need ootused, "Õnne 13" Alma ja Allan tunduvad nende tegelaste kõrval lausa kunstlikud, elust ja olust kõrval, justkui eebenipuust tornist välja astunud. Oluline selle seriaali juures oleks see, et ka stsenaariumi suures osas improviseerivad kohalikud elanikud ise. Veidi mängib kaasa ehk ka Swedbank, kes annab kätte iga uue osa jaoks peamised uued juhised niimoodi, et toimetab automaadi iga päev erinevasse kohta. Ühel hetkel on see liiga kõrgel, kohalikud prouad teavad seda juba ning tulevad pangedega raha välja võtma, aga siis kohale jõudes avastavad, et automaat on liiga madalal ning tuleb laskuda põlvedele, või lausa roomata, tuuakse kodust vanad vakstud või kiletükid, tullakse järgmine päev tagasi, aga siis on automaat veel kaks meetrit allapoole vajunud. Minnakse labidaid otsima. Kui labidate ja kirkadega kohale jõutakse, selgub, et automaat on vahepeal üldse Räpinast lahkunud ja asub nüüd Moostes. Ega midagi, oodatakse lõunast bussi, keegi teab, kuidas minna Moostesse...

Seriaali "Pang" pealisülesanne oleks aga üks – selleks ei pea raha olema, et elu oleks huvitav.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressilarvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: