X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Toimik: Lääne-Tallinna haiglas liikusid koroonahaiged tavapatsientidega samades ruumides

Lääne-Tallinna keskhaigla
Lääne-Tallinna keskhaigla Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Lääne-Tallinna keskhaiglas korduvkasutati maske ning ei kasutatud piisavalt isikukaitsevahendeid, samuti kasutasid koroonahaiged ja muud patsiendid samu ruume, selgus ERR-i valduses olevast riiklikust järelevalvemenetluse toimikust.

Riiklik järelevalvemenetlus viidi läbi seoses ohukahtlusega, et haiglas ei rakendata korrektselt tervishoiuteenuse osutamisel nakkustõrje meetmeid. Eelkõige oli ohukahtlus seotud isikukaitsevahendite rutiinse ja korrektse kasutamise, personali ristkasutamise ja sellega seotud nakkuse leviku ohuga.

Amet tuvastas haiglas mitmeid rikkumisi ja puudusi, mis seisnesid isikukaitsevahendite puudulikus või vales kasutamises ning tööprotsesside läbiviimise korraldamises haigla erinevates osakondades.

Toimikust selgus, et triaaži ehk nn sõelumisosakond oli jaotatud mustaks ja puhtaks tsooniks ning selle jaoks oli koridor eraldatud laudade ja barjääriga ning põrandal oli märgitud kollase lindiga nn lüüsitsoon. Mustas tsoonis liiguti oma jalatsitega. Mustas tsoonis lüüsilaual oli iga töötaja jaoks kaanega karp, milles oli nimeline respiraator, mida kasutati korduvalt mitu korda päevas. Kui töötaja soovis päeva jooksul minna uuesti musta tsooni, siis võttis ta mustast tsoonist uuesti respiraatori ja pani juba kasutati respiraatori uuesti ette. Ühes kastis oli koos respiraatoriga ka kirurgiline mask. Amet tõdes, et sel juhul esineb oht, et töötaja võib respiraatori uuesti ettepanekul ennast saastada.

Lisaks toodi välja, et sõelumisosakonnas ja EMO osakonnas töötajad olid oma jalatsitega, puudusid kätised ja visiiri ei kasutatud. Menetlustoimingu ajal kasutas ainult üks kardioloog maski ja visiiri. Teised kasutasid ainult maski või respiraatorit.

Üks näide toodi ka patsiendi ratastooliga EMO-st sõelumisosakonda transpordi kohta. Nimelt tuuakse sel juhul sama ratastool tagasi EMO-sse ja selle puhastamine toimub EMO osakonnas, eraldi puhastusruumi ei ole.

Kontrolltoimingu läbiviimise ajal saabus kiirabi ning EMO osakonnast läks õde kiirabiautosse koroonakahtlusega patsiendi temperatuuri mõõtma. EMO õel oli EMO osakonna riietus ning pärast kiirabiautos teostatud toimingut soovis ta minna samade riietega tagasi EMO osakonda. EMO jälgimisruumis olid patsiendid eraldatud sirmiga. Sama kaitseriietust kanti ka väljaspool osakonda, see tähendab, et koridoris oli ristsaastumise oht.

Koroonaviiruse diagnoosiga patsientide jaoks oli küll eraldi lift, kui koridorid patsientide transpordiks olid samad, samuti luues ristsaastumise ohu. Lisaks oli koroonapatsientide lift kõrvuti toidujagajate liftiga.

Koroonapatsientide liikumise jaoks eraldi liikumisteid ei olnud.

Toimikust selgus ka, et personali ja patsientide tualetid kirurgia osakonnas olid märgistamata.

Menetlustoimingu ajal töötas kardioloogias hooldaja ilma kinnasteta ja abistas patsienti. Oma käsi ta pärast seda ei pesnud ning läks seejärel teise patsiendi juurde.

Läbivaatuse ajal toimus patsiendil veresuhkru mõõtmine, protseduuri teostanud õde ei kandnud protseduuri tegemisel kindaid. Küsimisel selgus, et kindad olid taskus.

Nefroloogia osakonna uksel oleva sildi kohaselt ei olnud haiglas lubatud patsientide külastamine ja toidupakkude toomine, kuid menetlustoimingi ajal oli nefroloogia osakonna patsientide toidupakk külmikus.

Endoskoopia osakonnas olid põhiruumid ette nähtud negatiivse viiruse diagnoosi saanud patsientidele, kuid erakorraliselt võisid sinna sattuda ka nii teadmata kui ka positiivse viiruse diagnoosiga patsiendid. Selgituste kohaselt paneb personal sellisel juhul isikukaitsevahendid selga ja võtab ära samas protseduuriruumis. Ruumis ei olnud ka juhendit isikukaitsevahendite selga panemise ja ära võtmise kohta. Patsient viiakse pärast protseduuri välja ning riiete vahetamine toimub samas ruumis.

Riikliku järelevalvemenetluse kestel tegutses haigla aktiivselt puuduste ja rikkumiste kõrvaldamise nimel.

Haigla võtab tulenevalt järelevalvemenetlusest ette mitmeid ümberkorraldusi. Näiteks endoskoopia osakonnas ehitatakse puhaste isikukaitsevahendite ja ühekordsete riiete jaoks uus ruum.

Samuti keelati triaaži ehk sõelumisosakonna töötajatel 14. maist teha vahetusi teistes osakondades.

Lisaks eraldatakse patsientide ja personali tualettruumid.

Seoses haigla tegevusega puuduste ja rikkumiste kõrvaldamisel, lõpetas terviseamet järelevalvemenetluse Lääne-Tallinna keskhaiglas rakendatavate nakkustõrje meetmete üle ja andis loa taastada plaaniline ravi haigla kõikides üksustes ja kliinikutes.

Märtsi keskel nakatusid Lääne-Tallinna keskhaiglas töötajad. Alates 24. märtsist aga hakkas haigus levima ravil olnud patsientide seas. Lõpuks oli teada 24 töötaja ja 24 patsiendi haigestumine. Haiglas töötab kokku 1800 inimest.

Haigestunute seas oli nii hooldajaid, arste kui ka tugipersonali, kõige enam oli haigestute seas medõdesid, kes puutuvad oma töös patsientidega enim kokku.

Väljavõte toimikust Autor/allikas: Terviseamet

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: