Euroopa Liit laiendas vilepuhujate kaitset ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Arhiivifoto.
Arhiivifoto. Autor/allikas: Scanpix Bildhuset.

Euroopa Liidu justiitsministrid kinnitasid esmaspäeval bloki riike siduvad reeglid, mis laiendavad vilepuhujate kaitset.

Uusi reegleid hõlmanud direktiivi eesmärk on tagada, et vihjeandjad ei saaks karistada avalikkust mõjutavate väidetavate rikkumiste paljastamise eest. Euroopa Parlament kiitis direktiivi ülekaalukalt heaks aprillis.

EL-i riigid peavad kandma uued reeglid oma seadustesse kahe aasta jooksul.

"Mitte keegi ei peaks riskima seadusvastase käitumise paljastamisel oma maine või töökohaga," ütles bloki eesistujariigi Soome justiitsminister Anna-Maja Henriksson.

Reeglitega tahetakse anda liiduülest ja tugevat kaitset vilepuhujatele, kellel on julgust rikkumistest rääkida, lisas ta avalduses EL-i kolleegide nimel.

Direktiiv näeb ette teavitamiskanalite loomise EL-i firmades ja omavalitsustes. Vilepuhujad peaksid esmajärjekorras kasutama neid, mitte väliseid kanaleid.

Samas ei kaota vilepuhujad kaitse, kui nad otsustavad kohe väliste kanalite kasuks, öeldi ministrite avalduses.

Kaitse hõlmab riigiametnikke, praktikante, aktsionäre ja teisi, kes võivad töö käigus rikkumistele peale sattuda. Reeglitega tahetakse tagada, et vihje andmise järel ei ähvarda neid töökohustuste ajutine peatamine, madalamale töökohale viimine või hirmutamine.

EL-i ministrid tõid välja, et praegu on vilepuhujatel seaduses kõikehõlmav kaitse vaid 10-s bloki 28 riigist.

Nad tuginesid EL-i 2017. aasta uuringule, milles arvati, et vilepuhujate kaitse puudumise tõttu jääb blokil avalikes hangetes saamata 5,8–9,6 miljardit eurot võimalikku tulu.

EL-i hakati survestama vilepuhujaseaduse kehtestamiseks 2014. aasta nn Luxleaksi skandaali järel. Selles mõistis Luksemburg süüdi ühe endise PricewaterhouseCoopersi töötaja, kes lekitas hulga dokumente, kust selgusid rahvusvaheliste firmade maksusoodustused.

Antoine Deltouri süüdi mõistnud otsus pöörati pärast avalikkuse meelepaha tagasi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: