Haigekassa hakkab rahastama laste insuliinipumpasid ja puudega inimeste hambaravi

Insuliinipump täidab diabeedihaigele kõhunäärme funktsiooni.
Insuliinipump täidab diabeedihaigele kõhunäärme funktsiooni. Autor/allikas: Blogi Everyday ups and downs

Haigekassa nõukogu tegi ettepaneku lisada rahastatavate tervishoiuteenuste ja meditsiiniseadmete loetellu muuhulgas doteeritud kaasaegsed insuliinipumbad lastele ja tasuta hambaravi puuetega inimestele. Kui valitsus ettepanekud heaks kiidab, jõustuvad muudatused uue aasta 1. jaanuarist.

Samuti lisab haigekassa rahastatavate tervishoiuteenuste nimekirja ravimid mitmete harvaesinevate haiguste raviks, mida kokku kasutab alla kümne patsiendi aastas ning plaanib laiendada perearstide e-konsultatsiooni võimalusi taastusravi, dermatoveneroloogia, veresoontekirurgia ja valuravi erialadel.

ERR.ee kirjutas diabeetikutest laste vanemate võitlusest kaasaegsete insuliinipumpade rahastamise nimel sel suvel. Vanemate sooviks oli tagada lastele pumbad, mis oskavad nahaaluse sensori abi ise veresuhkru taset määrata ja vajadusel insuliini süstida. Sellised pumbad muudavad diabeetikust lapse elu kergemaks, sest laps ei pea ise ennast mitmeid kordi päevas süstima. Ära jäävad ka vanemate unetud ööd lapse insuliinitaset pidevalt jälgides. Nende maksumus on aga 3500 eurot. Raviteenuste loetellu läksid pumbad 90-prtosendilise toetusega. Haigekassa toetab ka vajalike lisatarvikute soetamist. Varem haigekassa poolt rahastatud vanema sensoriga mudeli soodusmäär tõusis samuti 90 protsendini. 

Enamiku teenuste loetelu täiendamise ettepanekutest on teinud erialaühendused. Näiteks lisatakse loetellu uue teenusena alalõualiigese totaalne endoprotees, mis tõstab tunduvalt proteesi vajavate inimeste elukvaliteeti. Samuti lisandub enteraalne ehk sondiga toitumine, mis mõjutab ligikaudu 300 inimese igapäevast elu ja toimetulekut.

Lisaks on nimekirjas uued bioloogilised ravimid, mis aitavad inimesi näiteks raskekujulise astma, atoopilise dermatiidi või hulgiskleroosi korral. Esmakordselt saavad rahastuse bioloogilised ravimid, mis aitavad hulgimüeloomi põdevaid patsiente. Põhjalikult muutuvad kopsukasvajate ravi võimalused tänu immuunravi lisandumisele.

Ettepanekute rahaline mõju on 6,3 miljonit eurot. Summa ei sisalda erialade põhist terviklikku hindade uuendamist ja esmatasandiga seotud uuendusi. Kõik muudatused kokku lähevad maksma üle 15 miljoni euro.

Nõukogu otsus rahastavatasse hinnakirja lisatud ravimite ja teenuste kohta liigub kinnitamiseks vabariigi valitsusele, mille otsuse järel muutuvad need inimestele kättesaadavaks alates 1. jaanuarist.

Meditsiiniseadmete loetelu peab kinnitama tervise- ja tööminister, et kavandatud muudatused saaksid 1. jaanuarist jõustuda.

"Saame uusi teenuseid, seadmeid ja ravimeid lisada seetõttu, et tervishoiu rahastamises viisime läbi olulise reformi ning ka palgad on kasvanud, mistõttu sotsiaalmaksu laekub varasemast rohkem," sõnas haigekassa nõukogu esimees, tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: