Reps: valitsuse otsused praeguseid välistudengeid suuresti ei puuduta

Foto: Priit Mürk/ERR

Valitsuse otsused piirata välistudengitele ja nende pereliikmetele elamisloa andmist ei mõjuta otseselt praeguseid välistudengeid, ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Mailis Reps (Keskerakond) ütles Vikerraadio saates "Uudis +", et valitsuse kolm otsust välistudengite tuleviku osas sisuliselt väga suurt rolli ei mängi. Esimeseks ja kõige mõjukamaks otsuseks on perekonna kaasavõtmise piiramine.

"Pere kaasavõtmine või mittevõtmine on olnud üks meie julgeolekuasutuste tähelepanu pööramise koht, ka rektoritele ja ülikoolidele. Seal on välja toodud, et mõned kogukonnad Eestisse on tekkinud mitte üliõpilastelt, vaid laiematelt peredelt," ütles Reps ja selgitas et küsimus pole mitte näiteks abikaasades, vaid vanavanemates, onudes ja tädides.

Ministri sõnul kaob senine automaatne perekonnale elamislubade andmine. Kuid on üks erand, mis on ka teine punkt, milles valitsus üksmeelele jõudis, ütles Reps.

Nimelt saab teatud juhtudel automaatselt elamisloa tudengi alaealine laps. Reps loetles, et laps võib saada elamisloa, kui ta on näiteks sündinud üksikvanemast üliõpilasele õpingute ajal või on mõne puudega.

"Loomulikult tuleb kohe rõhutada, et doktorantidele piirang ei laiene. Doktorandid on erinevas vanuses inimesed, seal on pere kaasavõtmine võimalik," selgitas minister.

Repsi hinnangul need muudatused tegelikult reaalsuses palju mõju ei anna, sest see ei muuda Eestit hariduse mõttes vähem atraktiivsemaks.

Kolmas muudatus oleks aga elamisloa lõpetamine pärast õpingute katkestamist. Minister ütles, et kui tudeng langeb kõrgkoolist välja, on tal 30 päeva aega enne, kui elamisluba aegub. Samas ei välistanud Reps seda, et tudeng võiks sel ajal endale töökoha leida ning saada elamisloa hoopis töötamise, mitte õppimise alusel.

Reps lisas, et koalitsioonipartneritel on palju erinevaid ideid, kuid eelnõu väljatöötamisel tuleb lõpuks leida siiski üksmeel. Siseministeeriumi idee piirata välistudengite töötunde 16 tunnile nädalas Repsi hinnangul aga mõistlik ei ole.

"Me ei kavatse piirata tudengite töötamist, kuni loomulikult see ei sega nende õpinguid. Sest õpingute katkemise puhul, edasijõudmatusel või muul põhjusel, peavad nad riigist lahkuma," ütles Reps.

Minister lisas, et eelnõu töötatakse välja 16. juuliks.

"Koos ülikoolidega leiame ka kiiresti selle lahenduse, et Eesti maksumaksja ei subsideeri võõrüliõpilasi," ütles Reps ja lisas, et enamikes ülikoolides ongi kõik võõrkeelsed õppekavad juba tasulised.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: