Omaani uus sultan lubas jätkata senist välispoliitilist liini

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Haitham bin Tariq ametissevannutamisel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Omaani uus valitseja sultan Haitham bin Tariq al-Said lubas laupäeval jätkata oma eelkäija sultan Qaboosi välispoliitilist liini.

Qaboosi välispoliitika keskmes olid tasakaalu hoidmine Lähis-Ida suurvõimude vahel, heade suhete hoidmine kõigi oluliste riikidega, teiste seas Iraani ja USA-ga, ning aktiivne vahendustegevus konfliktide lahendamiseks.

Omaani senine kultuuriminister Haitham bin Tariq sai sultanaadi etteotsa laupäeval pärast 50 aastat riiki valitsenud Qaboosi surma.

Uus sultan saatis oma esimeses kõnes maailmale lihtsa sõnumi: Omaan jätkab tegevust Qaboosi võetud rahuedendaja rollis.

"Me jätkame sama liini, mida kadunud sultan, ja põhimõtteid, mille ta juurutas meie riigi välispoliitikasse - rahumeelne kooseksisteerimine riikide ja rahvaste vahel ning teiste riikide asjadesse mittesekkumise heanaaberlik käitumine," lausus Haitham.

Al-Saidi perekond on valitsenud Omaani alates 18. sajandist ning valitses kunagi ka Tansaania rannikul asuvat Zanzibari.

Omaan asub Araabia poolsaare kagutipus ja sellest itta jääb Iraan. Sultanaat piirneb Jeemeni, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatidega.

Qaboosi ajal vahendas Omaan Iraani ja USA läbikäimist. Washington peab Omaani väärtuslikuks piirkondlikuks toimijaks.

Qaboosi juhtimisel jäi Omaan 2015. aastal kõrvale Saudi Araabia juhitavast koalitsioonist Jeemeni valitsuse toetamiseks sõjas šiiamässuliste huthidega.

Omaan on etendanud ka lepitajarolli huthide ja nende vastaste vahel, võõrustades rahukõnelusi ja vahendades vangide vahetusi.

Samuti ei liitunud Omaan 2017. aasta juunis väljakuulutatud saudide ja AÜE juhitud boikotiga Katarile ning sultanaat on hoidnud suhteid nii Ar-Riyadi kui ka Teheraniga.

Omaan on ainus Pärsia lahe äärne Araabia riik, mis on hoidnud avatuna saatkonna Damaskuses kogu nüüdseks ligi üheksa aastat kestnud Süüria sõja vältel.

2018. aasta oktoobris võõrustas Qaboos diplomaatiliste suhete puudumisest hoolimata Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut, kes tänas teda laupäeval järelehüüdes.

"Umbes aasta tagasi kutsus ta minu naise ja minu erakordselt tähtsale ja põnevale visiidile, mille käigus pakkus ta mulle oma abi rahu ja stabiilsuse edendamiseks piirkonnas," kirjutas Netanyahu oma kantselei väljastatud avalduses.

"Õnnitlen uut sultanit... ametisse määramise puhul ja tema avalduse eest, mille järgi jätkuvad Omaani välispoliitika ja tegevused rahu nimel piirkonnas," edastas Iisraeli peaminister sõnumi uuele Omaani sultanile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: