Liidud on saanud Tallinna Veele tagasinõude esitamiseks sadu taotlusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Omanike keskliit ja korteriühistute liit on kogunud sadu taotlusi, et esitada Tallinna Veele tagasinõue ülemääraselt makstud tasude kohta. Nõude suurus ei ole veel selge, kuid Tallinna Vesi on oma majandusaasta aruandes hinnanud võimaliku kogunõude suuruseks 17,5 miljonit eurot.

Nõudeid koguvad omanike ja korteriühistuste liidud tuginevad 2017. aastal riigikohtus tehtud otsusele, mille järgi alluvad Tallinna Vee hinnatariifid 2010. aastal jõustunud ühisveevärgi ja kanalisatsiooni seadusele ning konkurentsiameti kontrollile. Ehk need sätted on ülimuslikud võrreldes Tallinna linnaga sõlmitud erastamislepinguga, millele tuginedes leidis Tallinna Vesi, et neil on õigus hinda tõsta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Aga ei, riigikohus ütles, et ta allub ikkagi üldistele konkurentsiseadusest tulenevatele reeglitele ja kasum ei tohi olla n-ö ülemäärane. Riigikohus osundas ja konkurentsiameti peadirektor ka seda seisukohta väljendas, et nüüd me võime arvata, et ka varasematel aastatel on Tallinna Vee hinnapoliitika ja hinnakiri, hinnad olnud ülemäärased," selgitas omanike keskliidu juht Priidu Pärna.

Tema sõnul tuleb nõude esitajatel tõendada, kui palju on vee hind olnud lubatust kõrgem. "Me ise hinnanguliselt arvame, et see võib olla kuni 25 protsenti kõrgem, aga see on väga hinnanguline," ütles ta.

Pärna sõnul tuleb ülemäärase hinna suuruse leidmiseks teha analüüse. Tallinna Vesi on majandusaasta aruandes hinnanud võimaliku kogunõude suuruseks 17,5 miljonit eurot.

Omanike keskliidule on nõude esitamiseks juba tulnud 250 taotlust, millest 20 protsenti on ettevõtetelt. Üks taotluse esitaja on Jazz Pesulad, keda esindab vandeadvokaat Aivar Raudsik. Ka tema sõnul pole nõude suurus veel selge.

"See number vajab veel täiendavat analüüsi. Esmahinnangute alusel on tegemist kuuekohalise numbriga," ütles Raudsik.

Korteriteühistute liidule on nõude esitamiseks andmed esitanud 108 ühistut, kuid liidu juhatuse liikme Urmas Mardi sõnul võib nende arv tõusta 200-ni.

"Meie oma küsitluses küsime kolme aasta veetarbimist - 2015 kuni 2018 - ja kõige suurem oli ühel majal 81 000 kantmeetrit ja see maja on ligi 240 korteriga," rääkis Mardi, kelle sõnul on maja maksnud selle eest kolme aasta jooksul umbes 150 000 eurot.

Ülemäära makstud hind tuleb ka neil alles välja selgitada.

Urmas Mardi sõnul on vee hind olnud vale alates 2010. aastast. Kui kaugele nõuetega tagasi minnakse, ei ole veel otsustatud.

Aktsiaseltsist Tallinna Vesi öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et nende hinnangul on veetariif olnud õiglane. Milliseks kujuneb vee hind edaspidi ja kas klientidel võib tekkida õigus tasaarvelduseks juba tasutud arvete osas, ei ole võimalik veel öelda, sest vaidlus konkurentsiametiga alles käib. Seni tasuvad kliendid vee eest 2010. aastal kehtinud hinnakirja alusel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: