Soome välisminister ERR-ile: meie peaminister ei lase Helmel end heidutada

Pekka Haavisto.
Pekka Haavisto. Autor/allikas: Rain Kooli / ERR

Miks Eesti turistid endiselt Soome ei saa, kas põhjus on EKRE juhi solvangutes Soome peaministri Sanna Marini aadressil? Kuidas on lähenemine NATO-le mõjutanud Soome ja Venemaa suhteid? Soome välisminister Pekka Haavisto vastab Rain Koolile.

Kas Soome piir püsib endiselt Eesti turistide jaoks suletuna?

Me soovime hõlbustada reisimist sellistesse riikidesse, kus olukord koroonaviirusega on samasugune nagu Soomes. Kuid otsustega läheb veel mõni päev aega. Võib-olla jääb see järgmisse nädalasse.

Eesti otsustas siiski ühepoolselt, et Soome turistid on riiki teretulnud. Kui suur üllatus see oli?

Kui nn Balti mulli loodi, hoidis Urmas Reinsalu mind asjadega hästi kursis. Ta muidugi kutsus Soomet ka punti, aga me teeme neid otsuseid siiski oma tempos. Usun, et tasapisi jõuame Soome ja Eesti suhetes ka sümmeetriani.

Praegu on olukord siiski ebasümmeetriline sellest hoolimata, et Reinsalu rõhutas veel hiljuti koostööd ja sümmeetrilist lähenemist. Kas Eesti tõmbas teil vaiba jalga alt?

No mitte selles mõttes... aga Balti riigid tegid kiiret koostööd ning selgelt lõikasid kasu sellest eelisest, et olukord koroonaviirusega on kõigis kolmes riigis hea. Loomulikult saan ma Eesti otsusest ka majanduslikust vaatevinklist hästi aru.

Praegu oleme siiski olukorras, kus iga riik teeb oma otsused ise. Nii ka Soome. Ning me tegelikult ei liigu väga erinevas tempos.

Kuid praegu on veel jõus ametlik soovitus, et soomlased ei reisiks välismaal, sealhulgas Eestisse?

Jah, praegu on. Me ei saa oma kodanikelt ära võtta põhiseadusega ette nähtud õigust kodumaalt lahkuda ja naasta, aga soovitame Eestist tagasi tulijatele 14-päevast iseseisvat karantiini. See kehtib endiselt.

Siiski. Kui Eesti on avanud oma piirid Soome turistidele - ning sadamas avaneva pildi kohaselt üha enam soomlasi selle võimaluse ka ära kasutab - siis on piirikontrolli mõte koroonaviiruse leviku takistamisel ju kadunud?

Soome valitsus on eri riikidesse reisijate arvu hoolega jälginud ning reisiliiklus on märkimisväärselt kahanenud nii lennujaamades kui ka sadamates. Nüüd, mil meilgi olukord koroonaviirusega paraneb, on aeg selles vallas muutusi teha.

Samas muudab koroonaviiruse ilmumine inimeste käitumist: desovahendite kasutamine on loomulik, inimesed hoolitsevad turvavahede ja hügieeni eest, lennukitesse on ilmunud kaitsemaskid...

Mille põhjal ikkagi see otsus langetatakse, et turistid võivad Eesti ja Soome vahel liikuma hakata?

Ennekõike koroonaolukorra. Tahame veenduda, et viirus on pikemat aega kontrolli all. Balti riikidel on koroonaviirusega hästi, samuti Norral ja Taanil. Aga me Soomes mõtleme ka võimaliku teise ning kolmanda laine peale. Oleme ettevaatlikud ja peame oluliseks võimekust ka nendele lainetele reageerida.

Kas reisimispiirangud kestavad 14. juunini välja (see on praeguse seisuga piirikontrolli kehtivuse lõpptähtaeg) või võivad need varem lõppeda?

Ma ei julge seda veel lubada. Vaatame Covid-19 pealt. Praegu on tähtaeg tõesti 14. juuni.

Aga kas võib juhtuda, et reisipiiranguid hoopis jätkatakse 15. juunist?

Juhul, kui olukord koroonarindel jälle märkimisväärselt halvema suunas pööraks.

Avasime juuni alguses Soomes restoranid, mõni nädal tagasi koolid. Valitsus tagab iga otsuse mõju jälgida ning hinnata. Püüame hoolitseda selle eest, et ükski otsus ei mõjutaks koroonaviiruse puhangut negatiivselt.

Põikame nüüd koroonateemadest kõrvale. Eesti valitsus on osutunud oma eelkäijatest tunduvalt rahvuskonservatiivsemaks ning erineb seega selgelt Soome valitsusest. Kuidas see on Soome ja Eesti suhteid mõjutanud?

Ma muidugi suhtlen peamiselt välisminister Reinsaluga. Meil on temaga väga hea koostöö. Vahel helistame teineteisele iga päev piiri- ja muudes küsimustes.

Teine valdkond, mis on lisanud meie riikide vahelist koostööd, on Eesti liikmesus ÜRO Julgeolekunõukogus. Eestit on sealse tegevuse eest palju tunnustatud ning ma õnnitlen kõiki eestlasi sellel puhul. Eesti tegevus on praegusel ajal, mil on ka neid jõude, kes püüavad ÜRO tähendust pisendada, väga oluline.

Eestis on siiski väidetud, et EKRE esimehe väljaütlemised Soome valitsuse ja peaministri suunas on meie riikide vahelise suhte halvemaks muutnud. Mida te selle peale kostate?

Ma usun, et meie peaminister ja valitsuse tuumikviisik on üsna tugevast puust. Kevadel olid pikad valitsuskõnelused, meil on viis eri taustaga erakonda ning viis naisjuhti... Valitsuse tuumik ei lase end küll kergesti heidutada.

Soome on üha enam osalenud ühisõppustel NATO riikidega. Kuidas see on mõjutanud Soome ja Venemaa läbisaamist?

Soome otsustab iga kord ise, millistel õppustel osaleb. Soome põhimõte on, et osaleme vaid sellistel õppustel, millest on reaalset kasu meie enda riigikaitsele.

Ma ei usu, et meie suhe Venemaaga seeläbi kuidagi kannatanud oleks.

Kas seetõttu, et Venemaa on Soome vajaduste suhtes mõistev või ei lähe Soomele lihtsalt korda, mida Venemaa arvab?

Meil valitseb vastastikuse austuse õhkkond. Kumbki riik teeb oma valikuid ning riikidel on õigus end kaitsta. Lõppude lõpuks võib Soome ja Venemaa piiri rahulikkuse saladus seisneda ka selles, et mõlemal pool piiri hoolitsetakse riigikaitse eest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: