Ülikool: tudengite töötamise ja siiajäämise piiramine peletab kandidaate eemale

Foto: Siim Lõvi /ERR

Ülikoolid tervitavad selguse saabumist välistudengite riiki lubamise küsimuses, samas tekitavad osad valitsuse seatud tingimused muret. Tallinna ülikooli hinnangul peletavad piirangud tulevikus välistudengeid Eestist eemale.

Valitsus avas esmaspäeval tehtud otsusega piirid ka kolmandatest riikidest pärit välistudengite Eestis õppimiseks. Samas kavatsetakse täpsustada välisüliõpilaste pereliikmete õigust Eestis viibida - edaspidi saaks koos üksikvanemast üliõpilasega kaasas olla vaid alaealised lapsed. Kui välisüliõpilane eksmatrikuleeritakse, siis lõpeb tema elamisluba 30 päeva pärast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu ülikooli õppeprorektor Aune Valk tervitas selguse saabumist välistudengite riiki lubamise tingimustes.

"Positiivne on see, et mingi selgus kolmandatest riikidest tulijate osas tuli, et kes saavad tulla ilma piiranguteta ja kes milliste piirangutega. See on hea, sest seni polnud mingit otsust, kuidas sügisel asjad hakkavad toimima. Ja teine, mis, ma loodan, on positiivne, et välistudengid hakkavad saama viisasid taotleda, mis ka seni polnud võimalik, mistõttu oli ka lootusetu, et keegi septembris üldse kohale jõuab," kommenteeris Valk.

Tallinna tehnikaülikooli õppeprorektori Hendrik Volli sõnul on siiski ebaselge, kuidas kolmandatest riikidest pärit välistudengite vastuvõtt sel sügisel toimub.

"Selle aasta küsimusena on keeruline see, et piirid on küll lahti, aga viisasid ei väljastata veel. Millal saatkonnad hakkavad viisasid väljastama ja kui pikk on viisa taotlemise periood, on ülikooli kõige suurem murekoht. Ja loomulikult ülikooli võimekus tagada karantiini," rääkis Voll.

Tehnikaülikooli jaoks võivad asjad selgemaks saada paari päeva pärast. "Ülehomme meil on vastuvõtukomisjon, kus me vaatame kõik kavad üle ja otsustame, et võib-olla mõnel kaval mõne riigi üliõpilasi me ei immatrikuleeri," ütles Voll.

Mis puudutab välistudengite võimaluse piiramist pereliikmete Eestisse toomiseks ja siia tööle jäämiseks, siis see käib läbi välismaalaste seaduse muutmise.

"Ülikoolid on andnud juba jaanuarikuus välismaalaste seaduse muutmisele tagasisidet ja need on küll sellised muudatused, mis meid natuke murelikuks teevad. Lisaks pereliikmete kaasatoomisele on plaanis piirata üliõpilaste töötamist, nende jäämist pärast õpingute lõpetamist Eestisse. Need on piirangud, mis ülikooli vaatest tulevasi kandidaate hakkavad eemale peletama," rääkis Tallinna ülikooli õppeosakonna juhataja Helen Joost.

Tema sõnul näitavad uuringud, et 75 protsenti Eestis õppivatest välistudengitest on huvitatud pärast lõpetamist siia tööle jäämisest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: