OECD raport kinnitab hargmaiste firmade maksuoptimeerimist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Busani sadam Lõuna-Koreas. OECD andmed näitavad, et hargmaised ettevõtted deklareerivad oma tulud madalama maksumääraga riikides. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Hargmaised suurettevõtted kalduvad deklareerima oma tulusid madalamate maksumääradega riikides, mitte aga seal, kus nad tegelikult tulu teenivad, selgus Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) koostatud ülevaatest.

Kolmapäeval avaldatud raporti andmed kinnitavad majandusteadlaste ja maksuekspertide kauaseid väiteid, et rahvusvahelised suurkorporatsioonid kasutavad maksunduses riikidevahelisi seadusandlikke erinevusi, et võtta kasumid välja madalate maksumääradega riikides, edastas OECD.

OECD on alates 2016. aastast kogunud hargmaistelt ettevõtetelt, mille käive on vähemalt 750 miljonit dollarit aastas, infot nende tulude, kasumi ja tasutud maksude kohta, et teemale rohkem valgust heita.

Esimesed kokkuvõtted anonüümseks muudetud andmete põhjal annavad tunnistust "mittevastavustest kohtade vahel, kus ettevõtted oma kasumi deklareerivad ja kus toimub nende tegelik majandustegevus," märkis OECD.

Keskmiselt deklareerivad hargmaised ettevõtted 25 protsenti oma kasumist soodsa maksukiilmaga riikides, samal ajal, kui neis on ainult neli protsenti samade ettevõtete töötajaskonnast ja 11 protsenti ettevõtte varadest.

Riikides, kus puudub ettevõtte tulumaks, deklareeriti ettevõtte mediaankeskmiseks käibeks ühe töötaja kohta 1,4 miljonit dollarit, selgus raportist. Piirkondades, kus ettevõtte tulusid maksustati madalamalt kui 20 protsenti, oli sama näitaja 240 000 dollarit ning seal, kus ettevõtte tulumaks oli üle 20 protsendi, oli mediaankäive ühe töötaja kohta 370 000 dollarit.

OECD hinnangul kinnitavad uuringu tulemused taas vajadust saavutada maailma 140 riigi vahel peetavatel läbirääkimistel selle aasta lõpuks ülemaailmne kokkulepe ettevõtte tulumaksumäära miinimumi paika panekuks.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: