Gävle kuulus jõulusokk pääses seekord süütamisest

Gävle jõõulusokk 2018.
Gävle jõõulusokk 2018. Autor/allikas: twitter.com/Gavlebocken

Rootsi kuulus Gävle jõulusokk jäi möödunud jõulupühade ajal huligaanide poolt süütamata ning eemaldati kolmapäeval Gävle turuväljakult esialgsete plaanide kohaselt.

Tegemist on käesoleval sajandil seitsmenda korraga, kui jõulusokk tuleroaks ei lange. Viimati põles see kaks aastat tagasi, vahendas Yle.

Projekti pressiesindaja Maria Wallberg märkis SVT-le, et viimastel aastatel on jõulusoku turvalisuse tagamiseks erinevaid lisameetmeid kasutusele võetud, näiteks valvasid seda nii kaamerad kui ka turvamehed. "On meeldiv, et koostöö on toiminud ning soku vastu pole tehtud ühtki rünnakut," ütles ta.

Ööl vastu esmaspäeva üritas üks 30-aastane mees küll jõulusokku ümbritsevast aiast üle ronida, kuid turvamehed said ta kätte ning suunasid eemale. Mehe motiiv jäi ebaselgeks ning mingit kriminaalmenetlust pole tema suhtes alustatud.

Õlgedest sokk on Gävles jõulude ajal püsti pandud alates 1966. aastast ning selle kallal vandaalitsemisest on kujunenud viimastel aastakümnetel isegi teatav kohalik "traditsioon".

Näiteks 2001. aastal pani jõulusoku põlema üks ameeriklane, kes oli arvanud, et see on lubatud traditsioon. Ta mõisteti 18 päevaks vangi ja sai 100 000 Rootsi krooni trahvi.

"Parimatel aastatel" on õlgedest jõulusokk pandud pühade eel põlema mitu korda. Mõned aastad tagasi aga üritati jõulusokku helikopteriga röövida ja Stockholmi toimetada.

Jõulusokust on tänapäeval saanud ka "aktiivne Twitteri-kasutaja". Näiteks aastavahetuse eel tunnistas "ta", et muretseb natuke ilutulestiku pärast.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: