Euroopa Komisjon hoiatab Eestit valitsussektori kulude kasvu eest ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Komisjoni eelarvesoovitus Eestile ütleb, et järgmisel aastal ei tohiks valitsussektori kulud kasvada rohkem kui 4,1 protsenti SKP-st ning struktuurset eelarvepositsiooni tuleks parandada vähemalt 0,6 protsenti SKP-st.

Komisjoni hinnangul on eelarvepoliitika puhul Eestil risk kõrvale kalduda stabiilsuse- ja kasvupaktis kokku lepitud eelarvereeglitest.

Reeglitest täiel määral kinnipidamiseks tuleks Eestil tagada, et valitsemissektori netokulude nominaalkasv ei ületaks 2019. aastal 4,1 protsenti.

Eestile antud soovitused puudutasid ka sotsiaalvaldkonda ning teadus- arendustegevust ja innovatsiooni.

Komisjon peab Eesti puhul jätkuvalt suureks väljakutseks piisava sotsiaalse turvavõrgu tagamist koos paremate teenustega.

Eesti kulutab sotsiaalkaitsele ligi 16 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), aga EL-i keskmine näitaja on ligi 28 protsenti.

Komisjon toob esile, et suhtelise vaesuse määr on võrdlusest teiste riikidega kõrge ning sooline palgalõhe suur.

Seetõttu soovitab komisjon võtta meetmeid soolise palgalõhe vähendamiseks, sealhulgas palkade läbipaistvuse suurendamise kaudu erasektoris.

Eesti tootlikkuse aeglane kasv on komisjoni hinnangul seotud tagasihoidlike tulemustega teadusuuringute, tehnoloogia ja innovatsiooni valdkonnas.

Võttes arvesse, et vähem kui 0,5 protsenti Eesti ettevõtetest tegeles 2016. aastal teadustegevusega, on ettevõtjate teadus- ja arendustegevuse intensiivsus ainult 0,7 protsenti SKP-st ehk umbes pool ELi keskmisest (1,3 protsenti).

Tootlikkuse kasvu kiirendamiseks soovitab komisjon edendada teadustegevust ja innovatsiooni, eelkõige nähes ette tõhusad stiimulid innovatsioonibaasi laiendamiseks.

Euroopa Komisjon esitas täna 2018. aasta riigipõhised soovitused, mis sisaldavad igale liikmesriigile mõeldud majanduspoliitilisi suuniseid järgmiseks 12–18 kuuks.

Liikmesriikidele esitatavaid riigipõhiseid soovitusi kohandatakse igal aastal vastavalt saavutatud edule ja muutunud olukorrale.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: