1. juunist hakkab Eesti digiretsept kehtima ka Soomes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Alates esmaspäevast, 1. juunist saab Eestis välja antud digiretseptiga osta ravimeid ka Soome apteekidest. Soome on esimene välisriik, kuhu Eesti digiretsepti kehtivus laieneb.

Kui Soome apteekide retseptiravimite riiulid Eesti elanikele 1. juunil avanevad, on Soome digiretseptid kehtinud Eestis juba poolteist aastat. Ajavahe põhjus on proosaline: Eesti apteekide tarkvaraarendajad said oma töö varem valmis. Esmaspäevast alates aga ühilduvad ka Soome infosüsteemid Eesti digiretseptidega.

"Protsess ise on lihtne. Tuleb minna apteeki, kaasa võtta isikut tõendav dokument, Soome puhul siis ID-kaart või pass. Ja ülejäänud protsess on täpselt sama: apteeker teeb päringu, näeb isiku retsepte, müüb selle, mida sooviti ning retsept märgitakse kasutatuks," selgitas Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse TEHIK tervisetalituse juht Tõnis Jaagus.

Mis saab aga siis, kui Soomes müüdav ravim ja Eesti retsept täiesti üks-ühele ei kattu?

"Kõigepealt on küsimus selles, kas retsepti välja kirjutatanud arst on andnud analoogravimi vastu vahetamise loa. Kui luba pole, siis pole koheselt midagi teha, kuigi me püüame näiteks arstile helistada," rääkis apteegiketi Yliopiston Apteekki Helsingi Kaivopiha apteegi juhtivproviisor Mikko Käenmäki.

"Juhul, kui analoogravimi kasutamine pole keelatud, võime - loomulikult Soome seadusandluse raamides - vahetada ravimi mõne teise kaubamärgi all müüdava sama toimeaine ja tugevusega ravimi vastu."

Eesti maksumaksja jaoks 130 000 eurot maksma läinud europrojekti raames ei ole valmis tehtud ainult digiretseptide akent Euroopasse, vaid ehitatud ka IT-tehniline võimalus välisriigi arsti jaoks saada Eesti patsiendi kohta muidki olulisi terviseandmeid, nagu näiteks kroonilised haigused.

"Vaikimisi on see teenus avatud, nii et midagi tegema ei pea. Kui inimene ei soovi, et tema andmeid saaks välismaalt pärida, siis on tal võimalik minna patsiendiportaali digilugu.ee ja teenus sulgeda," ütles Tõnis Jaagus.

Eesti digiretseptide Soomes kasutajate potentsiaalne hulk peaks TEHIK-u hinnangul olema Soomes elavate ja töötavate eestlaste arvu arvestades mitu korda suurem kui Eestis pooleteise aastaga kasutatud 9000 Soome digiretsepti.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: