Maksuameti kohtuvõit lõi pretsedendi tuntud Hollandi maksuskeemi osas

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Meie poeketi kauplus. Autor/allikas: SCANPIX / ÕHTULEHT

Jaekauplusteketi Meie omanikfirma RRLektus üritas teistegi ettevõtjate poolt kasutatud optimeerimisskeemi järgides Hollandi ettevõtte kaudu jagada maksuvabalt dividende ligi 11,5 miljonit eurot, maksuamet sai aga skeemile jälile ning kohtus loodi oluline maksupretsedent Eestis kaua vaieldud teemal, kirjutab Äripäev.

Äripäev kirjeldab, kuidas pärast pikka kohtuvaidlust maksuametiga pidi RRLektus tagantjärele tasuma ligi 645 000 eurot tulumaksu ja kandma advokaatide õigusabikulud. Ehkki vaidlus on lõppenud ja isegi raha makstud, ei taha ettevõtte juht ega aktsionärid sellest eriti rääkida.

Meie toidupoodide omanikfirma RRLektuse aktsionärid on Rein Reinvee (40,47 protsenti), Toomas Põld (20,76 protsenti), Jüri Suurkivi (10,79 protsenti) ja ettevõte Repteks OÜ (23,20 protsenti). Viimases on omakorda osanikeks Veiko Karp (83,33 protsenti) ja Ilmar Raap (16,67 protsenti).

RRLektus kaotas vaidluse kahes esimeses kohtuastmes. Riigikohus vaidlust menetlusse ei võtnud, mistõttu jõustus ringkonnakohtu otsus selle aasta kevadel.

Sarnaselt on ka suurärimees Margus Linnamäe Hollandisse registreeritud ettevõtte kaudu dividende maksnud, märgib ajaleht ja küsib, miks tema pääses, aga mitte RRLektus? Seda kommenteerides jäi maksuamet napisõnaliseks. "Sellele küsimusele ei saa kahjuks vastata, sest isikute maksuandmed kuuluvad maksusaladuse alla," ütles ajalehele maksu- ja tolliameti maksuauditi osakonna juhtiv maksuaudiitor Martin Lehtis.

Eesti käsitles aastaid Hollandist tulnud omaniku­tulu kui läbiminevat dividendi, mida siin ei maksustata. Seda tagas nii Hollandiga sõlmitud topeltmaksustamise vältimise leping kui ka EL-i tasandil loodud nn ema-tütre direktiiv. Seega, kui maksid makse Hollandis, ei pidanud maksma Eestis, aga tegelikult ei pea ka Hollandis teises riigis teenitud kasumilt makse tasuma.

Allikas: Äripäev

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: