Klimatoloog: viimane kõva pakane paukus aastal 2006, kui oli -32 kraadi ({{commentsTotal}})

Foto: Minupilt.err.ee/Priit Tammjärv

Klimatoloog Ain Kallis ütles Vikerraadio saates "Vikerhommik", et Eestis ei ole viimaste aastate jooksul kõva pakast olnud. Viimane tõeliselt paukuv pakaseilm oli tema sõnul 2006. aastal Mustvees, kui mõõdeti -32 kraadi. Eesti külmarekord on aga -43,5 kraadi.

Kallis rääkis, et klimatoloogid nimetavad pakast alates -25 kraadist, mitte soojemat temperatuuri. Ta selgitas, et paukumiseks nimetatakse pakast siis, kui külm saabub ootamatult ja puud, ka aiateibad on veel niisked. "Kui pakane järsku peale tuleb, ei jõua need puud kuivada ja niiskus võib lõhki lüüa," rääkis Kallis. Ta lisas, et suure pakasega võivad isegi asfaltväljakud lõhki minna.

Kuigi öö vastu pühapäeva oli paljude jaoks erakordselt külm, nimetas Kallis seda üsna tavapäraseks talveilmaks. Tema sõnul päästis külmematest temperatuuridest end üle Eesti laotanud pilvekiht.

"See mõjub nagu vatitekk maa kohal. Kui see on puudu, siis võib küll külmaks minna. Nii oli nendes kohtades ka öösel, kus oli ainult uduvine ja ei olnud korralikku pilvkatet. Seal oli märksa külmem. Näiteks Jõgeval oli kella 7 ajal -22,5 kraadi. Kui seal oleks päris selge, siis oleks seal arvatavasti üle 25 miinuskraadi kindlasti, aga seda kõike päästis pilvkatte olemasolu," selgitas Kallis.

Paksema pilvkattega kohtades oli Kallise sõnul märksa soojem. Näiteks Tallinnas oli kella 7 ajal -13,8 ja Saaremaal -6,6 kraadi.

Eesti külmarekord: 1940. aastal mõõdeti -43,5 kraadi

Kallis rääkis, et Eesti absoluutne külmarekord on -43,5 kraadi, mis on püstitatud 1940. aastal, 17, jaanuaril. "Siis viin külmus pudelites, linnud kukkusid puudelt alla ja puud praksusid," lausus Kallis. -43,4 kraadi on tema sõnul olnud ka aasta hiljem Võrus.

Viimati oli kõva külm Kallise sõnul 1987. aastal Narvas, kui mõõdeti -42,6 kraadi. "See oli samuti päris lähedal külmarekordile. Aga viimastel aastatel me eriti ei mäletagi, et oleks väga kõva pakast olnud. Viimati paukus pakane Mustvees 2006. aasta jaanuaris, siis mõõdetu seal temperatuuriks -32 kraadi," meenutas klimatoloog.

Selle talve külmarekordid võivad muidugi Kallise sõnul veel tulla, sest üks jaanuariga võistlev külmakuu, ehk veebruar, on veel ees. "Mõnel aastal on isegi märtsikuus olnud väga külma ilma," ütles ta veel.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: