Euroopa Komisjon soovitab Eestil tugevdada tervishoidu ja sotsiaalset turvavõrku

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrobskis rtiigipõhiseid soovitusi tutvustamas. Autor/allikas: SCANPIX / Reuters

Euroopa Komisjon soovitab Eestil tugevdada oma tervishoiusüsteemi ja sotsiaalset turvavõrku. Samuti tõdeb Komisjon, et Eesti ei täida eelarvepuudujäägi kriteeriumi, ületades kolme protsendi piirmäära.

Euroopa Komisjon soovitab Eestil kolmapäeval avaldatud riigipõhistes soovitustes tugevdada oma tervishoiusüsteemi ja muuta arstiabi kättesaadavamaks. Komisjon juhib tähelepanu meditsiinitöötajate nappusele ja rahanappusele Eesti tervishoius, esmataseme arstiabi tugevdamise vajadusele ja oluliste meditsiinitarvete varu vajadusele.

Komisjon soovitab Eestil tugevdada ka sotsiaalset turvavõrku, et vältida pandeemia majanduslikest tagajärgedest enim mõjutatud inimeste vaesusesse langemist. Selleks peaks eelkõige laiendama töötushüvitiste saajate ringi.

Majanduse taaskäivitamiseks soovitab Komisjon kiirendada investeeringuid fookusega rohelisele ja digitaalsele üleminekule. Investeeringute tegemisel tuleks jälgida, et need toetaksid eeskätt keskkonnasõbralikku energiatootmist ja heite vähendamist, samuti majanduse laialdasemat digitaliseerimist ja innovatsiooni.

 Ehkki Eesti pangandussektor on suhteliselt tugev, püsivad jätkuvalt rahapesu riskid. Seepärast soovitab Komisjon Eestil teha veelgi rohkem tööd selle nimel, et tagada rahapesuvastase raamistiku tõhus rakendamine ja järelevalve.

Komisjon järeldab Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 126 lõike 3 kohases aruandes, et eelarvepuudujäägi kriteerium (3 protsenti SKP-st) ei ole Eesti puhul täidetud. Siiski võetakse aruandes arvesse koroonaviiruse pandeemia negatiivset mõju riigirahandusele ja kuna käiku on lastud stabiilsuse ja kasvu pakti üldine vabastusklausel, siis leiab Komisjon, et praegu ei tuleks Eesti nagu ka teiste liikmesriikide suhtes ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlust algatada.

Hetkel soovitab komisjon igati toetada pandeemia tõttu kriisi sattunud majandust ja selle taaskäivitamist, kui majandusolud taas lubavad, tuleb püüda taas silmas pidada eelarvepositsiooni jätkusuutlikkust.  

Seekordsed Euroopa Komisjoni riigipõhised soovitused on paljuski pandeemia-aja soovitused. "Koroonaviirus tabas meid kui asteroid, jättes kraatrisarnase augu Euroopa majandusse. Sõnastasime tänavuse Euroopa poolaasta kevadpaketi ümber ja ühtlustamise selle, et anda liikmesriikidele juhtnööre praeguses tormilises olukorras toimetulekuks," ütles Euroopa Komisjoni juhtiv asepresident Valdis Dombrovskis riigipõhiseid soovitusi tutvustades.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: