Rootsi näeb pandeemias võimalust transpordivõrgu põhjalikuks reformiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Raudtee tänav Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Rootsi taristuminister kasutab koroonapandeemiat ära transpordivõrgu ümberkorraldamiseks ja raudteereformi elluviimiseks. Muu hulgas plaanib ta panna käiku öörongid Euroopa suurlinnadesse.

Rootsi taristuminister Tomas Eneroth tahab ellu viia juba ammu tema peas keerlenud transpordisektori rohepöörde. Kui reisimise võimalused taas avanevad, siis nii, et see oleks keskkonnasõbralik.

Plaan näeb ette öörongide toomist Saksamaa ja Belgia liinidele. See on ka osa Rootsi transpordiühenduste laiemast ümbermõtestamisest, kuna riik üritab vähendada sõltuvust lendamisest ja asendada see keskonnasõbralike rongide ja parvlaevadega. Kuna see valdkond on aastaid unaruses, ei tule rohepööre üleöö.

Aasta eest valminud raport ütleb, et öörongid võiksid sõitma hakata kõige varem 2023. aastal Malmö ja Brüsseli vahel Kölni kaudu. Probleem on, et Saksamaa ei taha teha koostööd ja parandada oma raudtee läbilaskevõimet. Uuringu järgi tooks liin esimesel aastal 4,7 miljonit eurot kahjumit.

Enerothi sõnul on tema plaan ambitsioonikas. Samas on Rootsil kliimateadliku riigi kuvand, on see ju Greta Thunbergi kodu ja seal tegutseb Euroopa üks edukamaid rohelisi parteisid.

Ka Rootsi-sisene, esialgu kolme peamist linna ühendav kavandamisel olev kiirraudteevõrk on takerdunud poliitikute ja ekspertide erimeelsustesse, nii nagu on juba 2006. aastast räägitud parvlaevaliiklusest üle Põhjamere Ühendkuningriiki.

Kuni 1980. aastateni oli Rootsist maadmööda reisimine väga populaarne, sest rongid olid mugavad ja lendamine kallis. Ka laevareis Ühendkuningriiki oli tavaline, kuigi pikk. Lennufirmade tulek muutis pilti, üksteise võidu avati uusi marsruute ja langetati hindu.

Lendamisvastast kampaaniat juhtiv Maja Rosen rõhutab, et kriisiolukord on näidanud, et lendamata saab olla küll.

Kirjanik Jens Liljestrand on öelnud, et lennukitega reisimine on idiootlik, sest põhjuseks tuuakse soov näha eksootilisi keskkondi, mida aga just lendamine hävitab.

Transpordiminister Eneroth soovib luua ka süsteemi, mis võimaldaks rootslastel piletite ostmisel hõlpsalt võrrelda erinevate reisimisvõimaluste keskkonnamõjusid.

Euroopa Komisjonis roheleppe eestvedaja Frans Timmermans ütles aprilli lõpus Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjoni videokonverentsil, et kui tahame pandeemiast tugevamalt ja tulevikku suunatult välja tulla, peame absoluutselt suunduma rohelise ühiskonna poole. Seega annab pandeemia tõuke mitmeteks reformideks.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: