Viimased koroonapiirangud võivad kaduda juulist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kui koroonauuringu neljas laine ei too halbu uudiseid, kaovad viimased piirangud ilmselt juulist. Distantsi hoidmise ja suurürituste vältimise soovitused jääksid aga kehtima ka edaspidi.

Valitsusele nõu andnud teadusnõukoda käis sel nädalal viimast korda korraliselt koos. Epidemioloogiline olukord on selline, et igal nädalal enam kogunemise ja valitsusele nõu andmise vajadust ei ole, tõdes nõukoja juht, viroloogiaprofessor Irja Lutsar ERR-ile.

"Olime täna viimast korda regulaarselt koos. Edaspidi saame kokku vastavalt vajadusele," ütles Lutsar.

Seroepidemioloogilise ehk rahvastiku koroonaga kokkupuutumise uuringu neljanda laine tulemused selguvad vahetult enne jaanipäeva. Just nende tulemuste pealt - juhul kui haiguse levimuse kohta alarmeerivat infot ei laeku - saab valitsus ammutada kindlust viimaste piirangute kaotamiseks, toeks viimase kahe nädala nakatumiste arv 100 000 elaniku kohta. Viimane näitaja on viimastel päevadel taas väga väike olnud, mistap on lootust, et kui ka uuringutulemused soodsaks osutuvad, on piirangutega juulist kõik.

"Ilmselt, jah, valitsus pärast järgmist seirelainet teeb viimased otsused ära nende kohta, mis veel on kinni," ütles Lutsar.

Peamiselt puudutab see ööklubisid ja baare, aga ka üleüldist 2+2 nõuet.

Lutsar möönab, et 2+2 reeglist ei peeta juba tükk aega enam kusagil kinni, mistõttu on nad andnud valitsusele ka soovituse sellest reeglist nii jäigal kujul loobuda. Kuid distantsi hoidmise soovitus jääb kehtima ka edaspidi.

"Kindlasti jääb kehtima, et hoiame distantsi. Kas jääb 2+2 reegel, see on valitsuse otsus. Teadusnõukoja arvamus on, et kui on reeglid, millest keegi kinni ei pea, siis neist on vähem kasu kui reeglitest, mis on kinnipeetavad. Parem anname reeglid, millest inimesed reaalselt kinni peavad," ütles Lutsar. "Ma olen siin praegu Tartu kesklinnas ja ma küll siin kusagil 2+2 reeglist kinnipidamist ei näe."

"Hoiame distantsi, ärme tee suuri pidusid. Olgu see jaanipäev sel aastal väiksem ja pere ning sõprade ringis, mitte külajaanipäev," soovitab Lutsar ning paneb südamele, et inimesed maailma kitsastes suvilaruumides või saunaeesruumides ei parandaks, vaid eelistaksid selleks kas kuuma saunalava või vaba õhku, kus kõik kokku surutud pole.

Piirangute kehtestamist reguleerib maikuus vastu võetud nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadus, mis annab valitsusele õiguse suurema ohu korral erinevaid piiranguid kehtestada.

Saarlasi on uuringust puudu

Keerulisem on lugu teise uuringuga, kus kõrvutatakse nakatumist Õismäe ja Saaremaa elanike vahel. Lutsari sõnul on Õismäe valimist puudu veel vaid mõned proovid, kuid saarlasi on rohkem puudu. Ta kutsub üles uuringus kindlasti osalema, kui kutse laekub - see aitab ühiskonda sügiseseks võimalikuks uueks laineks paremini ette valmistada, kui teadlastel on piisavalt materjali, mida uurida.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: