Indoneesias sai hiidlaines surma üle 420 inimese ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1545538980000 | amCalendar}}

Indoneesias sai ööl vastu pühapäeva Jaava ja Sumatra saarte rannikupiirkondi ootamatult tabanud hiidlaines surma üle 420 inimese, teatasid võimuesindajad.

Vigastada sai üle 1400 inimese, neist raskelt 900. Senini on kadunud kümneid inimesi. Kadunute otsimisega tegelevad tuhanded sõdurid, politseinikud ja vabatahtlikud.

Indoneesia kriisikeskuse esindaja Sutopo Purwo Nugroho ütles, et tsunamis sai kannatada üle 600 elumaja, palju hotelle ning üle 400 laeva ja paadi. Võimude hinnangul on oodata ohvrite arvu edasist kasvu. 

"On karta, et osa ohvreid on endiselt rusude all," ütles Nugroho esmaspäeval. 

Tsunami põhjustas tõenäoliselt veealune maalihe, mis läks liikvele Anak Krakatau vulkaani purskamise järel.

Hiidlaine hoiatust võimud seekord ei andnud, kuivõrd maavärinat ei toimunud ja arvati, et tegemist on kõigest veetaseme tõusuga. Hiljem võimud vabandasid hoiatuse saatmata jätmise pärast.

Samas aga läks sireeniga hoiatussüsteem lahti kogemata mitu tundi varem, mis põhjustas ulatuslikku paanikat. Tegemist oli ilmselt tehnilise veaga, aga inimesed jooksid seepeale varjenditesse, nii et need on põgenikest tulvil.

Võimud on palunud inimestel rannikualadelt eemale hoida, sest karta on uut hiidlainet. Twitteris avaldatud videol võib näha tsunami järel üleujutatud tänavaid.

Sündmuskohal viibinud norralasest fotograaf Öystein Lund Andersen kirjeldas brittide rahvusringhäälingule BBC, et randa tabas kaks lainet, millest teine oli esimesest palju suurem. Anderseni sõnul eelnes lainetele tugev purskamise hääl. Norralane jooksis hotelli perekonna juurde ja nad põgenesid kõrgemal asuvasse metsa.

"Laine möödus hotellist ja viis kaasa mitmeid autosid," ütles Andersen.

Anak Krakatau vulkaan on viimastel kuudel korduvalt pursanud.

Indoneesias on vulkaanipursked, maavärinad ja hiidlained tavapärased. Septembris suri üle 2000 inimese, kui maavärin tabas Sulawesi saart, misjärel vallandus hiidlaine, mis rullus üle Palu rannikulinna.

26. detsembril 2004 tapsid võimsast maavärinast vallandunud hiidlained umbes 228 000 inimest 14 riigis, enamik neist Indoneesias.

Siiski on vulkaanipurske tagajärjel tekkinud hiidlained sealkandis haruldasemad kui maavärinast tingitud.

Välisministeerium: teated eestlastest katastroofipiirkonnas puuduvad

Välisministeeriumist kinnitati ERR-ile, et eestlaste kohta info katastroofipiirkonnas puudub.

"Hetkel ei ole meile laekunud infot eestlaste kohta katastroofipiirkonnas Sunda väina rannikul, kes oleksid kannatada saanud või vajaksid välisministeeriumi abi. Välisministeerium jälgib aktiivselt olukorda," kinnitas ministeeriumi meedianõunik Britta Tarvis. "Kohapeal viibijatel soovitame järgida Indoneesia ametivõimude juhiseid ning palume anda teada oma lähedastele Eestis, et nendega on kõik korras."

Kellel ei õnnestu oma Indoneesias viibivate lähedastega ühendust saada, palub välisministeerium pöörduda abi saamiseks nende poole ööpäevaringsel numbril +372 5301 9999. 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: