Välismaa

Marko Mihkelson: Macron kahtleb musketärivandes

12.11.19 ... Ajusurm on ajutegevuse pöördumatu lakkamine. Kui aju on surnud, on ka inimene surnud, vaatamata sellele, et ta süda veel töötab. Prantsusmaa president Emmanuel Macron šokeeris oma liitlasi arvamusega, et NATO on ajusurmas ning ta ei tea, kas artikkel 5 on ikka efektiivne kaitseklausel. Mida me peaksime sellest välja lugema ja mis oleks Euroopa tegelik vastus keerulisele ajale, küsib Marko Mihkelson oma kommentaaris.

Ukraina saadik: Hunter Biden sai Burismast raha vahendajate kaudu

12.11.19 ... Ukraina energiafirma Burisma kandis 2014. aasta maist 2015. aasta oktoobrini raha ühele firmale, mis kandis osa rahast USA ekspresidendi Joe Bideni poja Hunter Bideni kontole, ütles raadasaadik Andri Derkatš.

Boliivia ekspresident lahkus riigist Mehhiko sõjaväelennukil

12.11.19 ... Meeleavalduste survel Boliivia presidendi kohast loobunud Evo Morales lahkus esmaspäeva õhtul Mehhiko sõjaväelennuki pardal riigist, teatas Mehhiko välisminister.

Austraalia MM-ralli jääb maastikupõlengute tõttu ära

12.11.19 ... Austraalia MM-ralli etapp jääb erakordselt laialdaste maastikupõlengute tõttu ära, mis kindlustab Hyundaile meeskondliku meistritiitli. Ott Tänak ja Martin Järveoja olid MM-tiitli endale taganud juba eelviimase etapi teise kohaga Kataloonias.

Saudi pealinnas pussitati laval kolme näitlejat

12.11.19 ... Saudi Araabia pealinnas pussitati esmaspäeval etenduse ajal laval kolme näitlejat, teatas riigitelevisioon esimesest sarnasest vahejuhtumist pärast seda, kui kuningriik avas uksed meelelahutusele.

Sakkov: jutt "Euroopa armeest" on tühi loosung ja lõhestav kontseptsioon

11.11.19 ... Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov märkis "Välisilmas", et jutud Euroopa iseseisvast kaitsevõimest ja Euroopa armeest on täiesti tühjad loosungid, kui selle juures ei räägita rahast. Tema sõnul saaks suurema osa probleemidest lahendada pigem nii, kui Euroopa Liidus, kus enamus riike on seda nagunii NATO-s lubanud, panustaks iga riik kaitse-eelarvesse kaks protsenti SKP-st.

Mertsina: USA-Hiina kaubandussõda jääb ilmselt pikaks ajaks vinduma

11.11.19 ... Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina prognoosis saates "Välisilm", et USA ja Hiina vaheline kaubandussõda jääb veel pikaks ajaks vinduma.

Ukraina rahvasaadik: peame maailmale näitama, et meie oleme rahuks valmis

11.11.19 ... President Volodõmõr Zelenski erakonda kuuluv Ukraina rahvasaadik Mõkõta Poturajev ütles intervjuus "Välisilmale", et Kiiev peab olema aktiivne näitamaks oma valmisolekut rahuks, et mitte anda Venemaale ja nende sõpradele mõnes Euroopas riigis argumente öelda: "Ukraina ei taha rahu. Venemaa pole süüdi. Võtke sanktsioonid ära."

"Välisilm" uuris, kas maailma protestilaineid miski ka ühendab

11.11.19 ... Viimastel kuude üheks märksõnaks välisuudiste kirjutamisel on olnud meeleavaldus. Meelt avaldatakse maailma eri paigus, erinevates kultuuriruumides ja justkui ka erinevatel põhjustel. Meelt avaldavad rikkad ja vaesed, haritud ja veidi vähem koolis käinud inimesed. Mis neid protestiaktsioone aga ühendab, arutles "Välisilm".

EL-i välisministrite seas sai Macroni NATO-jutt palju vastukaja

11.11.19 ... Saksamaa välisminister Heiko Maas ütles Euroopa Liidu välisministrite kohtumisele saabudes, et Euroopa peab tegema rohkem oma julgeoleku tagamiseks, aga seda tuleb teha koos NATO-ga. Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnad NATO ajusurmast on pälvinud laia vastukaja.

ERR Riias: Läti tähistas armee 100. aastapäeva

11.11.19 ... Üle kogu Läti on terve esmaspäeva kestnud Karutapja päeva üritused, millega mälestatakse Läti vabaduse eest hukkunuid ja tähistatakse Läti armee 100. aastapäeva.

Prantsusmaa ja Ühendkuningriik mälestasid Esimeses maailmasõjas langenuid

11.11.19 ... Prantsusmaal ja Ühendkuningriigis mälestati esmaspäeval Esimese maailmasõja lõpetamise 101. aastapäeva.

Hiina Jingye ostab British Steeli

11.11.19 ... Hiina tööstushiid Jingye Group ostab pankrotistunud British Steeli, ostusummat ei avalikustata, teatas pankrotihaldur esmaspäeval.

Hiina vallaliste päev on püstitanud e-kaubanduse rekordeid

11.11.19 ... Hiina vallaliste päeval ehk 11. novembril on löödud mitmeid e-kaubanduse rekordeid.

Iraani uus naftaväli maailma turgu ilmselt oluliselt ei mõjuta

11.11.19 ... Iraani president Hassan Rouhani on teatanud, et Iraan on riigi lõunaosas avastanud uue naftavälja, kus leidub üle 50 miljardi barreli toornaftat. Iraani naftaminister ütles aga esmaspäeval, et uus naftaväli suurendab riigi hinnangulisi toornaftavarusid siiski vaid 22,2 miljardi barreli võrra. Maailma naftaturgu see leid ilmselt kuigi palju ei mõjuta.

Soome postitöötajate streik mõjutab ka Eestist Soome suunduvaid saadetisi

11.11.19 ... Soome postitöötajad alustasid esmaspäeva varahommikul streiki ja see võib kesta isegi kuni neli nädalat. Streigis osaleb umbes 9000 töötajat.

Hongkongis oli taas vägivaldne protestipäev

11.11.19 ... Esmaspäeval sai Hongkongis kestvates massirahutustes tõsiselt viga vähemalt kaks inimest. Karmimate võtetega on silma paistmas nii võimud kui ka meeleavaldajad.

Austria konservatiivid ja rohelised alustavad koalitsioonikõnelusi

11.11.19 ... Austria endine kantsler Sebastian Kurz teatas esmaspäeval, et tema konservatiivne Rahvapartei (ÖVP) alustab koalitsioonikõnelusi rohelistega, kõneluste edu korral pääseksid rohelised Austrias esmakordselt valitsusse.

Boliivia president Evo Morales teatas tagasiastumisest

11.11.19 ... Boliivia president Evo Morales teatas pühapäeval tagasiastumisest pärast seda, kui relvajõud ja politsei loobusid tema toetamisest rohkem kui kolm nädalat kestnud protestides tema tagasivalimise vastu.

Sotsialistid võitsid Hispaania üldvalimised, suurimaks tõusjaks on Vox

11.11.19 ... Hispaania peaministri kohusetäitja Pedro Sancheze sotsialistid (PSOE) võitsid pühapäeval peetud üldvalimised, kuid ei saavutanud absoluutset enamust, selgus lõplikest hääletustulemustest.

Farage'i partei ei esita Briti valimistel kandidaate tooride kohtadele

11.11.19 ... Briti euroskeptik Nigel Farage teatas esmaspäeval, et tema Brexiti Partei ei esita detsembrikuistel valimistel kandidaate ringkondades, mida esindavad toorid, et mitte Euroopa Liidust lahkumise pooldajate hääli killustada.

Poola peaminister peab Macroni NATO-hinnangut ohtlikuks

11.11.19 ... Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni hinnang, justkui oleks NATO ajusurmas, on ohtlik, leiab Poola peaminister Mateusz Morawiecki.

Pabriks: Läti vajab NATO koptereid, mereväeüksusi ja Patriote

11.11.19 ... Läti julgeolek ei ole praegu halvas olukorras, kuna NATO vägede pikaajaline kohalolek on suhteliselt tagatud, kuid julgeolekutaseme parandamiseks on vaja alliansi lahingkoptereid, mereväeüksusi ja raketisüsteeme Patriot, ütles Läti kaitseminister Artis Pabriks usutluses BNS-ile.

Türgi alustas ameeriklase deporteerimisega ISIS-e liikmete väljasaatmist

11.11.19 ... Ankara alustas esmaspäeval Türgi võimude käes olevate pühasõdalaste väljasaatmist, deporteerides ameeriklasest džihadisti. Sel nädalal on kavas riigist välja saata ka seitse Saksa islamiäärmuslast, teatas siseministeerium.

Euroopa Liidu uues eelarves kasvaks Eesti panus ligi viiendiku

11.11.19 ... Euroopa Liidu järgmises mitmeaastases eelarveraamistikus (MFF) kasvaks Eesti sissemakse ligi viiendiku, kui seda arvestada suhtarvuna rahvamajanduse kogutulusse. Ehkki samas kahaneksid EL-i eelarvest saadavad ühtekuuluvuspoliitika toetused märgatavalt, saaks Eesti Euroopa Liidu eelarvest siiski edaspidigi oluliselt rohkem tagasi kui sisse maksaks.

Rumeenia presidendivalimiste esimese vooru võitis Iohannis

10.11.19 ... Rumeenia Euroopa-meelne riigipea Klaus Iohannis võitis pühapäeval peetud presidendivalimiste esimese vooru.

Vaatlejad: Süüria loodeosas hukkus Vene õhurünnakutes seitse inimest

10.11.19 ... Süüria loodeosas sai pühapäeval režiimi liitlase Venemaa õhurünnakutes surma seitse tsiviilisikut, nende seas kolm last, teatasid vaatlejad.

USA relvajõudude ülem: Süüriasse jääb umbes 500 sõdurit

10.11.19 ... USA sõdurite arv Süürias stabiliseerub ilmselt umbes 500 juures, ütles USA kõrgeim sõjaväelane pühapäeval.

Küsitlus: Hispaania valimised võitsid sotsialistid, Vox oli edukas

10.11.19 ... Hispaanias pühapäeval peetud üldvalimised võitsid sotsialistid, kes saavad 350-kohalises parlamendis 114-119 kohta, selgus kohe pärast valimisjaoskondade sulgemist avaldatud rahvusringhäälingu RTVE küsitlustulemustest.

Iraan teatas suure naftavälja leidmisest

10.11.19 ... Iraan on riigi lõunaosas avastanud uue naftavälja, kus leidub 50 miljardit barrelit toornaftat, ütles pühapäeval president Hassan Rouhani.

Vene ajaloolane tunnistas tudengist armukese tapmise üles

10.11.19 ... Tuntud Vene ajaloolane Oleg Sokolov tunnistas pühapäeval üles oma endise õpilase ja armukese tapmise ja tükeldamise.

Briti sõjaväejuht hoiatas sõjaga riskiva hoolimatu Venemaa eest

10.11.19 ... Briti kõrgeim sõjaväelane süüdistas pühapäeval Venemaad rahvusvahelisi norme rikkuvas hoolimatus käitumises, mis ähvardab vallandada sõja.

Danske pakkus Vene rikkuritele raha varjamiseks võimalust see kulda paigutada

10.11.19 ... Rahapesuskandaali sattunud Danske panga Eesti filiaalis pakuti rikastele klientidele võimalust oma rikkuse varjamiseks raha kulda paigutada.

Malmös plahvatas auto ja tulistamises hukkus teismeline

10.11.19 ... Avalikkuses muret tekitavad vägivallateod Rootsis jätkuvad - Malmös hukkus laupäeva hilisõhtul tulistamises teismeline noormees, teine sai eluohtlikult haavata. Veidi varem plahvatas samas linnas auto.

Rumeenia valib presidenti, Iohannis kandideerib uueks ametiajaks

10.11.19 ... Rumeenias peetakse pühapäeval presidendivalimiste esimene voor, milles ametisolev riigipea Klaus Iohannis on kindel favoriit.

Hispaanias on taas üldvalimised

10.11.19 ... Hispaania korraldab pühapäeval juba teised üldvalimised sel aastal ning need järgnevad üheksa katalaani iseseisvuslaste liidri vangimõistmise tõttu puhkenud vägivaldsetele rahutustele Hispaania autonoomses piirkonnas.

Prominentne Vene ajaloolane tappis ja tükeldas oma endise tudengi

09.11.19 ... Peterburi politsei võttis laupäeval kinni prominentse Vene ajaloolase kahtlustatuna oma endise tudengi tapmises ja tükeldamises.

USA-le lähenev külm õhumassiiv võib murda külmarekordeid üle riigi

09.11.19 ... Venemaalt Siberist USA poole liikuv külm õhumassiiv võib püstitada uusi külmarekordeid Texasest Uus-Inglismaani.

Iraan rikastab tuumalepet rikkudes uraani viie protsendini

09.11.19 ... Iraan teatas laupäeval, pärast mitut varasemat sammu 2015. aasta tuumaleppest taganemisel, et rikastab uraani taas viie protsendini.

Saksamaal tähistati 30 aasta möödumist Berliini müüri langemisest

09.11.19 ... Saksamaal tähistati laupäeval 30 aasta möödumist Berliini müüri langemisest, mis juhatas sisse kommunismi kokkuvarisemise ja viis riigi taasühendamiseni.

Ukraina ja separatistide üksused hakkasid kontaktjoonelt taanduma

09.11.19 ... Ukraina sõjavägi ja Moskva toetatud separatistid alustasid laupäeval sõdurite kontaktjoonelt äratoomise viimast etappi enne Venemaaga toimuvat tippkohtumist, teatas Ukraina sõjavägi.

Austraalia maastikupõlengutes hukkus kolm inimest, hävinud on 150 elamut

09.11.19 ... Austraalia idaosas lõõmavates maastikupõlengutes on hukkunud kolm inimest ja hävinud üle 150 elamu, teatasid võimud laupäeval.

Valge Maja abid teadsid Ukraina survestamisest enne telefonikõnet

09.11.19 ... Kaks Valge Maja riikliku julgeoleku ametnikku lõid Ukraina survestamise osas häirekella juuli alguses mitu nädalat enne USA presidendi Donald Trumpi telefonivestlust Ukraina kolleegi Volodõmõr Zelenskõiga, selgus reedel avaldatud juurdlusdokumentidest.

Brasiilia endine president lahkus vanglast

09.11.19 ... Korruptsioonis süüdimõistetud Brasiilia endine president Luiz Inácio Lula da Silva lahkus reedel vanglast pärast seda, kui kohtunik oli andnud käsu ta vabastada.

Protestijad süütasid Tšiilis ülikoolihoone ja rüüstasid kirikut

09.11.19 ... Meeleavaldajad panid reedel Tšiili pealinnas üldiselt rahumeelselt kulgenud meeleavalduse lõpufaasis põlema ülikoolihoone ja rüüstasid kirikut.

Läti parlament kiitis protestidest hoolimata haldusreformi heaks

08.11.19 ... Läti parlament andis protestidest hoolimata põhimõttelise heakskiidu ulatuslikule haldusreformile, kuid moodustas komisjoni, kes peab enne lõplikku hääletust hindama vastu olevate omavalitsuste põhjendusi. Läti keskkonna- ja regionaalminister Juris Puce kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et muudatused on otseselt seotud haridus- ja tervishoiureformiga.

Otse laupäeval kell 16.30: 30 aastat Berliini müüri langemisest - Ilvese ja Snyderi arutelu

08.11.19 ... Selle nädala lõpus tähistatakse Tallinnas 30 aasta möödumist Berliini müüri langemisest. Konrad Adenaueri Fondi Eesti esindus, Eesti Mälu Instituut ja Avatud Eesti Fond korraldavad sel puhul kahepäevase esindusliku konverentsi. Laupäeval näeb portaalis ERR.ee otsepildis ajaloolase Timothy Snyderi ja endise riigipea Toomas Hendrik Ilvese mõttevahetust.

Türgi hakkab saatma ISIS-e liikmeid kodumaale tagasi esmaspäeval

08.11.19 ... Türgi hakkab saatma terroriorganisatsiooni ISIS liikmeid tagasi kodumaale esmaspäeval, ütles siseminister reedel.

Freedom House: internetivabadus vähenes aastaga üle kogu maailma

08.11.19 ... Riigid kasutavad ühismeediat üha sagedamini oma ja teiste riikide kodanike järele luuramiseks ning valimistulemuste kallutamiseks, selgub mõttekoja Freedom House iga-aastasest analüüsist. Eesti paikneb internetivabaduse poolest Islandi järel teisel kohal.

Luik: NATO ei ole kindlasti ajusurmas

08.11.19 ... Kaitseminister Jüri Luik (Isamaa) ütles Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni NATO-teemalist avaldust kommenteerides, et NATO ei ole kindlasti ajusurmas.
PRAEGU VIKERRAADIOS
prantsuse kino
just film
otse uudistemajast
pidu "minu arm"
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: