Kullamaa kiriku torn sai taastatud risti ja uue tornikuuli

Laupäeval tõsteti 48 meetri kõrguse Kullamaa kiriku torni tippu restaureeritud rist ja uus tornikuul.

Nii restaureeritud rist kui ka uus tornikuul ootasid enne torni otsa tõstmist kirikus pühitsemist. Rist ja vana kuul, mis oli taastamiseks liiga lagunenud, toodi alla mullu kevadel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Uue kuuli sisse pandi ka kapsel ajalehtede, dokumentide ja müntidega. Kullatud rist ja kuul peaksid särama Kullamaa kiriku tornis väga kaua.

"Kulla puhul on kõige parem see, et kuld on ainuke materjal, mis ei reageeri mitte millegagi. Ainukesed ohud talle on võib-olla linnud, kes maanduvad sinna peale, ja inimesed, kes enne selle tippu viimist katsuvad seda risti või kuuli. Ta peab vastu aastakümneid ja aastakümneid," kinnitas OÜ Rändmeister kuldaja Sille Siidirätsep.

Kõigepealt tõsteti torni tippu kuul, sest rist kinnitub selle peale. Kuul oli teekonna ajaks mähitud kaitsva kilega. Kui ilmateade hirmutas suure tuulega, siis keskpäeval see liiga hull ei olnud ja pärast kuuli paikaseadmist sai üles viia ka risti.

1869. aastast pärit risti restaureerimine ja uue tornikuuli tegemine said teoks tänu muinsuskaitseameti, Soomes asuva Raahe sõpruskoguduse ja kohalike annetajate toetusele.

"See on väga oluline ja märgiline päev. See on kutsuv ja rõõmus märk. See ei ole mitte leinarist, vaid see on võidurist," sõnas Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) piiskop Tiit Salumäe.

Restaureerimistööd tegi Rändmeister ja projekt läks kokku maksma veidi alla 21 000 euro.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: