Soome kahtlustab Eesti kodanikust kaptenit ulatuslikus maksupettuses

Alkohol ja meri.
Alkohol ja meri. Autor/allikas: Bildhuset/Scanpix

Soome lipu all sõitval kaubalaeval töötanud Eesti kodanikust kaptenit kahtlustatakse ulatuslikus maksupettuses, teatas Soome tolliamet neljapäeval.

Kahtlustuse kohaselt tõi eestlasest kapten Saksamaalt Soome umbes 1,1 miljonit sigaretti ja rohkem kui 1200 liitrit kanget alkoholi, mis oli mõeldud edasimüümiseks, vahendas Helsingin Sanomat.

Väidetavaid smugeldamisreise oli kokku 48 ja need leidsid aset aastatel 2013-2014.

Maksuameti hinnangul jäi kapteni tegevuse tõttu Soome riigil saamata umbes 230 000 eurot aktsiisitulu. Samuti on maksuamet seisukohal, et salaja Soome toodud kauba edasimüük oli nii ulatuslik, et seda võib käsitleda kui äritegevust.

Võimude väitel kasutati smugeldamise raames võimalust, kus meeskonna liikmetel on seadusega lubatud hankida maksu- ja tollivabalt kaupa enda kasutuseks. Eeluurimine toob aga välja, et rohkem kui miljonist sigaretist oli meeskonna kasutuses reaalselt vaid 37 000 sigaretti. Alkoholi polnud meeskonna käes üldse ja seda polnud laeval pardal lubatud ka tarbida.

Juurdlusandmete kohaselt oli kahtlustatav pannud Saksamaal sigaretid ja alkoholi oma pakiautosse ning Soomes sõitnud autoga laevast välja, toimetanud kauba edasi ja naasnud siis laevale.

Tolliamet uuris sama teemat juba viis aastat tagasi, kuid tookord esitas kapten lahkumisavalduse ning lahkus Soomest enne eeluurimise algust. Aastal 2017 tegi kohus siiski tagaselja otsuse kapten vahi alla võtta ning tema suhtes väljastati ka Euroopa vahistamismäärus.

Käesoleva aasta juunis peeti mees Eestis kinni ning anti Soomele välja kui kahtlustatu raskes maksupettuses. Kapten viibib endiselt vahi all.

Eeluurimise kohaselt ei olnud kaubalaeva omanikfirma maksupettusega seotud.

Juhtumit hakatakse arutama Päris-Soome esimese astme kohtus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: