Sooja talve tõttu on tänavu puuke tavapärasest rohkem

Puuk.
Puuk. Autor/allikas: ERR

Spetsialistide hinnangul võib puukide arvukus sel aastal olla tavapärasest suurem, sest möödunud talv oli nugi-putukate jaoks igati soodne. Praegu veel ei ole teada, kui ohtlikud puugid sel aastal on.

Aasta algusest kuni praeguseni on Eestis diagnoositud kaks puukentsefaliidi ja üle 300 borrelioosi haigusjuhu. Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõuniku Irina Dontšenko sõnul on haigestumine praegu samal tasemel nagu eelmistel hooaegadel. Erinevalt aga möödunud aastatest on Dontšenko hinnangul puugid sel korral aktiivsemad.

"Meie lähtume ikkagi sellest, et talv oli suhteliselt leebe ja pehme ja tulenevalt sellest kõik tahavad ju süüa. Eriti need pisemad puugid, kes pole kordagi verd veel saanud, nemad on eriti näljased ja nad ikka kipuvad sinnapoole, et tahavad seda verd saada," ütles Dontšenko.

Ka Tartu Tervishoiukõrgkooli õppejõud Eerik Jõgi ütleb, et pehme talv oli puukide ellujäämiseks soodne. Seega võib Jõe sõnul oodata, et mitte niivõrd aktiivsus, küll aga puukide arvukus võib sel aastal olla suurem kui näiteks möödunud korral.

"Kui on liiga palav ja kuiv suvi, siis on puukide aktiivsus väiksem, sest nad võivad läbi kuivada ja kui on väga märg ja külm, siis on ka nende aktiivsus väike. Kui on aga selline suvi, mis inimestele väga meeldib, et on natukene vihma ja sooja, siis see meeldib puukidele täpselt samamoodi," rääkis Jõgi.

Tervise Arengu Instituudi viroloogia ja immunoloogia osakonna juhataja Julia Geller ütleb samuti, et see, milline saab sel suvel ja sügisel puukide arvukus olema, sõltub mitmetest teguritest.

"Mis sobib puugile Pärnumaal ja teeb seda atraktiivsemaks, seda ei ole olemas näiteks Viljandimaal. Seal on puuke võib-olla vähem. Ajalooliselt on tekkinud sellised väga ohtlikud piirkonnad," sõnas Geller.

Ka haigusjuhtude registreerimise statistika järgi saab Irina Dontšenko sõnul öelda, et kuigi haigestumisi esineb igas maakonnas, joonistuvad välja ka kõrgema riskiga piirkonnad. Nendeks on valdavalt Lääne- ja Kagu-Eesti piirkond, kus registreeritud haigusjuhtude arv on kordades suurem kui mujal Eestis.

"Kui Eesti keskmine haigestumus moodustas 6,3 juhtu 100 000 elaniku kohta, siis kõrgema haigestumisega oli meil ajalooliselt ja traditsiooniliselt Hiiumaa, kus haigestumine oli 15 korda kõrgem, Saaremaa siis neli korda kõrgem, Pärnumaa, kus oli kaks korda kõrgem ja Põlvamaa, kus oli ka haigestumus kaks korda kõrgem. Ja kui me võtame puukborrelioosi, siis kui Eesti keskmine oli aastal 2019, 175, siis need kõrgema haigestumuse määraga maakonnad olid jälle Saaremaa, kus oli kuus korda kõrgem, Pärnumaa, kus oli 1,7 korda kõrgem, Raplamaa ja Võrumaa, kus oli 1,5 korda kõrgem haigestumine," rääkis Dontšenko.

Protsent, kui suur osakaal puukidest borreliat või entsefaliiti kannab, sõltubki Jõe sõnul nii piirkonnast, aga ka puukide arvukusest seal. Ehk mida rohkem on piirkonnas puuke seda suurem on ka tõenäosus endale mingisugune haigus külge korjata.

"Lääne-Eesti fenomen on selles, et see osakaal, kui palju puuke on haigeid, on samasugune, aga kuna puukide enda arvukus on kaks kuni neli korda suurem, siis lihtsalt selle arvukuse tõttu on nagu suurem tõenäosus sealt siis see puuk ja koos puugiga ka see haigus saada," selgitas ta.

Eelmise aasta andmete põhjal on näiteks kuni kolmandik puukidest borrelioosi kandjaks.

Puukide levitatavate haiguste eest aitab kaitsta vaktsiin, mida praegu Dontšenko sõnul järjest rohkem inimesed ka kasutavad, ja mida vajadusel saab igal hetkel teha, kuid arvestada tuleb siis immuunsuse väljakujunemiseks vaja minevate päevadega.

Lisaks aitab ka see, kui kõrgemas rohus või metsas jalutades püksisääred sokkidesse või saabastesse peita, ennast ja kaaslast pidevalt kontrollida, ning ka koju jõudes nii riided, juuksed, keha , aga ka koduloomad ja näiteks nurmelt nopitud lilled läbi vaadata või raputada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: