Maksuamet: ehitusplatsil töötajate registreerimine tagab ausa konkurentsi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Oscar Õun.
Oscar Õun. Autor/allikas: ERR

Ehitusplatsil töötajate üle vahetu arvestuse pidamise nõude sisseviimine on vajalik ümbrikupalkade vähendamiseks ja ehitusettevõtluses konkurentsi tagamiseks, rääkis maksu- ja tolliameti maksuauditi osakonna valdkonnajuht Oscar Õun.

"Ümbrikupalgad on kõige suurema ulatusega maksupettuse liik Eestis, kus aastas jääb laekumata 80 miljonit eurot maksutulu," rääkis Õun "Terevisiooni" intervjuus.

Ehituses on saamata jääv maksutulu maksuameti hinnangul aastas 20 miljonit eurot.

"Iga neljanda ehitusettevõtja puhul osutab meie riskianalüüs ümbrikupalgale," ütles Õun. "Ausatel ettevõtjatel on sellises keskkonnas raske konkureerida."

Eesti on Õuna sõnul lähinaabruses asuvate riikide seas ainus, kes vahetult ehitusplatsi tasemel töötajate arvestust ei nõua.

Maksuamet näeb, et piiratud platsil viibimise registreerimiseks tehtav kulu võiks ühe peatöövõtja lõikes jääda 1000 euro juurde ühes kuus ja see peaks olema korraldatud elektrooniliselt.

Maksuamet, politsei ja tööinspektsioon tahavad võidelda ehitussektori käibemaksupettuste, ebaseadusliku võõrtööjõu kasutamise ja ümbrikupalga maksmise vastu. Selleks valminud kava paneb igale suuremale ehitusplatsile kohustuse registreerida kõigi platsil käijate nimed ja edastada nende tööplatsil viibimise aeg kesksesse riiklikku andmebaasi.

Ehitusettevõtjad pelgavad, et kõigi töötajate ehitusplatsil registreerimine ei ole proportsionaalne ega mõistlik, sest ehitusplatsid on suured ja väravaid alati pole.

Toimetaja: Anvar Samost

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: