Välismaa

Ukraina murdis Verboves Vene vägede kaitseliinist läbi

23.09.23 VÄLISMAA ... Ukraina väed murdsid lõuna- ehk Zaporižzja rindel läbi Vene vägede kaitseliinist Verboves. Ukraina luure peadirektoraadi juht Kirill Budanov ütles, et Ukraina rünnaku tagajärjel Venemaa Musta mere laevastiku staabile Sevastopolis hukkus vähemalt üheksa inimest, vigastada sai 16 inimest, nende seas kindralid.

Lavrov: ei Ukraina rahuplaan ega Musta mere viljalepe pole realistlikud

23.09.23 VÄLISMAA ... Ei Ukraina väljapakutud rahuplaan ega ÜRO esitatud Musta mere viljalepe pole realistlikud, ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Aserbaidžaan desarmeerib Karabahhi vägesid koos Vene rahuvalvajatega

23.09.23 VÄLISMAA ... Aserbaidžaani sõdurid teevad Mägi-Karabahhi armeenia separatistide desarmeerimisel koostööd Vene rahuvalvajatega, ütles laupäeval Aserbaidžaani armee kõneisik.

Norrakad vahistasid Venemaale naasta proovinud endise Wagneri komandöri

23.09.23 VÄLISMAA ... Norra politsei pidas kinni endise Wagneri palgaarmee komandöri Andrei Medvedevi ning teda kahtlustatakse ebaseaduslikus piiriületuskatses Venemaale. Rindelt pagenud Medvedev palus sel aastal Norralt asüüli.

Suri Itaalia endine president Giorgio Napolitano

23.09.23 VÄLISMAA ... Itaalia endine president Giorgio Napolitano suri Roomas 98-aastaselt.

Rootsis sai ulatuslikus teevaringus mitu inimest kannatada

23.09.23 VÄLISMAA ... Rootsis sai ulatuslikus teevaringus kannatada mitu inimest, neist kolm vajas haiglaravi, teatas laupäeval päästeteenistus.

ISW: Venemaal ei õnnestunud Poolat ja Ukrainat tülli ajada

23.09.23 VÄLISMAA ... Venemaa jõupingutused Ukraina ja tema Kesk-Euroopa partnerite lahkhelide süvendamiseks näivad olevat ebaõnnestunud, vahendas portaal Unian laupäeval USA mõttekoja Sõjauuringute Instituut (ISW) analüütikuid.

Sõja 576. päev: Ukraina kinnitas Vene Musta mere laevastiku staabi ründamist Krimmis

22.09.23 VÄLISMAA ... USA esimesed tankid M1 Abrams jõuavad Ukrainasse järgmisel nädalal, teatas neljapäeval USA president Joe Biden. Ukraina väed teevad Verbove suunal edusamme. Sevastopoli kuberner teatas raketirünnakust Venemaa Musta mere laevastiku laevastiku staabile.

Saksamaa ja Prantsusmaa koostasid Euroopa Liidu reformiplaani

22.09.23 VÄLISMAA ... Sel nädalal käis Prantsuse-Saksa töögrupp välja Euroopa Liidu reformiidee. Reformi eesmärgiks on muuta Euroopa Liidu juhtimist efektiivsemaks juhul kui sellega liituvad ka Ukraina, Moldova ning Lääne-Balkani riigid.

Eesti sadamate kaubaveo langust saaks kompenseerida Ukraina vilja veoga

22.09.23 VÄLISMAA ... Ida-lääne suunaline kaubavedu Eesti sadamate kaudu on pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse kokku kuivanud. Üks võimalus selle kompenseerimiseks oleks vedada Eesti sadamate kaudu Ukraina vilja, mille osas Balti riikide, Ukraina ja Euroopa Liidu omavahelised kõnelused ka käivad.

Poola president silus peaministri sõnu relvatarnete lõpetamisest Ukrainale

22.09.23 VÄLISMAA ... Poola president Andrzej Duda ütles, et peaminister Mateusz Morawiecki sõnu relvatarnete lõpetamisest Ukrainale mõisteti halvimal võimalikul moel. Tema sõnul pidas peaminister silmas üksnes seda, et Poola ei saada Ukrainale neid uusi relvi, mida ta ise endale varub.

Armeenias tulid taas tänavatele tuhanded meeleavaldajad

22.09.23 VÄLISMAA ... Armeenias tulid neljapäeval pealinna Jerevani tänavatele taas tuhanded meeleavaldajad ja nõudsid valitsuse tagasiastumist pärast Aserbaidžaani välkkiiret võitu Mägi-Karabahhis.

Naised saavad tulevikus India parlamendis 33 protsenti kohtadest

22.09.23 VÄLISMAA ... India parlament kiitis heaks seaduseelnõu, millega suureneb naiste osakaal seadusandjate hulgas rohkem kui kaks korda. Seaduse jõustudes hakkab naistele kuuluma 33 protsenti alamkoja ja osariikide parlamentide kohtadest.

Rooma impeeriumi esimene keiserlik palee avas taas uksed

22.09.23 VÄLISMAA ... Ajaleht The Times kirjutab, et Itaalia avas taas avalikkusele Palatinuse künkal asuva keiserliku palee. See oli Rooma impeeriumi esimene keiserlik palee ja seal elasid Caligula, Claudius ja Nero.

Assadi ootas Hiinas suurejooneline vastuvõtt

22.09.23 VÄLISMAA ... Süüria diktaator Bashar al-Assad sõitis Hiinasse, kus teda ootas suurejooneline vastuvõtt.

Autokütuse aktsiisi langetamine läheb Soomele maksma 270 miljonit eurot

22.09.23 VÄLISMAA ... Soome valitsus plaanib kiire hinnatõusu tõttu tarbijaid aidata ning seetõttu järgmise kahe aasta jooksul kütuseaktsiisi langetada. Valitsus langetab autokütuseaktsiisi seitsme sendi võrra, mis viib riigieelarvest 270 miljonit eurot.

Pariis ja Berliin liiguvad järgmise põlvkonna tanki arendamisega edasi

22.09.23 VÄLISMAA ... Saksamaa ja Prantsusmaa lubasid neljapäeval, et liiguvad järgmise põlvkonna tanki MGCS (Main Ground Combat System) projektiga edasi.

Uuring: Mehhiko kartellide heaks töötab vähemalt 185 000 inimest

22.09.23 VÄLISMAA ... Mehhiko narkokartellide heaks töötab vähemalt 185 000 inimest ja kuritegelikud organisatsioonid värbavad igal nädalal juurde sadu töötajaid, selgub USA teadusajakirja Science uuringust.

Chevroni Austraalia gaasitehaste töötajad lõpetavad streigi

22.09.23 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et USA energiafirma Chevron ja Austraalia veeldatud maagaasi (LNG) tehaste töötajad jõudsid kokkuleppele ning töötajad lõpetavad streigi.

Prantsusmaa ja Saksamaa valmistuvad Euroopa Liidu reformimiseks

22.09.23 EESTI ... Euroopa Liidu kaks suurt ehk Prantsusmaa ja Saksamaa valmistuvad selleks, et ühel päeval tõesti Ukraina, Moldova ning Lääne-Balkani riigid blokiga liituvad. Nii võib välja lugeda nädala alguses Prantsuse-Saksa töögrupi välja käidud dokumendist, mis pakub välja ideed Euroopa Liidu reformimiseks pärast järgmisi eurovalimisi 2024. aastal.

Sõja 575. päev: Kiiev teatas rünnakutest Vene staabile ja sõjalennuväljale

21.09.23 VÄLISMAA ... Venemaa poolt okupeeritud Krimmi poolsaart tabas öösel järjekordne Ukraina droonirünnak, muuhulgas sai tabamuse sõjaväelennuväli. Melitopolis asuvat okupantide baasi tabanud raketirünnakus sai aga Ukraina väitel haavata Vene 58. armee komandör ja surma kümmekond ohvitseri. Poola teatas, et jätkab Ukraina varustamist relvadega, ehkki kolmapäeval väitis Varssavi, et ei varusta enam Ukrainat relvadega.

Bulgaaria saatis välja Vene õigeusu kiriku juhi Sofias

21.09.23 VÄLISMAA ... Bulgaaria saatis välja Vene õigeusu kiriku juhi Sofias ja kaks Valgevene vaimulikku, kes väidetavalt tegutsesid Moskva geopoliitilistes huvides, teatasid neljapäeval võimud.

Aserbaidžaan ja Mägi-Karabahhi armeenlased alustasid kõnelusi

21.09.23 VÄLISMAA ... Aserbaidžaani võimud ja Mägi-Karabahhi piirkonnas elavate armeenlaste esindajad alustasid neljapäeval kõnelusi, mille sisuks on Bakuu riigimeedia teatel armeenlaste kogukonna lõimimine Aserbaidžaaniga.

Karis ÜRO Peaassambleel: julgeolekunõukogu on halvatud

21.09.23 VÄLISMAA ... Venemaa poliitiline ja sõjaline juhtkond peaks kandma sõja eest Ukrainas kriminaalset vastutust – nii ütles president Alar Karis ÜRO Peaassamblee ees peetud kõnes. Presidendi arvates tuleks reformida ka maailmaorganisatsiooni julgeolekunõukogu, kuna praegu on see sõja- ja inimsusevastaseid kuritegusid toime panevate riikide vetoõiguse tõttu halvatud.

Rupert Murdoch annab oma meediaimpeeriumite juhtimise üle pojale

21.09.23 VÄLISMAA ... Meediamogul Rupert Murdoch teatas, et astub tagasi talle kuuluvate meediakontsernide News Corporation ja Fox nõukogu esimehe kohalt ning mõlemat ettevõtet hakkab juhtima tema poeg Lachlan Murdoch, kelle üks vanavanematest on eestlane.

Venemaa piirab bensiini ja diisli eksporti

21.09.23 VÄLISMAA ... Venemaa valitsus kehtestas ajutised piirangud bensiini ja diislikütuse ekspordile, põhjendades seda vajadusega stabiliseerida siseturgu.

Harri Tiido: Soome esimesest diplomaatilisest esindajast Jaapanis

21.09.23 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all Gustav John Ramstedti mälestused. Ramstedtil õnnestus pelgast asjuri staatusest hoolimata jätta diplomaatide seas mulje, et ta on üks vähestest välismaalastest, keda jaapanlased tundsid ja hindasid, märgib Tiido.

Föderaalreserv vihjas rahapoliitika karmistamisele ja nafta hind langes

21.09.23 VÄLISMAA ... USA föderaalreserv vihjas kolmapäeval, et võib sel aastal tõsta veelgi intressimäärasid ja nafta hind neljapäeval langes.

Meloni sõnul ei tohi Euroopa Itaaliat kohelda kui põgenikelaagrit

21.09.23 VÄLISMAA ... Prantsusmaa saatis migrantide tulva suurenemise tõttu oma piirile sõdureid ja helikoptereid ning Itaalia peaminister Giorgia Meloni hoiatas Euroopat, et ülejäänud maailmajagu ei kohtleks Apenniini poolsaart kui põgenikelaagrit.

Kahaneva rahavoo pärast mures Disney distantseerub kultuurisõdadest

21.09.23 VÄLISMAA ... Meediahiiglane Disney sattus eelmisel aastal kultuurisõdade tandrile ja firma kaotab seetõttu raha. Disney tegevjuht Bob Iger lubas nüüd investoritele, et kavatseb leevendada poliitilisi pingeid, mis on tekkinud firma ja selle klientide vahel.

Riia linn plaanib sulgeda üle 100 mängupõrgu

21.09.23 VÄLISMAA ... Riia linnavolikogu teatas, et volikogu julgeoleku-, korruptsiooniennetuse komitee toetas 139 hasartmänguasutusele antud tegevusloa tühistamist.

Senat kiitis heaks Browni nimetamise USA esikindraliks

21.09.23 VÄLISMAA ... USA esikindraliks saab senine õhuväe ülem kindral Charles Quinton Brown. President Joe Biden esitas Browni kandidatuuri kevadel ja kolmapäeval kiitis USA senat selle heaks.

Iraan süüdistas Saudi Araabiat palestiinlaste reetmises

21.09.23 VÄLISMAA ... Iraani president Ebrahim Raisi süüdistas kolmapäeval piirkondlikku rivaali Saudi Araabiat palestiinlaste reetmises, kuna Riyadh püüab normaliseerida suhteid Iisraeliga.

Armeenia teatel tulistas Aserbaidžaan nende piiripositsioonide pihta

21.09.23 VÄLISMAA ... Armeenia teatas kolmapäeva hilisõhtul, et Aserbaidžaan tulistas nende positsioone piiril.

Sõja 574. päev: Kiievi hinnangul kaalub Kreml täiemahulist mobilisatsiooni

20.09.23 VÄLISMAA ... Ukraina luure hinnangul kaalub Kreml võimalust kuulutada Venemaal välja täiemahuline avalik mobilisatsioon.

Mägi-Karabahhi separatistid alistusid ja nõustusid relvarahuga

20.09.23 VÄLISMAA ... Armeenia separatistlikud jõud Mägi-Karabahhis alistusid ja nõustusid relvarahuga ööpäev pärast seda, kui Aserbaidžaan alustas enda sõnul terroritõrjeoperatsiooni. Aserbaidžaan kinnitas, et kolmapäeval kell 13 algas relvarahu Mägi-Karabahhi sõjalise operatsiooni lõpetamiseks ja neljapäeval on kavas lõimumiskõnelused.

ERR Riias: Läti valitsus makse ei tõsta ja plaanib eelarvedefitsiiti vähendada

20.09.23 VÄLISMAA ... Läti koalitsioonivahetus jõudis kolmapäeval lõpule, kui seimi uueks esimeheks valiti Roheliste ja Talurahva Liitu esindav Daiga Mierinja. Makse tõsta uus valitsus ei plaani ja eelarvedefitsiit väheneb.

ERR USA-s: Karis kõneleb ÜRO Peaassambleel Ukrainas käivast sõjast

20.09.23 VÄLISMAA ... President Alar Karis peab Eesti aja järgi ööl vastu neljapäeva kõne ÜRO Peaassambleel ja kavatseb keskenduda Ukrainas käivale sõjale. Karise kinnitusel mõistavad ka piirkonnast kaugel asuvad riigid ukrainlaste kannatusi ja sõja mõju on tunda kogu maailmas. Samuti on Eesti poliitikute jaoks tähtis tagant tõugata ÜRO Julgeolekunõukogu reformi.

Ukraina taastamisagentuuri juht peab Vene varade konfiskeerimist põhjendatuks

20.09.23 VÄLISMAA ... Ukraina infrastruktuuri taastamise ja arendamise agentuuri juht Mustafa Nayem rääkis intervjuus ERR-ile, kuidas, miks ja kui avatult toimub sõjas purustatud taristu taastamine. Samas leidis ta, et Ukrainas tegutsenud Vene omanikele kuulunud ettevõtete konfiskeerimine sõjakahjude kompenseerimiseks on igati põhjendatud.

Trumpi rivaalid üritavad naftamagnaatidelt raha juurde hankida

20.09.23 VÄLISMAA ... Ajaleht Financial Times kirjutab, et USA endine president Donald Trump kaotab naftamagnaatide seas toetust ja seda üritavad ära kasutada teised vabariiklaste partei presidendikandidaadid.

Väike pakkumine segab Wall Streeti ärihaide tegevust kinnisvaraturul

20.09.23 VÄLISMAA ... USA-s väheneb olemasolevate elamispindade müük ning ostjad konkureerivad piiratud arvu elamispindade pärast. Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et eluaseme ostmisega pole enam hädas ainult tavalised ameeriklased, väike pakkumine segab juba ka USA kinnisvarahiiglaste äritegevust.

Soome suurendab keerulise majandusliku olukorra tõttu eelarvedefitsiiti

20.09.23 VÄLISMAA ... Soome 2024. aasta eelarve puudujääk tuleb suurem, kui võimuliit varem ennustas. Ettevõtjasõbralik koalitsioon jõudis eelarves kokkuleppele ja laseb puudujäägil kasvada, kuna majanduslik olukord muutub üha keerulisemaks.

President Ilves Šveitsile: miks te siis üldse relvi toodate?

20.09.23 VÄLISMAA ... Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves kritiseeris Šveitsi meediale antud intervjuus teravalt riigi neutraliteedipoliitikat, mille tõttu see keelab Vene agressiooni tõrjuvale Ukrainale Šveitsis valmistatud relvade saatmise.

Ukraina loobus Saksamaa pakutud Leopard 1 tankidest

20.09.23 VÄLISMAA ... Ukraina loobus Saksamaa poolt pakutud kümnest Leopard 1 tankist. Kiiev avastas, et need tankid pole töökorras ja leidis, et sellistest sõjamasinatest pole Ukraina armeele mingit kasu.

Sunak plaanib seada realistlikumaid kliimaeesmärke

20.09.23 VÄLISMAA ... Suurbritannia peaminister Rishi Sunak plaanib muuta kliimapoliitikaga võetud kohustuste täitmise kurssi ja plaanib uute sisepõlemismootoriga autode müümise keelu kehtestamise edasi lükata.

Rootsi peaminister usub Türgi peatsesse heakskiitu võtta ta NATO-sse

20.09.23 VÄLISMAA ... Vaatamata Türgi ja ka Ungari viimaste päevade tegevusele on Rootsi peaminister Ulf Kristersson siiski kindel, et juulikuine kokkulepe kehtib ja Türgi parlament annab NATO-taotlusele oktoobri algul heakskiidu. Samal ajal on Türgi tõstatanud taas terroristide väljaandmise, Euroopa Liiduga kõneluste jätkamise ja Ameeriklastelt F-16 hävitajate nõudmise teemad.

Sõja 573. päev: Milley: Kiiev on vabastanud üle poole okupeeritud aladest

19.09.23 VÄLISMAA ... Ukraina võimud teatasid, et riigi lääneosas paiknevas Lvivis toimusid ööl vastu teisipäeva plahvatused. Venemaa riiklik uudisteagentuur RIA Novosti väitis, et Venemaa õhutõrje tulistas 18. septembril Belgorodi oblasti kohal alla kolm drooni. USA kindrali sõnul on Kiievi väed vabastanud üle 54 protsendi aladest, mille Venemaa mullu veebruarist alates okupeeris. USA Abramsi tankid jõuavad peatselt Ukrainasse.

Aserbaidžaan teatas "terroritõrjeoperatsioonist" Mägi-Karabahhis

19.09.23 VÄLISMAA ... Aserbaidžaan teatas teisipäeval "terroritõrjeoperatsioonide" alustamisest Mägi-Karabahhis. Peatselt pärast Bakuu teadet kostis Mägi-Karabahhi peamises keskuses Xankəndis (Stepanakertis) plahvatusi.

ERR Riias: Rail Balticu ehitamine võib Lätis neli korda kallimaks minna

19.09.23 VÄLISMAA ... Rail Balticu ehitamine Lätis võib kujuneda algul kavandatust neli korda kallimaks. Läti uus transpordiminister nõuab arvutusi ja selgitusi, kas see prognoos vastab tõele.

ERR USA-s: Bideni kõne ÜRO Peaassambleel keskendus Ukrainale

19.09.23 VÄLISMAA ... USA ja liitlased seisavad kindlalt Ukraina selja taga ütles USA president Joe Biden ÜRO Peaassamblee ees peetud kõnes. Muu hulgas rääkis Biden ka rahvusvaheliste organisatsioonide reformimisest ja arengumaade abistamisest.

Vaata otse

Kuula otse

spordisajand

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: