Puuetega inimesed soovivad rongijaama personali abikohustust seadusesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Balti jaam
Balti jaam Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Puuetega inimesed soovivad seadusesse punkti, mis kohustaks rongijaama töötajaid puudega inimesi edaspidi jaamades aitama.

Viimased kümme aastat on edasi lükatud seda, et meresõiduohutuse seaduse ja raudteeseaduse muutmise seadusesse sisse kirjutada punkt, mis kohustaks rongijaamades, kus on olemas reisijaid teenindav personal, puudega isikule vajalikku abi osutama. Pöördumises riigikogu esimehe, riigikogu majanduskomisjoni ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poole soovib Eesti Puuetega Inimeste Koda, et punkt kirjutataks nüüd seaduseelnõusse.

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Anneli Habicht ütles ERR-ile, et pöördumises viidatud soovi seadusesse sisse kirjutamine aitaks päriselt puudega inimesi, kes soovivad elada võimalikult iseseisvat ja täisväärtusliku elu. Habichti sõnul on praegune seis see, et rongides vastutab inimeste võimaliku abistamise eest vedaja ja üldiselt see süsteem ka toimib. Kui aga inimene jõuab rongijaama, siis tuleb üksinda hakkama saada.

"Kui näiteks vaegnägija või pime inimene sõidab rongiga iseseisvalt Tallinnast Tartusse ja vajab siis abi, kui rong Tartusse jõuab, et jõuda perroonilt näiteks taksopeatusesse või ühistranspordi peatusesse, siis oleks temal vaja seda abistavat teenust. Seda täna ei osutata või osutatakse väga juhuslikult, kui keegi oskab küsida ja nõuda, et siis võib-olla leitakse võimalus. Aga see ei ole reguleeritud, see ei ole korraldatud," rääkis Habicht.

Kuna teenindava personaliga rongijaamu on Eestis vähe, puudutakski muudatus Habichti sõnul peamiselt Tartu raudteejaama ja Balti jaama Tallinnas. Habitch ütles, et näiteks võiks puudega inimeste abistamine kuuluda turvameeste kohustuste hulka. Meresõiduohutuse seaduse ja raudteeseaduse muutumise seaduse eelnõu seletuskirja järgi on aga võimalik, et seesuguse ettepaneku vastuvõtmist lükatakse veel vähemalt viieks aastaks edasi. See aga Habitchi sõnul sihtrühmale sobiv tulemus ei ole.

"Näiteks Tallinna ja Pärnu bussijaamades on selline teenus olemas ja rahulolu on kõrge. Miks siis piirata ainult bussireisijatele selle teenuse olemasolu? See võiks olla meil ka suuremates rongijaamades."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: