Välismaa

Bideni hinnangul tungib Venemaa Ukrainasse

20.01.22 VÄLISMAA ... USA presidendi Joe Bideni hinnangul tungib Venemaa president Vladimir Putin Ukrainasse sisse, kuid ei soovi täiemõõdulist sõda.

Herem: Venemaa võib ajutiselt osa Ukraina territooriumist hõivata

20.01.22 VÄLISMAA ... Venemaa rünnak Ukraina vastu seisneb kõige tõenäolisemalt riigi territooriumi osalises ja võimalik, et ajutises hõivamises, ütles kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem.

Uuring: Venemaa levitas Sputniku vaktsiini abil Euroopa Liidus valeinfot

20.01.22 VÄLISMAA ... Euroopa Parlamendis tutvustati kolmapäeval teadusuuringut, milles analüüsiti Venemaa valeinformatsiooni levitamist Euroopa Liidus koroonakriisi ajal. Autorite sõnul oli valeinfo eesmärk lõhkuda Euroopa Liidu ühtsust ja levitada umbusuku näiteks koroonavaktsiinidesse.

Stoltenberg: Bideni öeldu ei tähenda Venemaale rohelise tule näitamist

20.01.22 VÄLISMAA ... USA presidendi Joe Bideni öeldu, et Vene vägede "väike sissetung" Ukrainasse ei pruugi esile kutsuda lääne tõsist reageeringut, ei tähenda, et Venemaale oleks antud luba agressiooniks, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Meelis Oidsalu: Macroni tasub kuulata ja pigem tuleb oma hirmudega tegeleda

20.01.22 EESTI ... Prantsusmaa president Emmanuel Macron kutsus kolmapäeval Euroopat üles looma omaenda "julgeoleku ja stabiilsuse" plaani suhetes Venemaaga. Macron ütles välja midagi väga olulist, teda tuleb kuulata ning pigem enda hirmudega tegeleda, kommenteeris riigikaitse ja julgeoleku teemadega pikalt tegelenud Meelis Oidsalu Vikerraadio saates "Uudis+".

Blinken Berliinis: NATO on Ukraina-Vene pingete suhtes ühtne

20.01.22 VÄLISMAA ... USA välisminister Antony Blinken külastas neljapäeval Berliini. Blinkeni sõnul on USA ja Euroopa liitlased omavahel ühtsed ja Moskvale antakse agressiooni korral karm vastus.

Kuleba: Bideni sissetungi kommentaar kutsub Venemaad Ukrainat ründama

20.01.22 VÄLISMAA ... Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba andis neljapäeval intervjuu ajalehele The Wall Street Journal. Kuleba kritiseeris Joe Bideni hiljutist "väikese sissetungi" kommentaari ja leidis, et see võib julgustada Moskvat Ukrainat ründama.

Mikser: lääne ühtsuse hägustamine ei tule kasuks

20.01.22 VÄLISMAA ... Lääneriikide liidrite sõnumid, mis hägustavad meie julgeolekupositsioone, ei tule Venemaa agressiivsuse ohjeldamisel kahjuks, kuid samas ei tasu Kremlit innustada ka liigse kurtmisega, ütles Euroopa Parlamendi saadik ja endine välisminister Sven Mikser (SDE).

Times: relvastatud droonid muudavad sõjapidamist

20.01.22 VÄLISMAA ... Ajaleht The Times kirjeldab kuidas relvastatud droonid muudavad tänapäeval sõjapidamist. Seetõttu laiendavad suurriigid üha kiiremas tempos oma droonide arsenali.

WSJ: CIA juht tegi enne Blinkeni reisi salajase visiidi Euroopasse

20.01.22 VÄLISMAA ... Ajalehe The Wall Street Journal andmetel tegi USA Luure Keskagentuuri (CIA) juht William Burns eelmisel nädalal salajase visiidi Euroopasse. Burns külastas Kiievit ja Berliini, sel nädalal külastab Euroopat ka USA välisminister Antony Blinken.

Raik: Bideni esinemine võis anda Venemaale lisajulgustust

20.01.22 VÄLISMAA ... USA presidendi Joe Bideni äsjane esinemine, milles ta tunnistas, et Vene vägede "väike sissetung" Ukrainasse ei pruugi kutsuda esile lääne tõsist reageeringut, on kahjustanud lääneriikide ühtsust ning võib anda Venemaale lisajulgustust, ütles välispoliitika instituudi direktor Kristi Raik.

Soome kapo: Soomes on praegu sama palju luurajaid kui külma sõja ajal

20.01.22 VÄLISMAA ... Soome kaitsepolitsei (supo) hinnangul on riigis nüüd sama palju luurajaid, kui neid oli külma sõja ajal. Kaitsepolitsei juht Antti Pelttari ütles ajalehele Iltalehti, et pingete suurenemise tõttu on vajadus luureandmete järele kasvanud.

Harri Tiido: Euroopa "kuldsest triost"

20.01.22 ARVAMUS ... Kuna aasta algusest on Euroopa Liidu eesistuja Prantsusmaa, siis on Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" seekord vaatluse all Euroopa nii-öelda kuldne trio, kuid jutt ei ole muusikast.

Kallas Bideni ja Macroni avaldustest: see on muret tekitav

20.01.22 EESTI ... Peaminister Kaja Kallas (RE) ütles, et USA presidendi Joe Bideni ja Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni avaldused Ukraina kriisi kohta on muret tekitavad.

Tonga tsunami: värsked pildid näitavad katastroofi ulatust

20.01.22 VÄLISMAA ... Tonga konsulaat Euroopa Liidus avaldas pildid, mis näitavad tsunamist ja vulkaanipurskest tingitud kahjude suurust. Tsunami tõttu hukkus laupäeval kolm inimest ja side välismaailmaga katkes.

Berliini prokuratuur uurib Saksamaa roheliste vastuolulist preemiaskeemi

20.01.22 VÄLISMAA ... Berliini prokuratuur teatas kolmapäeval, et alustas pandeemiast tingitud preemiate maksmise tõttu juurdlust kogu Saksamaa roheliste partei juhatuse suhtes. Nende seas on ka välisminister Annalena Baerbock ja majandusminister Robert Habeck.

USA Manhattani muuseumist eemaldati Theodore Roosevelti ausammas

20.01.22 VÄLISMAA ... USA Manhattani loodusmuuseumist eemaldati kolmapäeval endise presidendi Theodore Roosevelti monument, mis oli seal seisnud rohkem kui 80 aastat.

Politico: Saksamaa teeb USA-ga julgeolekupoliitikas üha vähem koostööd

20.01.22 VÄLISMAA ... Veebiväljaanne Politico kirjeldab, kuidas Saksamaa toetab avalikult Ukrainat, kuid kulisside taga Berliini toon muutub. Saksamaa eeldab, et ei saa julgeoleku tagamisel toetuda enam täielikult USA-le, kuna Washington keskendub nüüd üha rohkem Aasiale.

FT: EL proovib pärast Macroni ootamatut üleskutset USA-d rahustada

20.01.22 VÄLISMAA ... Prantsusmaa president Emmanuel Macron väitis kolmapäeval, et Euroopa Liit (EL) peab pakkuma Venemaale lahendust pingete leevendamiseks. EL-i ametnikud kinnitasid aga USA-le, et Brüssel on jätkuvalt pühendunud Washingtoni juhitavatele läbirääkimistele Moskvaga.

Ilves: Euroopa pole arvestanud Ukraina sõjaga kaasneva põgenikevooluga

20.01.22 EESTI ... Endise presidendi ja välisministri Toomas Hendrik Ilvese sõnul on Macroni üleskutse Venemaale lahenduste pakkumiseks riigi senise tegevusetuse valguses mõistmatu, ühtlasi pole Euroopa Liit teadvustanud Ukrainas sõja puhkemisega kaasnevat põgenikelainet.

Põhja-Korea on valmis uuesti tuumakatsetusi alustama

20.01.22 VÄLISMAA ... Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA teatas, et Põhja-Korea liidri Kim Jong-Uni juhtimisel toimunud Tööliste partei poliitbüroo koosolekul tõdeti, et kaaluda tuleb "kõikide ajutiselt peatatud" tuuma- ja mandritevaheliste ballistiliste rakettide katsetuste jätkamist, et suurendada riigi sõjalist jõudu "vaenuliku" USA vastu.

Ungari plaanib laiendada gaasilepingut Venemaaga

20.01.22 MAJANDUS ... Ungari välisministri Péter Szijjártó sõnul saaks Euroopa energiakriisi lahendada gaasitarnijatega pikaajalisi lepinguid sõlmides.

Ühendkuningriigis kaob ka maskikohustus

20.01.22 VÄLISMAA ... Ühendkuningriik leevendab koroonapiiranguid, lisaks muule kaob maskikohustus ja lõpeb ka koroonatõendi nõudmine suurtel üritustel.

Politico: Balti riigid said USA-lt loa Ukrainale relvade saatmiseks

19.01.22 VÄLISMAA ... USA andis NATO liitlastele Eestile, Lätile ja Leedule loa tarnida Ukrainale Ameerikas toodetud relvi, kirjutab Politico.

USA demokraatidel ei õnnestunud venitamistaktikat keelata

20.01.22 VÄLISMAA ... USA demokraadid ei suutnud muuta senatis kasutusel olevat venitamistaktika protseduuri, et läbi suruda oma valimisseadusi.

Bideni toetus on esimese ametiaasta lõpuks madal

20.01.22 VÄLISMAA ... USA president Joe Biden lõpetas esimese ametiaasta madala toetusega, mille peamine põhjus on ebaõnnestunud võitlus koroonaviiruse ja inflatsiooniga, lisaks pole Biden suutnud kongressis läbi suruda peamisi kampaanialubadusi.

Marin: Soome liitumine NATO-ga on lähiajal väga vähetõenäoline

20.01.22 VÄLISMAA ... Soome peaminister Sanna Marin ütles intervjuus uudisteagentuurile Reuters, et pole tõenäoline, et Soome selle valitsuse ametiajal NATO-le liitumisavalduse esitaks.

Blinken Kiievis: USA aitab Ukrainal Venemaa sissetungiohuga toime tulla

19.01.22 VÄLISMAA ... USA seisab endiselt Ukraina kõrval riigi territoriaalse terviklikkuse tagamisel ja aitab Ukrainal toime tulla Venemaa sissetungiohuga, kinnitas Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskile kolmapäeval Kiievis viibinud USA välisminister Antony Blinken.

Macron: Euroopa peab pakkuma Venemaale lahendust pingete leevendamiseks

19.01.22 VÄLISMAA ... Prantsusmaa president Emmanuel Macron kutsus Euroopat looma omaenda "julgeoleku ja stabiilsuse" plaan suhetes Venemaaga.

Scholz: riigipiire ei tohi jõuga liigutada

19.01.22 VÄLISMAA ... Saksamaa kantsler Olaf Scholz osales kolmapäeval virtuaalselt Davosi majandusfoorumil, kus ta kommenteeris ka pingeid Venemaaga. Scholzi sõnul ei tohi riigipiire jõuga liigutada.

Minister: Eesti ei saa sellisel kujul suurfirmade miinimummaksu EL-is toetada

19.01.22 MAJANDUS ... Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul ei toetanud Eesti teisipäeval Euroopa Liidu rahandusministrite kohtumisel suurettevõtetele minimaalse tulumaksu kehtestamise algatust, kuna see läks alul kokku lepitust kaugemale.

USA tehnoloogiahiiglased suurendasid lobitööd, et kaitsta turupositsiooni

19.01.22 VÄLISMAA ... USA senat arutab sel nädalal seadusandlust, mille eesmärk on vähendada tehnoloogiahiiglaste monopoolset turujõudu. Tehnoloogiafirmad suurendavad kongressis aga lobitööd, et kaitsta oma turupositsiooni.

FT: EL-is puudub Venemaa agressiooni defineerimisel üksmeel

19.01.22 VÄLISMAA ... Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide seas puudub üksmeel, millise ulatusega vaenuliku tegevuse korral peaksid nad kehtestama Venemaa-vastased sanktsioonid.

Saksamaa 10-aastaste võlakirjade tootlus muutus positiivseks

19.01.22 MAJANDUS ... Saksamaa 10-aastase tähtajaga riigivõlakirjade tootlus muutus pärast 2019. aastat esimest korda positiivseks. Investorid eeldavad, et keskpangad peavad inflatsiooni aeglustamiseks vähendama varaostuprogramme.

Times: Suurbritannia hakkab koroonapiiranguid leevendama

19.01.22 VÄLISMAA ... Suurbritannia hakkab koroonaviiruse omikroni variandist tingitud piiranguid leevendama, valitsus plaanib keskenduda pandeemiajärgsele ajastule.

Blinken kohtub nädala lõpus Lavroviga

19.01.22 VÄLISMAA ... USA välisminister Antony Blinken kohtub nädala lõpus Genfis oma Venemaa kolleegi Sergei Lavroviga. Blinken on praegu visiidil Ukrainas, kus ta kutsus Venemaad üles leidma kriisile diplomaatilist lahendust.

Times: Prantsusmaa vasakpoolsete parteide toetus jätkab langemist

19.01.22 VÄLISMAA ... Prantsusmaa vasakpoolsete parteide toetus on väike, riigis toimuvad aga aprillis presidendivalimised. Hiljutiste arvamusküsitluste kohaselt vasakpoolsed kandidaadid valimiste teise vooru ei pääse.

Sloveenia kaalub Taiwanile lähenemist

19.01.22 VÄLISMAA ... Sloveenia ja Taiwan töötavad sidemete tihendamise nimel, ütles peaminister Janez Janša, kes samas kritiseeris ka Hiina tegevust, mis on suurendanud survet Leedule seal Taiwani esinduse avamise pärast.

Nafta hind jätkab tõusmist, võib varsti ületada 100 dollari piiri

19.01.22 VÄLISMAA ... Nafta hind tõusis kolmapäeval neljandat päeva järjest, mõned analüütikud eeldavad, et hind ületab varsti 100 dollari piiri.

FT: Moskva vähendas sõltuvust dollarist ja kardab üha vähem sanktsioone

19.01.22 VÄLISMAA ... Ajaleht Financial Times kirjeldab, kuidas Venemaa vähendas viimaste aastate jooksul oma sõltuvust ülemaailmsest finantssüsteemist. Euroopa Liit (EL) sõltub energiavarustuse tagamisel aga Venemaast ja see takistab karmide sanktsioonide kehtestamist.

Taliban nõuab oma administratsiooni täielikku tunnustamist

19.01.22 VÄLISMAA ... Afganistani peaministri kohusetäitja mulla Hasan Akhund kutsus kolmapäeval valitsusi üles ametlikult tunnustama riigi Talibani administratsiooni.

Austraalia palub "seljakotirändureid" appi

19.01.22 VÄLISMAA ... Austraalia tegi kolmapäeval üleskutse "seljakotiränduritele", otsides nii lisajõude COVID-19 puhangu tõttu haigestunud töötajate asendamiseks.

Ingrid Betancourt kandideerib Colombia presidendiks

19.01.22 VÄLISMAA ... Endine Colombia senaator Ingrid Betancourt kandideerib uuesti presidendiks 20 aastat pärast seda kui ta toonase valimiskampaania ajal FARCi mässuliste poolt rööviti ja vangis hoiti.

Rootsi muudab riiki sisenemise reegleid

19.01.22 VÄLISMAA ... Rootsi naaseb enne 28. detsembrit 2021 kehtinud reeglite juurde ja kaotab välismaalastele kehtinud negatiivse 48-tunnise Covid-testi nõude. Muudatused jõustuvad 21. jaanuaril.

Tongal pingutavad päästjad vajaliku abimoona kättesaamiseks

19.01.22 VÄLISMAA ... Tonga peamises lennujaamas puhastab lennurada labidate ja kärudega umbes 200 inimest, et lennukid saaksid Vaikse ookeani saartele toitu ja joogivett toimetada. Uus-Meremaa ja Austraalia on saatnud Tongale ka laevu.

WHO: koroonaviiruse pandeemia pole kaugeltki läbi

19.01.22 VÄLISMAA ... Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juht Tedros Adhanom Ghebreyesus hoiatas oletuse eest nagu oleks domineeriv omikroni tüvi oluliselt leebem ja ohutum.

Venemaa võib Ukrainasse tungida "mis tahes hetkel", hoiatab USA

19.01.22 VÄLISMAA ... Venemaa viib oma väed sõjaväeõppusteks läände, Valgevenesse, mis USA hinnangul on äärmiselt ohtlik kuna üha rohkem Vene vägesid liigub sel moel Ukrainale lähemale.

Roberta Metsola valiti Euroopa Parlamendi presidendiks

18.01.22 VÄLISMAA ... Euroopa Parlament valis teisipäeval uue presidendi, võitis Maltalt pärit konservatiivne poliitik Roberta Metsola.

Kaitseväe luurekeskuse ülem: Vene väed Valgevenes on uus survevahend

18.01.22 VÄLISMAA ... Kaitseväe luurekeskuse ülem Margo Grosberg ütles, et Vene vägede viimine Valgevenesse on Venemaa jaoks täiendav võimalus survestada Ukrainat, piirates riiki nüüd igast küljest.

Läti karmistas maskikohustust

18.01.22 VÄLISMAA ... Lätis tohib järgmisest teisipäevast avalikes siseruumides viibides kanda vaid meditsiinilist maski või vähemalt FFP2 kaitsetugevusega klapita respiraatorit.

startis 12. lend

vaktsineerimine eestis

Vaata otse

Kuula otse

pood.err.ee

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: