Välismaa

Iisraeli armee alustas taas võitlust terroriorganisatsiooni Hamas vastu

01.12.23 VÄLISMAA ... Iisrael teatas, et terroriorganisatsioon Hamas rikkus vaherahu ning seetõttu alustas riigi armee taas lahingutegevust terroristide vastu. Iisraeli sõnul on Hamasi käes veel 137 pantvangi.

EPP peasekretär: erakonna juhid toetavad von der Leyeni tagasivalimist

01.12.23 VÄLISMAA ... Paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei (EPP) peasekretär Thanasis Bakolas on kindel, et erakonna liikmetest Euroopa Liidu riikide valitsusjuhid toetavad Ursula von der Leyeni tagasivalimist Euroopa Komisjoni presidendi ametikohale.

USA soovib Venemaa tulusid energiakandjate ekspordist poole võrra kärpida

01.12.23 VÄLISMAA ... USA välisministeeriumis energiaressursside eest vastutav kõrge ametnik Geoffrey Pyatt ütles intervjuus Financial Timesile, et Washingtoni eesmärk on vähendada Venemaa tulusid nafta ja gaasi ekspordist 2030. aastaks poole võrra.

Aimar Ventsel: Kesk-Aasias käivad asjad vaikselt

01.12.23 ARVAMUS ... Kasahhide seas võib täheldada järjest suuremat tõrget Venemaa ja kõige temaga seotu suhtes ning venekeelsed kasahhid püüavad järjest enam minna üle kasahhi keelele, märgib Aimar Ventsel Vikerraadio päevakommentaaris.

Kaja Kallas ei keeldunud Dubais ühisfotost Lukašenkoga

01.12.23 VÄLISMAA ... Leedu, Läti ja Poola president boikoteerisid reedel ÜRO kliimatippkohtumisel COP28 ühispildistamist, sest sellel poseeris ka Valgevene režiimi juht Aleksandr Lukašenko. Kaja Kallas boikotiga ei liitunud.

Allikas: SBU õhkis Burjaatias veel ühe kütuserongi

01.12.23 VÄLISMAA ... Ukraina julgeolekuteenistus SBU korraldas Baikali-Amuuri magistraalraudteel (BAM) taas plahvatuse: Burjaatias lasti õhku veel üks kütuserong, ütles Interfaxile asjaga kursis olev allikas.

Kaitseväe luureülem: Venemaa eelarve lubab sõda samas mahus jätkata

01.12.23 VÄLISMAA ... Venemaa president Vladimir Putin kinnitas sel nädalal riigi järgmise aasta sõjalise eelarve ning järgmiste aastate eelarvekava, mis annavad tunnistust, et riik suudab jätkata sõda Ukrainas samas mahus kui praegu, ütles kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Ants Kiviselg. Sõjategevuses Ukrainas suuremaid muutusi nädalaga ei toimunud.

Avdijivka ümbruses käivad äärmiselt ägedad lahingud

01.12.23 VÄLISMAA ... Sõjauuringute Instituut (ISW) vahendas oma viimases ülevaates, et Venemaa jätkab pealetungi Avdijivka suunal. Piirkonnas käivad ägedad lahingud ning positsioonid käivad käest kätte.

Kreml pikendas USA ajakirjaniku vahi all pidamist kahe kuu võrra

01.12.23 VÄLISMAA ... Venemaa kohus otsustas reedel pikendada Raadio Vaba Euroopa/Raadio Vabadus (RFE/RL) ajakirjaniku Alsu Kurmaševa vahi all pidamist veel kahe kuu võrra. Kreml vahistas USA ajakirjaniku oktoobris.

Kreml algatas Navalnõi vastu veel ühe kriminaalasja

01.12.23 VÄLISMAA ... Kremli poolt vangistatud opositsiooniliider Aleksei Navalnõi kirjutas reedel sotsiaalmeedias, et sai teada veel ühest tema vastu algatatud kriminaaljuurdlusest. Moskva süüdistab Navalnõid nüüd vandalismis.

Saksamaa sulges oma peakonsulaadi Novosibirskis ja Jekaterinburgis

01.12.23 VÄLISMAA ... Saksamaa sulges oma peakonsulaadi Novosibirskis ja Jekaterinburgis, selgus Saksamaa Venemaal asuvate esinduste veebilehele postitatud teadetest.

Tesla alustas põneva välimusega Cybertruck elektrisõidukite tarnimist

01.12.23 VÄLISMAA ... Ajaleht Financial Times kirjutab, et USA autotootja Tesla alustas Cybertruck elektrisõidukite tarnimist ning futuristliku välimusega pikapi odavaim versioon maksab ligi 60 000 dollarit.

Olkiluoto reaktor alustas taas tööd ja reedel langeb Soomes elektri hind

01.12.23 VÄLISMAA ... Soome Olkiluoto tuumajaama kolmas reaktor alustas taas elektritootmist ning reedel langeb riigis elektri hind.

Tuntud ajaloolase sõnul pole Euroopa sõjaks valmis, hoiatas Vene ohu eest

01.12.23 VÄLISMAA ... Saksamaa sõjaajaloolase Sönke Neitzeli sõnul pole Euroopa päris sõjaks valmis ning ta hoiatas Venemaa ohu eest. Tema sõnul peab Saksamaa ajama jalad kõhu alt välja, kuna praeguse tempoga kuluks ligi 15 aastat, enne kui tema kodumaa suudaks sõdida.

WSJ: tarbijad ja ettevõtjad ei taha enam kulukat rohepööret kinni maksta

01.12.23 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et fossiilkütustelt roheenergiale üleminekuks kulub palju raha, mille peavad kinni maksma ettevõtjad ja tarbijad. Heitkoguste vähendamine lööb valusalt inimeste rahakoti pihta ning tarbijad ei taha enam rohepööret kinni maksta.

Lavrov kritiseeris lääneriike OSCE välisministrite kohtumisel

30.11.23 VÄLISMAA ... Venemaa välisminister Sergei Lavrov saabus kolmapäeva hilisõhtul Põhja-Makedoonia pealinna Skopjesse ning võttis osa OSCE välisministrite kohtumisest. Oma sõnavõtus kritiseeris ta lääneriike.

Sõja 645. päev: ISW: Vene väed jätkavad pealetungi Avdijivka suunal

30.11.23 VÄLISMAA ... Sõjauuringute Instituut (ISW) vahendas oma viimases ülevaates, et idarindel käivad ägedad lahingud ning Venemaa jätkab pealetungi Avdijivka ja Bahmuti suunal. Venemaal Brjanskis sai kolmapäeval tabamuse ja plahvatas Iraani päritolu Shahed ründedroonide ladu.

Lätis on tähelepanu all endise peaministri Karinši kulukad lennureisid

30.11.23 VÄLISMAA ... Lätis on puhkenud skandaal endise peaministri ja praeguse välisministri Krišjanis Karinši välisreiside üle. Valitsusjuhina kasutas Karinš koos teda saatva delegatsiooniga sihtpunkti või koju tagasi jõudmiseks 36 korral eralennukeid, mis võttis nii Läti kui ka Euroopa Liidu eelarvest kokku 1,3 miljonit eurot. Lisaks riigikontrollile uurib nüüd asja ka prokuratuur.

Iisraeli ja Hamasi vaherahu jätkub vähemalt reedeni

30.11.23 VÄLISMAA ... Vaherahu Iisraeli ja Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas vahel jätkub, teatasid mõlemad osapooled neljapäeval. Iisrael teatas kahe sõduri vigastustest Läänekalda rammimisrünnakus.

UBS: miljardärid teenivad rohkem pärandi kui enda pingutustega

30.11.23 VÄLISMAA ... Šveitsi panga UBS aruande järgi kasvas miljardäride arv maailmas sel aastal 168 võrra, kusjuures pärimise teel miljardäriks saanud isikud teenisid rohkem kui investeeringute ja äritegevuse kaudu ennast ise miljardärideks üles töötanud ettevõtjad.

Briti valitsus hakkab uurima Ühendemiraatide ettevõtte katset osta The Telegraph

30.11.23 VÄLISMAA ... Ühendkuningriigi kultuuriminister teatas, et ta palub käivitada uurimise Araabia Ühendemiraatide ettevõtte katsesse omandada enamusosalus väljaandes The Telegraph.

Läti koondab kahe nädalaga teabe väljasaadetavate Vene kodanike kohta

30.11.23 VÄLISMAA ... Läti kodakondsus- ja rändeamet plaanib kahe nädala jooksul koondada teabe Venemaa kodanike kohta, kes on esitanud Lätis elamise loa saamiseks vajalikud dokumendid ja kes ei ole seda teinud ning peavad seetõttu riigist lahkuma, teatas amet.

USA autotööliste ametiühing soovib värvata liikmeid 13 autotootja tehastes

30.11.23 VÄLISMAA ... USA autotööliste ametiühing UAW alustas liikmete värbamist 13 autotootja USA tehastes. Otsus järgneb Detroidi kolme suurema autotootja töötajate mitu nädalat kestnud streigile, mille tulemusel saavutas ametiühing suuri palgatõuse. Tesla juht Elon Musk on otsuse osas kriitiline, sest see puudutab ka tema ettevõtet.

COP28 esimesel päeval lepiti kokku kliimakahjude fondi loomises

30.11.23 VÄLISMAA ... Araabia Ühendemiraatides toimuva kliimakonverentsi COP28 avapäeval leppisid osalevad riigid kokku kliimakahjude ja -kaotuste hüvitamiseks mõeldud fondi loomises. Siiski jääb fondi esialgne lubatud rahastus märgatavalt alla arenguriikidele kliimamuutusest põhjustatud kahjudele.

Ukraina kindral paljastas luurejuhi naise mürgitamise üksikasjad

30.11.23 VÄLISMAA ... Ukrainal on põhjust arvata, et kaitseministeeriumi luurepeavalitsuse juhi abikaasa Marianna Budanova mürgitamisega olid seotud Venemaa eriteenistused, kirjutas portaal Unian.

OPEC+ leppis kokku naftatootmise vähendamises ühe miljoni barreli võrra päevas

30.11.23 VÄLISMAA ... OPEC+ riigid leppisid kokku naftatootmise kärpimises ühe miljoni barreli võrra päevas, lisaks kavatseb Saudi Araabia jätkata sama suurusega tootmismahtude kärpega järgmisel aastal. Otsus tõi juba kaasa nafta hindade kasvu maailmaturgudel.

Putini suur pressikonverents toimub 14. detsembril

30.11.23 VÄLISMAA ... Venemaa presidendi Vladimir Putini suur pressikonverents ajakirjanikele ning otseliin, mille ajal saavad tavakodanikud talle küsimusi esitada, toimub 14. detsembril. Arvatakse, et esinemise ajal võib Putin avalikustada oma kandideerimise järgmise aasta presidendivalimistel, misjärel ta jääks Venemaa etteotsa kuni 2030. aastani.

Ukraina meedia teatas plahvatusest BAM-i raudteetunnelis

30.11.23 VÄLISMAA ... Ukraina meedia vahendab, et Baikali-Amuuri magistraalraudteel Severomuiski tunnelis leidis öösel vastu neljapäeva aset plahvatus. Tunnel on Venemaa ja Hiina raudteeühenduse oluline lüli. Allikate järgi oli tegemist Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) eduka operatsiooniga.

Harri Tiido: impeeriumide langusest Rooma ja nüüdisaja lääne kõrvutamisel

30.11.23 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all impeeriumid minevikus ja tänapäeval. Lääne kui endise impeeriumi edasine areng on teadmata, tõenäoliselt on kõige paslikum kohaneda olukorraga, märgib Tiido.

Saksamaa töösturid: oskustööjõu puudus ohustab majandust

30.11.23 VÄLISMAA ... Saksamaa Kaubandus- ja Tööstuskodade Liit (DIHK) avaldas kolmapäeval aruande, milles väidetakse, et riigi põhiliste tööstussektorite tulevik on ohus oskustööjõu nappuse tõttu. Valitsus peab lahenduseks sisserännet.

Tsahkna hoiatas Vene lojaalsuslepet allkirjastamast

30.11.23 VÄLISMAA ... Välisminister Margus Tsahkna hoiatas Eesti inimesi, et need ei allkirjastaks Venemaale minnes seal kavandatavat lojaalsuslepet, kuna sellel võivad olla tõsised tagajärjed pärast ka Eestis.

Venemaa Ülemkohus: LGBT+ liikumine on ekstremistlik organisatsioon

30.11.23 VÄLISMAA ... Venemaa Ülemkohus tunnistas neljapäeval globaalse LGBT+ liikumise ekstremistlikuks organisatsiooniks.

Eksperdid ennustavad Euroopa Parlamendi valimistel edu parempopulistidele

30.11.23 VÄLISMAA ... Euroopa Parlamendi valimised toimuvad järgmise aasta juuni lõpus ehk umbes kuue kuu pärast. Värske üleeuroopaline prognoos ennustab edu parempopulistidele ning kaotusi rohelistele ja liberaalidele.

Prantsusmaa inflatsioon aeglustus 3,8 protsendile

30.11.23 VÄLISMAA ... Prantsusmaa inflatsioon aeglustus novembris aastavõrdluses 3,8 protsendile.

EL leppis kokku ajakirjanikke hagide eest kaitsvates reeglites

30.11.23 VÄLISMAA ... Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu (EL) liikmesriigid leppisid neljapäeval kokku reeglites, millega loodetakse kaitsta ajakirjanikke avaliku kriitika vaigistamiseks mõeldud ahistavate hagide eest.

USA endine välisminister Henry Kissinger suri 100-aastasena

30.11.23 VÄLISMAA ... USA endine välisminister Henry Kissinger, kes mängis tähtsat rolli Ühendriikide teise maailmasõja järgses diplomaatias, suri kolmapäeval 100-aastasena, teatas tema ühendus avalduses.

Mikko Lagerspetz: mõned konstruktiivsed küsimused Lähis-Ida kohta

30.11.23 ARVAMUS ... Oletagem, et Iisrael purustabki Hamasi sõjaliste operatsioonide ja võib-olla kümnete tuhandete süütute elude hinnaga. Kas siis ei ole enam vägivalda? Kas siis on rahu? Okupatsioon ja apartheidirežiim ei seisa püsti ilma vägivallata. Vägivald tekitab vägivalda. Viis rahu saavutada muidugi on olemas: ühine riik ilma apartheidirežiimita, kirjutab Mikko Lagerspetz.

Rünnaku alla sattunud Musk saatis Twitterit boikoteerivad firmad pikalt

30.11.23 VÄLISMAA ... USA suurfirmad väidavad, et miljardär Elon Musk toetas Twitteris antisemiitlikku postitust ja lubasid seetõttu platvormil oma reklaamimise lõpetada. Musk leidis aga, et suurfirmad tegelevad väljapressimisega ning saatis nad mahlaka sõnavara saatel pikalt.

Yle: toetust kasvatanud Koonderakond tõusis reitingutabelis taas liidriks

30.11.23 VÄLISMAA ... Soomes võitlevad populaarseima erakonna tiitli pärast Koonderakond ja SDP. Yle tellitud igakuise uuringu kohaselt kasvatas peaministripartei novembris toetust ning kerkis taas riigi kõige populaarseimaks parteiks.

The Economist: Zürich ja Singapur on maailma kõige kallimad linnad

30.11.23 VÄLISMAA ... Zürich ja Singapur on maailma kõige kallimad linnad, neile järgneb New York, selgus ajakirja The Economist neljapäeval avaldatud pingereast.

Hiina tööstus veereb allamäge

30.11.23 VÄLISMAA ... Hiina kommunistliku partei andmed näitavad, et riigi tööstustoodang jätkas novembris kahanemist.

Ka Poola boikotib Lavrovi pärast OSCE välisministrite kohtumist

29.11.23 VÄLISMAA ... Poola teatas kolmapäeval, et ei osale Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) välisministrite kohtumisel sel nädalal Põhja-Makedoonia pealinnas Skopjes, kuna sinna sai kutse ka agressorriik Venemaa välisminister Sergei Lavrov, kes on lubanud kohale tulla. Teisipäeval teatasid kohtumise boikottimisest Balti riikide välisministrid.

Rootsi: Türgi lubas heaks kiita Rootsi NATO-liikmesuse lähinädalail

29.11.23 VÄLISMAA ... Rootsi välisministri Tobias Billströmi sõnul lubas Türgi valitsus Rootsi NATO-liikmesuse heaks kiita juba lähinädalail ilma lisatingimusteta.

Sõja 644. päev: Venemaa alustas kolmapäeva õhtul droonirünnakut Ukrainale

29.11.23 VÄLISMAA ... Venemaa alustas kolmapäeva õhtul droonirünnakut Ukrainale. Stoltenberg avaldas lootust, et Ukraina saab F-16 hävituslennukid võimalikult kiiresti. Sõjauuringute Instituut (ISW) vahendas oma viimases ülevaates, et idarindel käivad ägedad lahingud ning Venemaa jätkab Ukraina positsioonide ründamist. Ukraina armee tekitab vastasele suuri kaotusi ning Vene vägede edenemine on selle tulemusena väga vaevaline.

WSJ: OPEC+ kaalub naftatootmise kärpimist ühe miljoni barreli võrra päevas

29.11.23 VÄLISMAA ... USA majandusväljaanne WSJ avalikustas, et naftat eksportivate riikide organisatsioon OPEC ja sellega koostööd tegev Venemaa kaaluvad nafta tootmismahtude kärpimist ühe miljoni barreli võrra päevas.

USA majandus kasvas kolmandas kvartalis 5,2 protsenti

29.11.23 VÄLISMAA ... USA majandus kasvas kolmandas kvartalis oodatust rohkem ehk 5,2 protsenti, selgus kolmapäeval ametlikest andmetest.

Leedu palub EL-i mitte lõpetada Ukraina abi hüvitamist rahurahastu kaudu

29.11.23 VÄLISMAA ... Euroopa Liidu liikmesriigid saavad küsida hüvitist osa Ukrainale osutatud sõjaabi eest Euroopa rahurahastust (EPF), kuid Ungari astus rahastu sel otstarbel edasise kasutamise vastu ning kahtlused on hakanud tekkima ka mitmes teises liikmesriigis. Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis ütles intervjuus Politicole, et EPF-i kasutamine Ukraina abistamiseks peaks jätkuma.

EL-i ja NATO-vastaseid on Ukrainas vaid viis protsenti

29.11.23 VÄLISMAA ... Ukrainlastest 78 protsenti pooldaks rahvahääletusel Euroopa Liiduga ühinemist, EL-iga liitumise vastu oli vaid viis protsenti vastanutest, selgus uuringust "Ukrainlaste rahvusvahelistesse liitudesse suhtumise dünaamika", mille viis läbi sotsioloogiarühm Reiting.

Poola andis Saksamaa ebaseaduslike jäätmetega seoses EL-i kohtusse

29.11.23 VÄLISMAA ... Poola valitsus teatas kolmapäeval, et esitas Euroopa Liidu Kohtus Saksamaa vastu hagi, milles süüdistab oma läänenaabrit suutmatuses koristada ära ebaseaduslikult üle piiri toodud jäätmed.

USA süüdistab India ametnikku sikhi separatisti mõrvakatse korraldamises

29.11.23 VÄLISMAA ... New Yorgis elava sikhi separatisti mõrvakatse kohtuasja juhtivad USA föderaalprokurörid süüdistavad atentaadi planeerimises India ametnikku. Paljastus võib kahjustada USA ja India suhteid.

R2 aastahitt

Vaata otse

Kuula otse

rohkelt muusikat

spordisajand

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: