Välismaa

Saksa CDU juhid valisid kantslerikandidaadiks Lascheti

20.04.21 VÄLISMAA ... Saksa kantsleri Angela Merkeli Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juhtkond valis esmaspäevasel hääletusel erakonna juhi Armin Lascheti partei kantslerikandidaadiks septembrikuistel valimistel, edastas kohalik meedia.

EMA Janssenist: seos trombijuhtumitega võib olla, kuid kasu kaalub riskid üles

20.04.21 VÄLISMAA ... Euroopa Ravimiameti (EMA) ohutuskomitee (PRAC) leidis, et USA tootja Johnson & Johnsoni koroonavaktsiini Jansseni tooteinfosse tuleks lisada hoiatus, et väga harvadel juhtudel võib see kõrvaltoimena tekitada tromboosiohtu. EMA samas kinnitas, et vaktsiini üldine kasu kaalub riskid üles.

Ukraina välisminister: Venemaa toob Ukraina piirile üle 120 000 sõjaväelase

20.04.21 VÄLISMAA ... Ukraina piiridel on peagi üle 120 000 Venemaa sõjaväelase, ütles Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba teisipäeval ning kutsus lääneriike üles kehtestama Venemaale täiendavad majandussanktsioonid.

Eesti eurosaadikud toetavad vaktsiinipassi

20.04.21 VÄLISMAA ... Eestist Euroopa Parlamenti valitud poliitikud toetavad Euroopa Liidu ühise koroonatõendi käivitamist, kuid kahtlevad selle kiires töölehakkamises, selgus Arp Mülleri juhitud Vikerraadio saatest "Reporteritund".

Tšaadi president suri lahingus mässulistega

20.04.21 VÄLISMAA ... Tšaadi president Idriss Deby Itno, kes oli võimul olnud kolmkümmend aastat, suri teisipäeval lahingutes mässulistega saadud vigastustesse.

Jaapan süüdistab Hiina sõjaväe häkkerit küberrünnaku korraldamises

20.04.21 VÄLISMAA ... Tokyo prokuratuuri teatel ründas Hiina arvutisüsteemide insener mitmeid Jaapani ettevõtteid ja riigi kosmoseagentuuri.

Xi Jinping: suurriikide hegemoonia peab lõppema

20.04.21 VÄLISMAA ... Hiina president Xi Jinping teatas teisipäeval, et suurriikide hegemoonia tuleb lõpetada.

Galeotti hinnangul Putini võimu ajal Venemaa käitumine ei muutu

20.04.21 VÄLISMAA ... Venemaa julgeolekuteemade ekspert Mark Galeotti leiab, et Venemaa praeguse tegevuse taga on president Vladimir Putini soov pingete suurendamisega oma rahvusvahelist kaalu tõsta ning kuni Putin võimul on, siin põhimõttelist muutust ei tule. Samuti tõdeb Galeotti, et NATO-l ei ole seni mehhanismi, kuidas toetada riike, mis satuvad Venemaa sellise rünnaku alla, mis ei hõlma otseselt sõjategevust.

Kell 14.05 "Reporteritund": europarlament vaktsiinitõendist ja tehisintellektist

20.04.21 VÄLISMAA ... Teisipäeval teeb Vikerraadio saade "Reporteritund" sissevaate Euroopa Parlamendi töösse.

Florida kuberner allkirjastas rahutuste vastase seaduseelnõu

20.04.21 VÄLISMAA ... USA osariigi Florida kuberner Ron DeSantis allkirjastas esmaspäeval massirahutuste vastase seaduseelnõu.

Apple lubas Parleri tagasi oma veebipoodi

20.04.21 MAJANDUS ... USA tehnoloogiahiiglane Apple lubas sotsiaalmeedia platvormi Parleri tagasi oma veebipoodi App Store'i.

Lucas: Moskva peaeesmärk on Ukraina abil Lääne ühtsust lõhkuda

20.04.21 VÄLISMAA ... Mõttekoja Center for European Policy Analysis (CEPA) analüütik Edward Lucas leiab usutluses ERR-ile, et Vene vägede koondamise eesmärk Ukraina lähistele ei ole esmajoones rünnaku alustamine, vaid Lääne lõhestamine ja rahvusvahelise reeglitepõhise korra lammutamine, mis annaks Moskvale maailma asjades suurema mõju.

Merkeli partei võib võimust ilma jääda

20.04.21 VÄLISMAA ... Saksamaa kantsler Angela Merkel teatas juba 2018. aastal, et ei kandideeri viiendaks ametiajaks. Viimase kahe aasta jooksul pole Merkeli kodupartei aga leidnud kindlat uut liidrit.

Toomas Alatalu: Vene sõjaväemanöövrid toimuvad pigem oma valimiste tarvis

20.04.21 ARVAMUS ... Vähemalt Joe Bideni ja Vladimir Putini kohtumiseni toimuvad Venemaa sõjaväemanöövrid jäävadki vaid manöövriteks, sest kohtumist on vaja ja selle välistaks ka väikene sõda. Sestap on tark manöövreid võtta kui propagandat ehk USA uuele administratsioonile mulje jätmise üritusi, kirjutab Toomas Alatalu.

Vseviov: praegused pinged Venemaaga kestavad sügiseni

20.04.21 EESTI ... Vene vägede koondamisega Ukraina lähistele kasvanud pinged Moskva ja Lääne vahel võivad kesta kuni sügiseni, ütles välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov.

Harri Tiido: Hiina huvid Aafrikas

20.04.21 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all Hiina huvi Musta Mandri vastu. Laenud ja investeeringud on üks valdkond, milles Hiina tegevus Aafrikas silma torkab. Mitmel pool on kurdetud, et Hiina laenud on viinud riike niinimetatud laenulõksu, märgib Tiido.

Suri USA endine asepresident Walter Mondale

20.04.21 VÄLISMAA ... Esmaspäeval suri 93-aastaselt USA endine asepresident Walter Mondale.

Floydi mõrvaprotsessi vandekohtunikud läksid otsust langetama

20.04.21 VÄLISMAA ... George Floydi mõrvas süüdistatava endise Minneapolise politseiniku üle peetaval kohtuprotsessil läksid vandekohtunikud esmaspäeval peale prokuröri ja kaitse lõppargumentide kuulamist otsust langetama.

Eesti veab ÜRO-s Afganistani puudutavaid läbirääkimisi

19.04.21 VÄLISMAA ... Kuna Eesti on ÜRO julgeolekunõukogus Afganistani teemajuht, siis veab Eesti kõiki Afganistani puudutavaid läbirääkimisi, ütles diplomaat Andre Lipand.

Venemaa kaitseministeerium teatas kuni 200 võitleja tapmisest Süürias

19.04.21 VÄLISMAA ... Venemaa kaitseministeerium teatas kuni 200 võitleja tapmisest õhurünnakus terroristide tugipunktidele Süürias.

"Välisilm": Kadõrovi vastased otsivad jätkuvalt Euroopast varjupaika

19.04.21 VÄLISMAA ... "Välisilm" heitis pilgu Tšetšeeniasse, kust jätkuvalt põgenevad isevalitsejat Ramzan Kadõrovit mitte toetavad inimesed.

Eesti teadlaste hinnangul on Fukushima jahutusvee ookeani laskmine ohutu

19.04.21 VÄLISMAA ... Jaapan teatas kavatsusest lasta merre ligi 1,3 miljonit tonni Fukushima tuumajaama puhastatud jahutusvett. Eesti teadlaste kinnitusel puhastatud jahutusvesi ohtlik ei ole. Hiina, Taiwan ja Lõuna-Korea peavad aga Jaapani sammu vastutustundetuks.

Analüütikud: Venemaa ei alusta praegu Ukrainas suurt pealetungi

19.04.21 VÄLISMAA ... Ukraina ja Venemaa vahel ei lähe sõjaks, on analüütikud Edward Lucas ja Mark Galeotti veendunud "Välisilmale" antud intervjuus.

CIA: USA lahkumine Afganistanist raskendab terrorismivastast võitlust

19.04.21 VÄLISMAA ... USA presidendi Joe Bideni otsus viia väed Afganistanist välja muudab kriitikute hinnangul terrorismivastase võitluse keerulisemaks. Luure keskagentuuri juhi sõnul väheneb USA valitsuse võimekus ohtude hindamiseks ja nendele vastu astumiseks.

EL esialgu Venemaale uusi sanktsioone ei kavanda

19.04.21 VÄLISMAA ... Euroopa Liidu välisministrid rääkisid esmaspäeval video vahendusel Venemaa vägede koondumisest kriimi ja mujale Ukraina piiri äärde. Uusi sanktsioone esialgu kavas pole.

Tšehhi peab Moskva reaktsiooni diplomaatide väljasaatmisele ülepaisutatuks

19.04.21 VÄLISMAA ... Tšehhi Vabariigi teatel on Moskva reaktsioon 18 Vene diplomaadi väljasaatmisele Tšehhist eeldatust tugevam, mistõttu Tšehhi valitsus kaalub edasisi samme.

Soomes avanesid söögikohad pärast 1,5-kuulist sunnitud pausi

19.04.21 VÄLISMAA ... Soomes avanesid kohvikud, restoranid ja baarid pärast poolteist kuud kestnud kohustuslikku kinniolekut. Esimesed kliendid olid terrassidel juba varavalges.

OECD juhi leidmisel võis määravaks saada geopoliitika

19.04.21 VÄLISMAA ... Kui president Kersti Kaljulaidi kandideerimisel Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) tegevjuhi kohale peeti tema üheks tugevaimaks konkurendiks endist Euroopa Komisjoni volinikku, rootslannat Cecilia Malmströmi, siis võib selles näha põhjust, miks Eesti toetas Malmströmi vastaskandidaati. Siiski võis Malmströmi allajäämise ja Austraalia endise rahandusministri Mathias Cormanni võidu taga olla laiem maailmapoliitika.

NASA-l õnnestus edukalt Marsil helikopterit lennutada

19.04.21 UNIVERSUM ... Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuur NASA teatas esmaspäeval, et punasel planeedil õnnetus edukalt õhku tõusta ja maanduda tillukesel helikopteril Ingenuity.

Saksamaa rohelised valisid kantslerikandidaadiks Annalena Baerbocki

19.04.21 VÄLISMAA ... Saksamaa rohelised valisid oma kantslerikandidaadiks erakonna kaasesimehe Annalena Baerbocki.

Hispaania võimud sulgesid töökoja, kus prinditi relvi

19.04.21 VÄLISMAA ... Hispaania politsei sulges ebaseadusliku relvatöökoja, kus relvade valmistamiseks kasutati 3D printimistehnoloogiat.

Eksperdid: Venemaa testib survega Ukrainale Lääne ja Kiievi valmisolekut

19.04.21 VÄLISMAA ... Venemaa vägede koondamisel Ukraina piiri äärde ja Mustale merele võib olla erinevaid eesmärke - nii sisepoliitilisi kui ka välispoliitilisi, sealjuures ka laiemalt kui ainult Ukraina mõjutamiseks, leidsid teema Vikerraadio "Välistunnis" analüüsinud eksperdid.

The Times: USA müüb Taiwanile 40 haubitsat

19.04.21 VÄLISMAA ... USA presidendi Joe Bideni administratsioon kavatseb sõlmida esimese relvatehingu Taiwaniga. Washington müüb tehingu raames Taipeile 40 iseliikuvat haubitsat.

Kurz: Austria hakkab kasutama Venemaa vaktsiini alles pärast EMA heakskiitu

19.04.21 VÄLISMAA ... Austria kantsler Sebastian Kurz ütles esmaspäeval, et Austria hakkab kasutama Venemaa Sputnik V vaktsiini alles siis, kui Euroopa Ravimiamet (EMA) on vaktsiini heakskiitnud.

Vene võimud viisid Navalnõi vanglahaiglasse

19.04.21 VÄLISMAA ... Venemaa opositsiooniliider Aleksei Navalnõi, kelle tervislik seisund pärast näljastreigi alustamist karistuskoloonias tõsiselt halvenes, viidi üle vangidele mõeldud haiglasse.

India pealinnas Delhis kehtestatakse karmid koroonapiirangud

19.04.21 VÄLISMAA ... India pealinnas Delhis kehtestatakse esmaspäeval ranged koroonaviiruse epideemiast tingitud piirangud. Piirangud kestavad vähemalt nädala.

Vaata enne tele-eetrit: Neeme Raua dokumentaal vaktsiinivõitlusest

19.04.21 MAJANDUS ... Neeme Raud on valmis saanud dokumentaalsaate "Vaktsiin – uus maailmavaluuta", mis analüüsib teaduse-äri-poliitika kolmnurga erinevaid tahke koroonaviiruse vaktsiinide taustal. ERR-i portaalis saab saadet juba enne tele-eetrit vaadata, ETV-s on saade kavas esmaspäeva õhtul.

USA-s sai Tesla isejuhtiva auto liiklusõnnetuses surma kaks inimest

19.04.21 VÄLISMAA ... USA Texase osariigi võimude teatel sai pühapäeval Tesla isejuhtiva auto liiklusõnnetuses surma kaks inimest.

Danske Banki tegevjuht lahkub ametist rahapesukahtluse tõttu

19.04.21 MAJANDUS ... Danske Banki hollandlasest tegevjuht Chris Vogelzang lahkub ametist rahapesukahtluse tõttu.

Iraagis tabasid raketid USA sõdureid võõrustavat baasi

19.04.21 VÄLISMAA ... Mitmed raketid tabasid pühapäeval USA vägesid majutavat Iraagi lennubaasi. Vigastada sai kaks välismaalast ja kolm Iraagi sõdurit.

Austraalia ja Uus-Meremaa avasid omavahelise reisimulli

19.04.21 VÄLISMAA ... Esmaspäeval avati Austraalia ja Uus-Meremaa reisimull, mis lubab esimest korda ligi 400 päeva järel kohustusliku karantiinita lende üle Tasmaania mere.

Saksamaal selgub esmaspäeval roheliste kantslerikandidaat

19.04.21 VÄLISMAA ... Saksamaal selgub esmaspäeval populaarsuselt teisel kohal olevate roheliste kantslerikandidaat ehk partei peab otsustama, kumb erakonna kahest juhist esmakordselt erakonna ajaloos kantsleri ametikohale kandideerib.

Trump kutsus Bidenit üles USA vägesid Afganistanist varem ära tooma

19.04.21 VÄLISMAA ... Ekspresident Donald Trump kutsus pühapäeval president Joe Bidenit üles USA vägesid Afganistanist ära tooma enne 11. septembrit.

Venemaa sunnib 20 Tšehhi diplomaati esmaspäeva õhtuks riigist lahkuma

18.04.21 VÄLISMAA ... Vastusena 18 Venemaa diplomaadi väljasaatmisele Tšehhist teatas Vene välisministeerium, et saadab riigist välja 20 Tšehhi diplomaati. Diplomaadid peavad riigist lahkuma esmaspäeva õhtuks.

Lätis tuvastati 337 uut koroonajuhtumit

18.04.21 VÄLISMAA ... Lätis tuvastati viimase ööpäevaga 337 uut koroonanakkuse juhtumit, Leedus registreeriti 726 juhtumit. Soome nakatumiste arv on kahe nädalaga vähenenud, ööpäevaga tuvastati 498 uut nakatunut.

Soome ajaloolise Malmi lennuvälja asemele kerkib elamurajoon

18.04.21 VÄLISMAA ... Soomes on läbi saanud oluline osa lennundusajaloost. Ajaloolise Malmi lennuvälja eest seisnud aktivistid kaotasid lõplikult lahingu Helsingi linnaga, mis kavatseb rajada lennujaama asemele uue elamurajooni.

Süüria korraldab mai lõpus presidendivalimised

18.04.21 VÄLISMAA ... Süüria parlament otsustas korraldada presidendivalimised 26. mail. Viimased 21 aastat on riiki juhtinud praegune riigipea Bashar al-Assad

Mitmed Euroopa riigid on jõudnud vaktsineerimisvõimekuse laeni

18.04.21 VÄLISMAA ... Viimastel kuudel on Euroopa Liidus tekitanud pingeid vaktsiinide vähesus, kuid tänaseks on mitmed riigid jõudnud juba vaktsineerimisvõimekuse laeni. Europarlamendi rahvatervise komitee juhi Pascal Canfin' hinnangul on siiski veel vara anda hinnangut ühisele vaktsiinipoliitikale.

Prantsusmaa avaldas Navalnõi tervise pärast muret

18.04.21 VÄLISMAA ... Prantsusmaa avaldas muret Venemaa opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi tervise pärast, kes peab Vene karistuskoloonias näljastreiki.

Tšehhi otsib taga Skripali kahtlusaluseid seoses 2014. aasta plahvatusega

18.04.21 VÄLISMAA ... Tšehhi politsei otsib taga kaht venelast, kes kasutavad sama nimega passe, mida kasutasid topeltagent Sergei Skripali Suurbritannias mürgitada püüdnud isikud.

parim armastuslaul?

vaktsineerimine eestis

Vaata otse

Kuula otse

lahenda mõistatusi!

uus kuuldemäng

Õpi kodus!

esita küsimus!

ole targem!

pood.err.ee

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: