Konjunktuuriinstituut prognoosib tänavuseks majanduslanguseks 8 protsenti

Marje Josingu sõnul ei tohi majanduse nimel unustada, et koroonaviirus pole kuskile kadunud
Marje Josingu sõnul ei tohi majanduse nimel unustada, et koroonaviirus pole kuskile kadunud Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Eesti Konjunktuuriinstituut prognoosib tänavuseks majanduslanguseks kaheksa protsenti, kuid seda eeldusel, et koroonaviiruse teist lainet ei tule. Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul jääb praeguse seisuga majanduse madalpunktiks teine kvartal.

"See oli kriisikvartal ja ega nii erakordset kvartalit nüüd iseseisva Eesti majanduses paarikümne aasta jooksul ei ole ju olnud, et sisuliselt majandus seiskub paari päevaga ja mingid sektorid on suletud," ütles Josing ERR-ile.

Majandususalduse indeksid ja kindlustunde indikaatorid, mida konjunktuur arvutab, on kõigis Euroopa Liidu riikides olnud väga madalad teises kvartalis, märkis Josing. Kõige raskem kuu oli aprill igal pool. Ka Eestis oli aprillis-mais väga väike nõudlus ja toodangus suuri probleeme.

Josing prognoosib, et majandusnäitajad ja nõudlus püsivad väga madalal tasemel ka kaks järgmist kuud. "Aga vähemalt trend on positiivne. Järgmised kuus kuud või aasta jooksul toimub olukorra paranemine, aga mingit kiiret taastumist siin praegu küll ettevõtete andmete pealt loota ei ole, et me oleks varsti seal seisus tagasi, kus me olime enne kriisi."

Kaheksaprotsendine majanduskasvu prognoos realiseerub Josingu sõnul eeldusel, et toimub majanduse vaikne taastumine. "Selge, et koroona ei kao kuhugi, aga kui me suudame seda kuidagi hallata, et teatud piirkonnad ja teatud karantiinid ja jälgime inimesi nii, et majandus saaks enam-vähem jätkata oma toimimist, siis me võiks rääkida sellisest kaheksaprotsendisest langusest keskeltläbi."

Aga kui viirusolukord on sügisel kuidagi uus, siis tuleb Josingu sõnul rääkida võib-olla ka kurvematest numbritest. "Kui me tahame, et Eesti majandus väga tugevalt ei langeks, siis me ei tohi kuidagi unustada, et see viirus on maailmas olemas ja et see on oluline probleem. Inimmälu kipub väga lühike olema: alles me olime kõik nagu paanikas ja nüüd oleme kõik juba unustanud ja elu oleks nagu endine. Aga elu ei ole vähemalt aasta veel endine."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: