Välismaa

Ukraina: Rubižne linn jagab Mariupoli saatust

20.05.22 VÄLISMAA ... Luhanski oblasti juht Sergi Haidai teatas reedel, et Venemaa väed jätkavad Sjeverodonetski pommitamist, 70 protsenti linna kõrghoonetest on hävitatud ja pommivarjenditesse on jäänud kuni 15 000 inimest. Rubižne linn on Haidai sõnul samasugustes varemetes nagu Mariupol.

Peeter Raudsik: Türgi näitab tulevastele liikmetele lehmakauplemist NATO-s

20.05.22 VÄLISMAA ... Lähis-Ida asjatundja Peeter Raudsik ütles, et Türgi president Recep Tayyip Erdogan tahab Soomele ja Rootsile näidata, kuidas näeb välja lehmakauplemine NATO-s. Tema hinnangul ei takista Türgi lõpuks Rootsi ja Soome allianssi astumist, samas ei maksa kiiret liitumist samuti oodata.

Riias nõudsid tuhanded inimesed Nõukogude Liidu pärandist loobumist

20.05.22 VÄLISMAA ... Riias osales reede õhtul umbes 5000 inimest Vabadussamba juurest üle Daugava Võidu parki liikunud rongkäigus, millega kustuti üles loobuma Nõukogude Liidu pärandist.

Erdogan: me ei toeta terroriorganisatsiooni saamist NATO liikmeks

20.05.22 VÄLISMAA ... Türgi president Tayyip Erdogan, kes süüdistab Soomet ja Rootsit terroriorganisatsioonide varjamises, ütles taas, et ei toeta nende kahe riigi NATO-sse saamist.

Ukraina sõjaväeluure juht: vallutame tagasi kõik okupeeritud alad

20.05.22 VÄLISMAA ... Ukraina sõjaväeluure juht ütles intervjuus ajalehele The Wall Street Journal, et riik jätkab võitlust seni, kuni kõik Vene väed on Ukraina territooriumilt välja aetud. Luurejuhi sõnul tuleb tagasi vallutada ka Krimmi poolsaar ja separatistide valduses olevad Ida-Ukraina alad.

Schröder lahkus Rosnefti nõukogust

20.05.22 VÄLISMAA ... Venemaa riiklik naftafirma Rosneft teatas reedel, et Saksamaa endine kantsler Gerhard Schröder ja ärimees Matthias Warnig ütlesid firmale, et nad ei saa enam Rosnefti nõukogus tööd jätkata.

Šoigu lubas tugevdada Venemaa läänepiiri

20.05.22 VÄLISMAA ... Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu väitis reedel, et Soome ja Rootsi taotlused NATO-ga liitumiseks on osa sõjaliste ohtude suurenemisest Venemaa läänepiiri lähedal. Šoigu lubas, et Venemaa tugevdab oma Lääne sõjaväeringkonda.

Pariisi ringtee ajas omavahel tülli linnapea ja regioonijuhi

20.05.22 VÄLISMAA ... Pariisi linnapea Anne Hidalgo tahab suurlinna 35-kilomeetrise ringtee muuta roheliseks vööndiks, pealinna regiooni juht (Ile-de-France'i volikogu esimees) Valerie Pecresse seda plaani aga ei toeta.

Ahvirõugete puhangu põhjused jäävad veel selgusetuks

20.05.22 TERVIS ... Vähemalt seitsmes riigis on viimastel nädalatel tuvastatud mitukümmend ahvirõugete juhtumit. Tegu on haruldase ja tavaliselt raskesti leviva nakkushaigusega, mille uue puhangu põhjuseks peavad teadlased selle levikut sugulisel teel või õhu kaudu, aga ka inimkonna kaduvat rõugeimmuunsust.

Scholz ei toeta Schröderi-vastaste sanktsioonide kehtestamist

20.05.22 VÄLISMAA ... Saksamaa kantsler Olaf Scholz lükkas neljapäeval tagasi Euroopa Parlamendi üleskutse karistada Gerhard Schröderit. Saksamaa ekskantsler jätkab tööd Venemaa suurfirmades.

WSJ: Hiina kompartei nõuab, et ametnikud loobuksid oma välismaa varadest

20.05.22 VÄLISMAA ... Ajalehe The Wall Street Journal allikate teatel blokeerib Hiina kommunistlik partei ametnike ametikõrgendused, kui nende sugulased omavad välismaal suurt varandust.

FP: Balti riigid tahavad oma territooriumile rohkem NATO vägesid

20.05.22 VÄLISMAA ... Väljaanne Foreign Policy kirjutab, et Balti riigid tahavad suurendada NATO sõjalist kohalolekut alliansi idatiival. Selle eesmärk oleks tagada, et Venemaa võimaliku rünnaku korral suudaksid NATO väed oma territooriumit edukalt kaitsta.

Oklahoma kehtestas USA karmima abordikeelu

20.05.22 VÄLISMAA ... USA-s Oklahoma osariigis võeti vastu seadus, millega keelatakse abort kohe pärast eostamise toimumist. Kriitikute sõnul on see kõige karmim abordivastane seadus Ameerika Ühendriikides.

Sõja 85. päev: Azovstali kaitsjad viidi vanglasse

19.05.22 VÄLISMAA ... Donetski piirkonna kuberneri sõnul tapsid Venemaa väed kolmapäeval 10 tsiviilisikut, vigastada sai veel seitse inimest. Moskva teatel saadeti rohkem kui 900 Azovstali kaitsjat Venemaa kontrolli all asuvasse vanglakolooniasse.

Biden: Soomel ja Rootsil on USA täielik toetus teel NATO-sse

19.05.22 VÄLISMAA ... USA president Joe Biden ütles Washingtonis Soome presidendi Sauli Niinistö ja Rootsi peaministri Magdalena Anderssoniga kohtudes, et USA toetab täielikult nende riikide soovi NATO-sse astuda. Biden kinnitas, et NATO laienemine ei kujuta endast ohtu.

Herem: sõja hinda Venemaa jaoks tuleb tõsta

19.05.22 VÄLISMAA ... Kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem osales sel nädalal Euroopa Liidu ning NATO kaitseväe juhatajate kokkusaamisel Brüsselis. Heremi sõnul tuleb sõja hinda Venemaa jaoks tõsta.

Jüri Luik: NATO usub läbirääkimiste abil Türgi murede lahendamisse

19.05.22 VÄLISMAA ... Soome ja Rootsi NATO-ga liitumine on takerdunud Türgi vastuseisu taha. Kuigi Türgi president Recep Tayyip Erdogan on otsesõnu nende liitumise vastu, usub Eesti suursaadik NATO-s Jüri Luik, et liitumisprotokollid saavad lähiajal siiski heakskiidu

Hispaanias tuvastati seitsmel patsiendil ahvirõuged

19.05.22 VÄLISMAA ... Hispaanias on leidnud kinnitust ahvirõugete juhtumid.

Stoltenberg: eriarvamused pole NATO-s ebaharilikud

19.05.22 VÄLISMAA ... NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles neljapäeval, et eriarvamused alliansi liikmete seas ei ole haruldased. Stoltenberg viitas Türgi tõrksusele toetada Rootsi ja Soome soovi kaitseliitu astuda.

Marin: Soome ei ole NATO liikmesuse osas ühelegi lahendusele ust sulgenud

19.05.22 VÄLISMAA ... Soome peaminister Sanna Marin andis intervjuu Itaalia ajalehele Corriere della Sera, kus ta Reutersi teatel ütles, et tema riik ei taha oma territooriumile NATO baase ega tuumarelvi. Hiljem teatas Marin, et uudisteagentuur on tema sõnu valesti tõlgendanud ja kinnitas, et Soome ei ole ühelegi lahendusele ust sulgenud.

Harri Tiido: sõjaaegsest elust Ida-Aasias

19.05.22 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all Ida-Aasia piirkonnas toimuv, sest elu läheb sealgi edasi, kuigi sõda Ukrainas jälgitakse pingsalt. Konkreetselt peatub Tiido lühidalt niinimetatud Ida Davosel ehk Davose majandusfoorumi Aasia analoogil.

USA saadik OSCE-s Venemaast: peame jätkama rääkimist teises võtmes

19.05.22 VÄLISMAA ... Ka pärast seda, kui Venemaa alustas sõda Ukraina vastu, ei saa teised riigid suhetes Venemaaga sulgeda ust diplomaatiale, leiab Lennart Meri konverentsil ERR-ile intervjuu andnud USA suursaadik OSCE-s Michael Carpenter, ent rääkida tuleb varasemast teises võtmes.

Endine Hispaania kuningas teeb pagulusest lühikese visiidi kodumaale

19.05.22 VÄLISMAA ... Hispaania endine kuningas Juan Carlos naaseb kodumaale, et külastada oma poega kuningas Felipe VI-d. Juan Carlos on kaks aastat elanud paguluses Araabia Ühendemiraatides.

Biden teeb oma esimese visiidi Lõuna-Koreasse

19.05.22 VÄLISMAA ... USA president Joe Biden teeb sel nädalal oma esimese visiidi Aasiasse, kus ta külastab Jaapanit ja Lõuna-Koread. Biden proovib Ukraina sõja taustal keskenduda Hiina mõjuvõimu piiramisele Aasia regioonis.

Riia linn nimetas Moskva pargi ümber Latgale pargiks

19.05.22 VÄLISMAA ... Riia linnavolikogu otsustas kolmapäeval, et Moskva park hakkab kandma Latgale pargi nime.

USA-s toodetakse üha rohkem tulirelvi

19.05.22 VÄLISMAA ... Ajaleht The Times kirjutab, et USA-s toodetakse üha rohkem tulirelvi. Tehnoloogia arengu tõttu on viimase kümnendi jooksul hoogustunud isevalmistatud tulirelvade tootmine.

Lääs: Venemaa blokeerib meelega Ukraina teraviljaeksporti

19.05.22 VÄLISMAA ... Lääneriikide ametnike sõnul blokeerib Venemaa meelega Ukraina teraviljaeksporti. Moskva proovib maailmas suurendada toidukriisi, mis võib kaasa tuua rahutusi Aafrikas ja Lähis-Idas.

Maailma koguvõlg jõudis 305 triljoni dollarini

19.05.22 VÄLISMAA ... Rahvusvahelise finantsinstituudi (IIF) andmetel võtsid esimeses kvartalis kõige rohkem laenu Hiina ja USA, maailma koguvõlg kasvas rekordilise 305 triljoni dollarini.

Ukraina: kõnelused veel Azovstali jäänud võitlejate vabastamiseks jätkuvad

18.05.22 VÄLISMAA ... Venemaa sõjaväelased hoiavad Ida-Ukrainas Donetski oblastis Olenivka lähedal endises paranduskoloonias kinni enam kui 3000 Mariupolist pärit tsiviilisikut. Ukraina inimõiguste ombudsmani Ljudmõla Denisova sõnul on kinnipeetavate hulgas ka umbes 30 vabatahtlikku, kes toimetasid Mariupolisse humanitaarabi, kui see oli Venemaa piiramisrõngas. Ukraina sõnul vange vahetatakse, kuid mõned Venemaa ametnikud on öelnud, et võitlejate üle võidakse kohut mõista või hukata.

Madison naftaembargo toppamisest: Ungari käitub häbiväärselt, aga ta pole ainus

18.05.22 VÄLISMAA ... Ungari käitub häbiväärselt, kui takistab Euroopa Liitu kehtestamast Venemaa vastu naftaembargo, ütles Euroopa Parlamendi Eesti saadik Jaak Madison (EKRE). Samas ei ole Madisoni sõnul hea ka Saksamaa käitumine, kes viivitab gaasisõltuvuse vähendamisega.

Venemaa süüdistab Kanadat russofoobias ja meediatsensuuris

18.05.22 VÄLISMAA ... Venemaa välisministeerium teatas, et sulgeb Kanada avalik-õigusliku ringhäälingu CBC Moskva büroo ning võtab ajakirjanikelt viisad ja akrediteeringud ära, kuna Ottawa keelas oma territooriumil Venemaa riikliku telejaama Russia Today.

"Pealtnägija": Itaalia prokurör peab herakleslikku võitlust maffia vastu

18.05.22 VÄLISMAA ... Itaalias kestab juba aasta aega ja käib veel vähemasti aasta megamaffiaprotsess, kus kohtu all on 355 väidetavat kuritegeliku klanni liiget, korrumpeerunud ametnikku ja võimukandjat. Hiigelprotsessi veab Itaalia üks tuntumaid maffiavastaseid prokuröre, 63-aastane Nicola Gratteri, kes möönab ka ise, et võttis ette heraklesliku ülesande.

Eesti suursaadik USA-s: Bideni tegevust Ukraina kriisis hinnatakse üha paremini

18.05.22 VÄLISMAA ... Eesti suursaadik USA-s Kristjan Prikk ütles, et ameeriklaste hinnangud USA presidendi Joe Bideni tegevusele Ukraina aitamisel on ajaga paranenud.

Soome ja Rootsi esitasid taotlused NATO-ga liitumiseks

18.05.22 VÄLISMAA ... NATO peasekretär Jens Stoltenberg teatas kolmapäeval, et Rootsi ja Soome esitasid oma taotlused NATO-ga liitumiseks.

Soome ja Rootsi ostavad koos tankitõrje- ja käsitulirelvi

18.05.22 VÄLISMAA ... Soome ja Rootsi ostavad koos käsitulirelvi ja tankitõrjerelvi, teatas Soome kaitseministeerium kolmapäeval.

FT: Türgi peatas NATO-s Soome ja Rootsi taotluste arutelu

18.05.22 VÄLISMAA ... Türgi, kes on teatanud, et ei ole mitmel põhjusel nõus Rootsi ja Soome NATO-ga liitumisega, alustas kahe põhjamaa liitumise pidurdamist, vahendas Financial Times.

Vene sõdur tunnistas end Kiievi kohtus tsiviilisiku tapmises süüdi

18.05.22 VÄLISMAA ... 21-aastane Vadim Shishimarin ilmus Kiievi Solomjanski ringkonnakohtu ette kell 14.00 (1100 GMT). Kohus süüdistas teda sõjakuritegudes ja ettekavatsetud mõrvas, sõdur tunnistas end kohtus ka süüdi.

Ulrike Ackermann: heatahtlik vaade Kremlile on Saksamaal pika traditsiooniga

18.05.22 ARVAMUS ... Paljude vasakpoolsete sinisilmsus Vladimir Putini suhtes varjab kangekaelset keeldumist tegeleda oma ideoloogilise pimedusega. Jürgen Habermas ja tema vasakpoolsed takkakiitjad langevad Putini antifašistliku propaganda lõksu, kui nad tuumaohuga hirmutades levitavad allaandmismeeleolu, kirjutab saksa politoloog Ulrike Ackermann.

Brüssel toetab EL-i Vene energiaallikatest loobumisel 300 miljardi euroga

18.05.22 VÄLISMAA ... Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles kolmapäeval, et Brüssel eraldab umbes 300 miljardit eurot, et aidata Euroopa Liidu (EL) riikidel loobuda Venemaa energiaallikatest.

Tarnehäired räsivad üha rohkem Venemaa majandust

18.05.22 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal kirjeldab, kuidas Venemaa firmad proovivad kohaneda sanktsioonidega. Ukraina sõjast tingitud tarnehäired räsivad Venemaa majandust ja ettevõtjad ei suuda täita enam tellimusi.

Suurbritannia tarbijahinnaindeks tõusis aprillis üheksa protsenti

18.05.22 VÄLISMAA ... Suurbritannia tarbijahinnad tõusid aprillis aastases võrdluses üheksa protsenti, mis on viimase 40 aasta kõrgeim inflatsiooni näitaja.

Austria ei plaani NATO-ga liituda

18.05.22 VÄLISMAA ... Austria välisminister Alexander Schallenberg ütles kolmapäeval, et tema riik säilitab neutraalse staatuse. Soome ja Rootsi esitasid kolmapäeval taotlused NATO-ga liitumiseks.

Saksamaa plaanib Schröderilt ära võtta kontoriruumid

18.05.22 VÄLISMAA ... Saksamaa võimuliit tahab ekskantsler Gerhard Schröderilt ära võtta Berliini kontoriruumid, et karistada teda tema jätkuvate sidemete eest Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Kliente kaotav Netflix koondab 150 töötajat

18.05.22 VÄLISMAA ... USA voogedastusfirma Netflix teatas, et koondab 150 töötajat. Netflix kaotas eelmises kvartalis umbes 200 000 klienti.

WSJ: Berliin suurendab jõupingutusi, et vabaneda Vene energiatarnetest

18.05.22 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal kirjeldab, kuidas Saksamaa proovib nüüd vähendada oma sõltuvust Venemaa energiatarnetest. Euroopa suurim majandus otsib uusi tarnijaid ja investeerib miljardeid dollareid taristusse.

WSJ: Hiina reisilennuki õnnetuse põhjustas piloot või reisija

18.05.22 VÄLISMAA ... Hiinas kukkus märtsis alla reisilennuk, mille pardal oli 132 inimest. USA ametnike sõnul põhjustas lennuõnnetuse piloot või kokpitti tunginud reisija.

Kim Jong-un süüdistas ametnikke loiduses reageerimisel COVID-19 puhangule

18.05.22 VÄLISMAA ... Põhja-Korea teatas kolmapäeval 232 880 uuest palavikujuhtumist ja veel kuuest surmajuhtumist. Riigi liider Kim Jong-un süüdistas ametnikke "ebaküpsuses" ja "loiduses" COVID-19 puhangu käsitlemisel. Kogu Põhja-Korea rahvas on viiruse vastu vaktsineerimata.

ICC 42-liikmeline meeskond uurib väidetavaid sõjakuritegusid Ukrainas

18.05.22 VÄLISMAA ... Haagis asuv Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) saatis oma kõigi aegade suurima ekspertide rühma uurima väidetavaid sõjakuritegusid pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse. Eksperdid küsitlevad tunnistajaid, koguvad ja analüüsivad tõendeid ning toetavad riiklikke uurijaid tõendite hankimisel.

Sõja 83.päev: Osa Azovstali kaitsjaid on Vene kontrolli all olevatel aladel

17.05.22 VÄLISMAA ... Ukraina peastaap andis Azovstalis paiknevate üksuste ülematele korralduse päästa oma sõdurid. Asekaitseminister Hanna Maliar ütles, et 53 raskelt haavatud sõdurit viidi Venemaa kontrolli all oleva Novoazovski linna meditsiiniasutusse.

Soome ja Rootsi esitavad NATO-sse astumise taotluse koos kolmapäeval

17.05.22 VÄLISMAA ... Soome ja Rootsi esitavad kolmapäeval koos taotluse NATO liikmeks saamiseks, ütles Rootsi peaminister Magdalena Andersson teisipäeval pressikonverentsil.

jäähoki mm

Vaata otse

Kuula otse

keskkonnakuu err-is

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: