Lätis peeti kinni veok 30 korda norme ületavate Ukraina vahvlitega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maiustused.
Maiustused. Autor/allikas: Arvo Meeks/Valgamaalane

Lätis peeti kinni veok Ukrainas valmistatud vahvlitega, mille transrasvade sisaldus ületas normi 30 korda, sest 1. juunist jõustus seal tööstuslike transrasvhapete piirnorm. Kogu Euroopa Liidus, sealhulgas Eestis hakkavad piirangud transrasvadele kehtima 2021. aastal.

Läti veterinaar- ja toiduamet tuvastas veokitäie Mir Lakomstvi plombiirimaitselisi vahvleid, mille transrasvasisaldus ületas norme 30-kordselt, kirjutas Mixnews.

1. juunist jõustusid Lätis piirangud toiduainete transrasvasisaldusele. Samasugused piirangud kehtivad juba Taanis, Austrias ja Ungaris ning kogu Euroopa Liidus jõustuvad need 2021. aastal.

Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna nõunik Siret Surva ütles ERR-ile, et tänavu aprillis Euroopa Liidus vastu võetud määruse kohaselt kehtestatakse kogu EL-is tööstuslikele transrasvhapetele piirnorm, kuid praegu on üleminekuperiood, mis kestab kuni 2021. aastani.

Määrus näeb ette, et lõpptootes võib olla maksimaalselt kaks grammi tööstuslikku transrasvhapet 100 grammi rasva kohta. Seejuures saavad tootjad õiguse küsida toidurasvu vahendavatelt ettevõtetelt infot, kui palju transrasvhappeid rasv sisaldab.

Tööstustele anti üleminekuaeg kuni 1. aprillini 2021, et nad saaksid selle aja jooksul retseptid üle vaadata ja varusid uuendada.

"Transrasvhapete teema on maaeluministeeriumil olnud ühe olulise prioriteedina laual  juba mitmeid aastaid," sõnas Surva, kelle sõnul arvestati piirnorme kehtestades Euroopa toiduohutusameti riskihinnanguga.

Transrasvhapped jagunevad päritolult kaheks – tööstuslikeks ja looduslikeks. Looduslikult sisaldavad teatud toidud, näiteks piim ja punane liha transrasvhappeid väga väheses koguses. Kõige olulisemaks tööstuslike transrasvhapete allikaks on õlide ja rasvade osalisel hüdrogeenimisel ehk tahkestamisel tekkivad transrasvhapped. Selliselt töödeldud rasvu võidakse kasutada näiteks pagaritoodete ja kondiitritoodete koostisosana. 

Surva märkis, et kui järgida tasakaalustatud ja mitmekesise toitumise põhimõtteid, ei ohusta transrasvhapete lühiajaline tarbimine tervist, aga kui neid pidevalt liiga palju süüa, võib see langetada head ehk HDL-kolesteroolitaset.

Kui keegi sööks korraga ära terve paki seda laadi vahvleid, mis Lätis konfiskeeriti, ei mõju ka see Surva sõnul tervisele kohe halvasti.

"Korraga terve paki vahvlite ära söömisel tuleks pigem arvesse võtta teisi faktoreid, mis võivad tervist mõjutada, näiteks suhkrukogus ja küllastunud rasvhapped jne. Toituda tuleb niisiis mitmekesiselt ja tasakaalustatult," tõdes ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: