ERR Moskvas: sanktsioonideajastul käib võitlus võltsitud toodetega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Niinimetatud sanktsioonide sõda on kestnud Venemaa ja Lääne vahel juba neli aastat. Venemaa kaupade osakaal on selle aja jooksul kohalikus kaubandusvõrgus küll kasvanud, kuid selle kvaliteet jätab tihti soovida. Olukord muutub tasapisi siiski paremaks, väidavad ametnikud.

Omaette probleem Venemaa turul on võltsitud tooted. Kui söögikaupadega on selles küsimuses enam-vähem kord majas, siis jookidega veel mitte, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"On seaduse poolt sätestatud nõudmine, et konjakit tehakse viinamarja piiritusest. Vene Föderatsioonis ei ole aga metoodikat, mis võimaldaks kontrollida, kas piiritus on viinamarjast tehtud. Me viisime läbi uuringud, töötasime välja metoodika. Ja kahjuks on üks kolmandik meie turul olevast konjakist tehtud mitte viinamarja, vaid teravilja piiritusest. See on siis värvitud viin," tõi näite MTÜ Roskatšestvo juht Maksim Protassov.

Võltsitud kaup on kvaliteetsest odavam. Seda müüakse peamiselt väikestes poodides, mida riigil on raskem kontrollida. Suurtes kaubanduskettides on tõenäosus võltsingu peale sattuda palju väiksem.

"Arengusuund on selge. Teate, praegu käib umbes 52-53 protsenti jaekaubakäibest eri suurusega kaubanduskettide kaudu. Kette on meil palju, aga me näeme, et traditsiooniline jaemüük muutub tsiviliseeritumaks. See on tsiviliseerumise küsimus," märkis Protassov.

Muide, võltsitakse ka muud kui toidukaupu.

"Äsja kontrollisime üht kaubanduskeskust, mis müüb karusnahatooteid. Tulime koos tolliametiga. Müüakse kasukaid, ilma märgita, mis on Hiinast toodud. Mõnel olid tõugud sees. Te vist ei tahaks oma abikaasale osta sellist kasukat, kus tõugud sees on? Samas kaubanduskeskuses on väike tsehh, kus õmmeldakse sildid ümber. Hiina omad võetakse maha ja kirjutatakse Verona. See on vist ka vastumeelselt, isegi kui kasukas on hea, aga te teate, et see ei ole Itaaliast, vaid Hiinast. Te ju maksate rohkem selle eest, kuna see olevat Itaalias tehtud," selgitas Venemaa tööstus- ja kaubandusaseminister Viktor Jevtuhhov.

Praegu töötab Venemaa valitsus välja spetsiaalset markeerimissüsteemi, mis võimaldaks jälgida kauba teekonda tootjast tarbijani. See peaks võltskaupade müüjate elu keerulisemaks tegema.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: