Ümbrikupalga kontrolli tulemusel määrati juurde 8,2 miljonit eurot makse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad viisid mullu läbi 906 tööjõumaksudega seotud kontrolli, mille tulemusena määrati kokku juurde 8,2 miljonit eurot makse.

Personaalseid nõustamisvestlusi ümbrikupalga riski tõttu peeti 6233 ettevõtte juhiga, misjärel parandas kolmandik ettevõtetest oma maksukäitumist ja nende ettevõtete tööjõumaksude tasumine kasvas oluliselt.

Maksuauditi osakonna valdkonnajuhi Oscar Õuna sõnul näitab ümbrikupalkade vastane võitlus tulemusi, kuid probleem tervikuna on visa kaduma. "Ümbrikupalgad on jätkuvalt suurim maksuprobleem Eestis. Hinnanguliselt saab Eestis töötasu n-ö ümbrikus ligikaudu kuus protsenti töötajatest ja riik kaotab aastas seetõttu 86 miljonit eurot maksuraha," rääkis Õun.

MTA riskianalüüsi kohaselt on töötasudega seotud maksuriskiga 23 protsenti Eestis tegutsevatest ettevõtetest ehk peaaegu iga neljas ettevõte.

Üheks oluliseks suunaks ümbrikupalgavastases võitluses on ehituse riigihanked ja see, et riik ise töid tellides ei kasutaks ebaausate ettevõtjate teenuseid.

"Murekohaks on noorte madal maksuteadlikkus ja suurem valmisolek ümbrikupalgaga töötada, mida näitas ka viimane maksutahte uuring, kus ümbrikupalka suhtusid sallivalt 60 protsenti noortest," rääkis Õun.

MTA eesmärk on ümbrikupalga saajate osakaalu vähendada 2021. aastaks neljale protsendile, mistõttu on võitlus ümbrikupalkadega üks olulisemaid fookusi ameti tegevustes.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: