Majade lähistele pesa ehitanud linde ei tohi segada

Inimestel, kes pesitsusperioodiks oma majade juurde lindusid ei soovi, on viimane aeg midagi ette võtta. Mitmedki linnalinnud armastavad pesa teha rõdule, pööningule või katusele, mis võib kaasa tuua inimeste jaoks ebameeldivaid probleeme.

Kui inimene linnalindu majapidamise lähedusse ei taha, siis tasub ennetustööga algust teha, sest varsti on juba hilja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See tähendab, et sigimisperioodil sõda ei peeta. See tähedab seda, et see on sügavalt ebaeetiline je see on ka seadusega keelatud," selgitas keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.

Lisaks katustele, pööningutele ja rõdudele armastab mõni linnalind pesa ehitada ka näiteks voordrilaua vahele.

Kui on soov näiteks suvel maja soojustamisega tegeleda, peaks selle osa majast praegu tähelepanelikult üle vaatama.

"Hoonete sees armastavad pesitseda näiteks koduvarblased, piiritajad, rasvatihased, kuldnokad. See sõtlub ava suurusest. Aga majade ümbruses hallvaresed, künnivaresed ja katustel hõbekajakad," rääkis Tallinna keskkonnaameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal.

Lisaks pesade lõhkumisele võivad abiks olla spetsiaalsed linnupeletid, kas siis häälega või röövlinnukujulised. Suvisel ajal võivad käiku tulla ka muud käepärased, ent seaduslikud peletamisvahendid.

Lisaks lindudele võivad inimesi häirida ka loomad - näiteks rebane on linnaeluga hästi kohanenud. Sel juhul on asjakohane soovitus mitte jätta õue kasside või koerte toitu.

"Rebased, sealhulgas ka linnarebased on mitme ohtliku parasiidi kandjad ja vaheperemehed. Sealt on haiguse ülekandumine lemmikoomale väga lihtne ja väga lühike ja sealt omakorda tekivad probleemid inimesele," ütles Talvi.

Konflikti vältimiseks tuleb linnalindude ja -loomadega hoida järjepidevalt distantsi ja anda selgelt mõista, et siin nad pole oodatud. Tegemist on arukate olenditega ja nad leiavad endale linnas uue elu- või toitumispaiga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: