Paljassaare linnaveised lähevad talvekarjamaale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Paljassaarel suvitanud linnaveised
Paljassaarel suvitanud linnaveised Autor/allikas: Aleksandr Gužov

Maikuus Tallinnas Paljassaarele viidud šoti mägiveised suunduvad lähipäevadel talvituma Humala mõisa karjamaale Harku vallas. Sel aastal suvitas Paljassaarel 51 looma, sealhulgas 16 vasikat ja üks tõupull Inglismaalt.

"Loomad lähevad talvekarjamaale hiljemalt järgmine nädal, et siis kevadel jälle tagasi tulla", kinnitas Humala mõisa perenaine Piret Bärg.

Tema sõnul karjatatakse veel vähemalt neli suve loomi Paljassaare niidualal, kuna linn sõlmis vastava lepingu viieks aastaks.

Põhja-Tallinna vanema Peeter Järvelaidi sõnul said veised oma ülesandega – mereäärsete alade pilliroost puhtaks söömisega – suurepäraselt hakkama ja järgmisel suvel on nad tagasi oodatud.

"Veiste karjatamine on kõige loomulikum viis rannaniidu hooldamiseks ja ühtlasi hoiavad nad inimesi ornitoloogilisest kaitsealast eemale. Samas muutusid šoti mägiveised poolsaare külastajate lemmikuteks ja kohalikuks vaatamisväärsuseks. Ohtlikud nad ei ole, kuid me palume neid siiski mitte liigselt segada ja loomulikult mitte toita," ütles Järvelaid.

Loomad olid Paljassaarel teist aastat ja võrreldes esimese suvega oli intsidente vähem.

Bärgi sõnul olid mõned karjaaia lõhkumise juhtumid, kuid need said kiiresti lahendatud.

Veised tunnevad end Paljassaarel hästi, samas aitavad nad säilitada Paljassaarel looduslikku tasakaalu. Vähenõudlikud loomad söövad puhtaks kaldariba ja puhastavad ka metsaaluse võsast ja kõrgest heinast.

Taastatud rannaniit parandab nii seal pesitsevate lindude kui ka üle-euroopaliselt ohustatud kahepaikse, rabakonna, elutingimusi.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: