Välismaa

Süüria valitsusväed vallutasid seitse aastat vastaste käes olnud tähtsa linna

29.01.20 ... Süüria valitsusväed vallutasid mässulistelt ja nende liitlastelt strateegilise tähtsusega Maaret al-Numani linna, mis oli olnud vastaste käes seitse aastat.

Eesti seisukoht USA esitatud Lähis-Ida rahuplaani suhtes selgub neljapäevaks

29.01.20 ... Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on see, et Ameerika Ühendriigid esitasid Lähis-Ida rahuplaani, positiivne samm, kuid detailsema seisukoha kujundab välisministeerium neljapäevaks.

Saksamaal kerkis koroonaviirusega nakatunute arv neljani

29.01.20 ... Saksamaa on kinnitanud nelja inimese nakatumist Hiina uue koroonaviirusega. Kõik nakatunud on avastatud Baierimaal ning haigestumist seostatakse kokkupuutega Hiina kriisipiirkonnast tulnud kolleegiga.

Venemaa võib hakata andma välisturistidele viisasid pooleks aastaks

29.01.20 ... Vene välisministeerium töötab valitsuse korraldusel välja seaduseelnõu, mille kohaselt pikeneb turistiviisaga välisriikide kodanike Venemaal viibimise aeg kuni kuue kuuni, kirjutas kolmapäeval ajaleht Izvestija.

Senati vabariiklased ei pruugi suuta takistada tunnistajate kutsumist

29.01.20 ... USA senati enamuse liider Mitch McConnell andis teisipäeval mõista, et demokraadid ilmselt suudavad sundida vabariiklasi kutsuma tunnistajaid õigusemõistmisprotsessile president Donald Trumpi üle, teatas Ühendriikide meedia.

Trumpi rahuplaan: luuakse Palestiina riik pealinnaga Ida-Jeruusalemmas

28.01.20 ... USA president Donald Trump esitles Lähis-Idas rahuplaani, mis näeb ette iseseisvat Palestiina riiki. Trumpi ettepanekul võiks selle pealinn olla Ida-Jeruusalemm. Samas rõhutas ta, et Jeruusalemm jääb jagamatuks linnaks.

Mitusada EL-i kodanikku lahkuvad viiruse tõttu Hiinast Wuhanist

28.01.20 ... Mitusada Euroopa Liidu kodanikku lennutatakse sel nädalal ära koroonaviiruse puhangu keskmes olevast Hiina linnast Wuhanist, teatas teisipäeval Euroopa Komisjon.

ERR Moskvas| Vene ajaloolane: Poola oli üks esimesi, kes Hitleriga koostööd tegi

28.01.20 ... Riigikogu esimehe Henn Põlluaasa hinnangul proovib Venemaa ajalugu ümber kirjutada ja selle üks näide on hiljutine Poola süüdistamine Teise maailmasõja algatamises. Põlluaasale vastas Venemaa välisluureteenistuse juht ja Venemaa ajalooseltsi esimees Sergei Narõškin.

EL Huaweid ei keelusta, aga paneb 5G võrgu arendusele ranged reeglid

28.01.20 ... Euroopa Liit ei keela USA survest hoolimata Hiina telekomihiiu Huawei tegevust Euroopas, kuid kehtestab 5G võrkude arendamisele karmid reeglid, ütles Euroopa Komisjoni volinik.

Ungari piirivalve tegi hoiatuslaske migrantide tõrjumiseks

28.01.20 ... Ungari piirivalve tõrjus teisipäeval hoiatuslaskudega mitukümmend inimest, kes üritasid pääseda riiki üle Serbia piiri.

Hollandi kõrgeim kohus: tuntud viina kaubamärk kuulub Venemaale

28.01.20 ... Hollandi kõrgeim kohus tegi otsuse, millega kinnitas, et Stolitšnaja viina kaubamärk kuulub Hollandis, Belgias ja Luksemburgis Venemaale, mitte aga ettevõttele SPI Group.

Netanyahu sai pärast puutumatuse taotlemisest loobumist ametliku süüdistuse

28.01.20 ... Iisraeli peaprokurör esitas kohtule peaminister Benjamin Netanyahu vastu ametliku korruptsioonisüüdistuse pärast seda, kui viimane loobus endale puutumatuse taotlemisest.

Läti korruptsioonitõrjebüroo puistas panka ABLV

28.01.20 ... Läti korruptsioonitõrjebüroo KNAB töötajad otsisid teisipäeval läbi likvideeritavat panka ABLV.

Soome plaanib Venemaale viivat Saimaa kanalit maasoojusega kütma hakata

28.01.20 ... Soome geoloogia uurimuskeskuses on arendamisel plaan, kuidas hakata hoidma maasoojuse abil jääst vabana Soomet ja Venemaad ühendavat Saimaa kanalit. Sellisel viisil rahvusvahelise veetee jäävabana hoidmise projekt oleks väidetavalt maailmas esmakordne.

Viroloogid: koroonaviiruse vaktsiini loomine on lihtne, kuid ilmselt tulutu

28.01.20 ... Uue koroonaviiruse vastu vaktsiinikandidaadi loomine on suhteliselt lihtne ja selleks kulub ilmselt vaid paar kuud. Haiguspuhang võib vaibuda aga ammu enne vaktsiini ohutuses veendumist, leiavad viroloogid ja soovitavad mõelda haiguse vastu kaitse otsimisel seniselt laiemalt.

Hiina lükkas viiruspuhanguga seoses edasi koolide alguse

28.01.20 ... Hiina võimud lükkasid teisipäeval seoses viiruspuhanguga edasi koolide alguse, edastas riiklik meedia. Samal ajal jätkab viiruse tõttu surnute arv kasvamist.

Terviseamet: Hiinast saabunud postipakiga koroonaviirust ei saa

28.01.20 ... Terviseameti teatel ei levi uut tüüpi koroonaviirus 2019-nCOV Hiinast saabuvate kaupadega, seega võib Eestis populaarseid internetist tellitud postipakke viirusesse nakatumist kartmata vastu võtta ja avada.

Merkel: EL võiks märtsis Põhja-Makedoonia ja Albaania asjus otsusele jõuda

28.01.20 ... Saksamaa liidukantsler Angela Merkel teatas esmaspäeval, et Euroopa Liit peaks juba märtsis jõudma kokkuleppele Albaania ja Põhja-Makedooniaga liitumiskõneluste alustamises. Merkeli hinnangul on seda sammu vaja ka geopoliitilise hädavajaduse tõttu.

Airbus jõudis kolme riigiga korruptsioonijuurdlustes leppeni

28.01.20 ... Euroopa lennukitootja Airbusi teatel jõuti Prantsuse, Briti ja USA ametivõimudega korruptsioonijuurdlustes põhimõttelise kokkuleppeni.

Trumpi kaitsjad keskendusid senatis Bideni ründamisele

28.01.20 ... USA presidendi Donald Trumpi kaitsjad keskendusid esmaspäeval jätkunud tagandamisprotsessil peamiselt presidendiks pürgiva Joe Bideni ja tema poja Hunteri ründamisele, edastas kohalik meedia.

Venemaa saatis välja spiooniks peetud Jaapani ajakirjaniku

28.01.20 ... Venemaa teatas esmaspäeval, et saatis riigist välja jaapanlasest ajakirjaniku, keda kahtlustati spionaažis.

Aasia börsid on Hiina viiruse hirmu haardes

28.01.20 ... Aasia turgudel ja maailma naftaturul on Hiina viirusepuhangu tõttu rasked päevad, sest investorid pelgavad Hiinas vältava viirusepuhangu mõju pärast riigi ja maailma majandusele.

DNA test näitaski, et Belgia eelmisel kuningal oli abieluväline laps

28.01.20 ... Belgia eelmise kuninga Albert II DNA-test andis kinnituse, et tal on väljaspool abielu sündinud laps, teatas endise monarhi advokaat esmaspäeval, lõpetades sellega ligi kümme aastat kestnud vaidluse.

Soome töötajad tahaks vähem töötunde ja rohkem palka

28.01.20 ... Soome ametiühingud loodavad sel aastal lahti saada eelmise valitsuse ajal sisse seatud tööaja pikendamisest ja palkade külmutamisest. Tööandjad hoiatavad, et ametiühingute liiga suured nõudmised toovad kaasa töökohtade vähenemise.

Alabama kaipõlengus hukkus vähemalt kaheksa inimest

28.01.20 ... Ameerika Ühendriikide Alabama osariigis asuva Scottsboro paadisillal esmaspäeval puhkenud tulekahjus sai surma kaheksa inimest, teatasid võimuesindajad.

USA: prints Andrew ei tee Epsteini juurdlusega üldse koostööd

28.01.20 ... Briti prints Andrew ei ole teinud seksuaalkuritegudes süüdistatud USA ärimehe Jeffrey Epsteini juurdluse osas vähimatki koostööd, ütles esmaspäeval New Yorgi prokurör.

Trump: minu Iisraeli-Palestiina rahuplaanil võib olla võimalus

27.01.20 ... USA president Donald Trump ütles esmaspäeval, et tema Iisraeli-Palestiina rahuplaanil võib olla võimalus ja plaan avalikustatakse teisipäeval.

Liibüast on saanud järjekordne riik, kus suurvõimud omavahelisi arveid õiendavad

27.01.20 ... Liibüa on klassikaline näide sellest, mis juhtub riigiga, kui kukutatakse diktaator, kes seni hoidnud maad raudses haardes - algab verine võimuvõitlus erinevate klannide vahel ning kui nende klannide taga seisavad ka suurriikide erinevad huvid, läheb asi päris käest ära, vahendas "Välisilm".

"Välisilm": Kreml püüab propagandarünnakuga näidata Teise maailmasõja sündmusi oma huvides

27.01.20 ... Varsti on käes Teise maailmasõja lõpu 75. aastapäev ning selle eel on taas puhkenud suured vaidlused selle üle, et kes oli süüdi. Vene propaganda väidab üha raevukamalt, et tema rolli sõjasündmustes püütakse negatiivselt tõlgendada. Eriti on Kremli hambusse jäänud Poola, kelle kohta väidetakse, et too olevat olnud üks suuremaid juudivihkajaid ning suisa Teise maailmasõja üks põhjustajaid.

Arutelud tuleviku üle võivad tulla Brexiti lahkumisleppe vaidlustest raskemad

27.01.20 ... Sel reedel lahutavad Suurbritannia ja Euroopa Liit oma kauakestnud abielu, aga kui inimestevahelise abielu lahutamine tähendab tavaliselt ka suhete kohest lõppu, siis Brexiti puhul on tulemas ka nn üleminekuperiood. "Välisilm" selgitas, kui kaua see periood kesta võib ja mida see sisuliselt endas kätkeb.

ERR Washingtonis: tagandamisprotsess Trumpi toetajate ustavust ei murra

27.01.20 ... Hoolimata trianglist, mis käib USA kongressis president Donald Trumpi tagandamise üle, on tema toetajate blokk püsiv ja vankumatult ustav, vahendas "Välisilm".

USA kaitseministeerium kinnitas sõjalennuki allakukkumist Afganistanis

27.01.20 ... USA kaitseministeerium kinnitas esmaspäeval sõjalennuki allakukkumist Afganistanis, kuid lükkas tagasi islamiliikumise Taliban väite, et selle tulistasid alla nende võitlejad.

WHO korrigeeris Hiina viirusepuhangu riskitaset

27.01.20 ... Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ütles esmaspäeval, et tegi oma varasemas riskihinnangus Hiina surmava viiruse kohta vea ja tunnistas, et haiguspuhangu ülemaailmne riskitase on "kõrge" ja mitte "mõõdukas".

Vandaalid sodisid holokausti mälestuspäeval Turu sünagoogi

27.01.20 ... Vandaalid sodisid esmaspäeva öösel Soomes Turu linnas sünagoogi hoonet.

Hiinas on uus koroonaviirus nõudnud üle 80 inimelu

27.01.20 ... Hiinas on uude koroonaviirusesse 2019-nCoV surnud üle 80 inimese, teatas esmaspäeval keskvalitsus.

USA tahab EL-ilt klooriga töödeldud kanaliha impordikeelu tühistamist

27.01.20 ... Kui eurooplased tahavad Ühendriikidega kaubanduslepet, peavad nad loobuma klooriga töödeldud kanaliha ja hormoonidega töödeldud loomaliha impordikeelust, teatas Washington.

Välisministeerium soovitab vältida Hiinas Hubei provintsi reisimist

27.01.20 ... Eesti välisministeerium soovitab seoses uue koroonaviiruse jätkuva levikuga Hiinas täielikult vältida reisimist Hubei provintsi.

Möödub 75 aastat Auschwitzi koonduslaagri vabastamisest

27.01.20 ... Esmaspäeval möödub 75 aastat Natsi-Saksamaa poolt Poola territooriumile rajatud Auschwitzi koonduslaagri vabastamisest.

Fitch langetas Soome majanduse väljavaadet

27.01.20 ... Reitinguagentuur Fitch jättis Soome riigireitingu tasemele AA+, mis on maksimaalsest ühe pügala võrra madalam, kuid langetas hinnangut riigi majanduse väljavaatele.

Varadkar: EL-il on kaubanduskõnelustel Londoniga tugevam positsioon

27.01.20 ... Euroopa Liidul on eelseisvatel kaubanduskõnelustel Suurbritanniaga parem positsioon, ütles Iiri peaminister Leo Varadkar esmaspäeval teleusutluses.

Hiinas mõjutab viiruse tõttu kehtestatud karantiin juba 50 miljonit inimest

27.01.20 ... Hiina Rahvavabariigi võimud on võtnud Wuhani linnast alguse saanud ja juba 81 inimest tapnud koroonaviiruse ohjeldamiseks kasutusele meetodeid, mis näiteks Euroopa või isegi Ameerika Ühendriikide rahvastiku ja asustusega võrreldes on peadpööritava ulatusega.

Venemaa laiendas Eesti kodanike jaoks e-viisa võimalust ka Kaug-Idasse reisimiseks

27.01.20 ... Vene peaminister Mihhail Mišustin laiendas oma käskkirjaga nende riikide nimekirja, mille kodanikud saavad õiguse elektroonilise viisaga külastada Venemaa Kaug-Ida regiooni, otsus puudutab ka Eesti kodanikke.

Kreml: Surkov jääb esialgu de facto presidendiabiks

27.01.20 ... Seadlust Vene presidendi abi Valdislav Surkovi ametist vabastamiseks endiselt ei ole, ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov esmaspäeval.

Uurijate sõnul lekitas Bezose sõnumid kõmulehele armukese vend

27.01.20 ... Manhattani föderaalprokuratuuri uurijate hinnangul lekitas Amazoni omaniku Jeff Bezose isiklikud sõnumid kõmulehele National Enquirer tema armukese vend.

Eksnõunik Boltoni raamat võib õõnestada Trumpi kaitse argumente

27.01.20 ... USA presidendi Donald Trumpi endise riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoni peatselt ilmuv raamat võib õõnestada presidendi tagandamisprotsessil Trumpi kaitse põhiargumenti.

Soome paberitööstuses algas nädalate pikkune streik

27.01.20 ... Soome paberi- ja tselluloositööstuses töötavaid inimesi ühendav ametiühing (Paperiliitto) alustas esmaspäeval streiki, sest metsatööstusettevõtteid ühendava liiduga (Metsäteollisuus ry) ei õnnestunud pühapäeval töötingimustes kokkuleppele jõuda.

Mali sõjaväebaasi tabanud rünnakus hukkus paarkümmend sõdurit

27.01.20 ... Mali võimude teatel hukkus pühapäeva hommikul riigi lõunaosas Segou piirkonnas toimunud rünnakus 20 julgeolekujõudude võitlejat.

USA Bagdadi saatkonna territooriumi tabasid taas raketid

27.01.20 ... Iraagi pealinnas Bagdadis tabas kolm raketti USA suursaatkonna territooriumi. Julgeolekuallikate sõnul sai rünnakus haavata vähemalt üks inimene.

Salvini kaotas võimaluse Itaalia valitsuse kukutamiseks

27.01.20 ... Itaalia opositsioonipoliitiku Matteo Salvini paremäärmusluses süüdistatud erakond Liiga ei suutnud võita olulisi regionaalvalimisi ning kaotas sellega võimaluse hapra koalitsioonivalitsuse kukutamiseks, näitasid esmaspäeval avaldatud ametlikud tulemused.

Rahuplaani avaldamise eel saabusid Trumpi juurde nii Netanyahu kui ka Gantz

27.01.20 ... Iisraeli opositsioonijuht Benny Gantz saabus Washingtoni, et rääkida USA presidendi Donald Trumpiga nn Trumpi rahuplaani asjus.
klassikaraadio kutsub
PRAEGU VIKERRAADIOS
eesti lauluke 2020
otse uudistemajast
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: