Digikeskus taastas Theodor Lutsu filmi "Noored kotkad" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaader filmist
Kaader filmist "Noored kotkad" Autor/allikas: ERR

Eesti Digikeskus restaureeris kaitseministeeriumi tellimusel Vabadussõja alguse 100. aastapäeva puhul Theodor Lutsu mängufilm "Noored kotkad."

Tegemist on ühega vähestest sõja eel vändatud Eesti mängufilmidest, mis on säilinud peaaegu tervikuna. 1927. aastal kirjanik Oskar Lutsu venna Theodori üles võetud film räägib kolme mehe teekonnast Vabadussõjas.

Martin Aadamsoo Eesti Digikeskusest rääkis ERR-ile, et renoveerimistööd kestsid üle aasta ja sellega tegeles kümmekond inimest. Esmalt tuli otsida üles kõige paremini säilinud materjal.

Digitaalse restaureerimise käigus määrati valgus, pilt stabiliseeriti ja tasakaalustati pildi vilkumine, eemaldati käsitsi ja automaatselt kriimustused ja mustus ning taastati algsed vahetekstid.

"Noorte kotkaste" originaalnegatiiv on hävinud, restaureerimise algmaterjalina kasutati säilinud nitropõhimikul positiivkoopiat. Lisaks tellis kaitseministeerium Theodor Lutsu teiste kaitseteemaliste linatööde restaureerimise.

"Noored kotkad" on Theodor Lutsu esimene täispikk mängufilm, pikkuseks 87 minutit, mis valmis vaid seitse aastat pärast Vabadussõja lõppu.

Theodor Luts osales Kuperjanovi partisaniüksuse koosseisus nii Paju kui Võnnu lahingutes ning lõpetas sõja suurtükiväe ohvitserina. Filmi iseloomustavad oma aja kohta mastaapsed lahingustseenid ja patriootiline paatos, tummfilmi muusikalise tausta on 2007. aastal salvestanud Pärnu linnaorkester.

"Noorte kotkaste" uusesilinastus oli 28. novembril Balti Filmi- ja Meediakooli kinos Supernova.

Theodor Lutsu kaitseteemaliste filmide kogumik ilmub DVD komplektina jaanuaris 2019 ning sisaldab kolme filmi: "Noored kotkad", "Kaitseväe töö ja elu" ning "Gaas! Gaas" Gaas" koos sõja- ja filmiajalooliste kommentaaridega. Filmid restaureeris Eesti Digikeskus koostöös Rahvusarhiivi filmiarhiivi ja helistuudioga Film Audio.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: