Vihmasajud tõid kaasa hiidnälkjate invasiooni

{{1594130160000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Juulikuu alguse ja niiskete ilmade saabudes on taas kõneaineks muutunud hispaania teetigu, kes ei ole Eestis küll uus nähtus, ent kelle kevadel koorunud isendid on nüüd piisavalt suured ja märgatavad.

Teisipäevases Postimehes ilmunud hispaania ehk lusitaania teetigudest rääkivas loos kirjeldas Tallinna äärelinna elanik nälkjate rünnakut kui õudusfilmi. Vikerraadio saates "Uudis+" valgustas tavaliselt juuli alguses nähtavale ilmuva liigi olemust keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist Uudo Timm.

Kuni 15 cm pikkused kollaka, oranži või pruunika värvusega hispaania teetigusid on Eestis nähtud juba alates taasiseseisvumisest, mil suurenenud kaubavahetus nälkjad imporditud istiktaimedega aedadesse tõi, rääkis Timm.

Suur tigu on ablas aiakultuuri hävitaja. Kuulduste tõttu, et peamiselt koduaias elutsev tigu jääb vabas looduses hätta, on aednikud neid metsa alla viinud. Timmi sõnul aitab selline praktika siiski levikule kaasa. Nälkjatest vabanemiseks välistas ta ka mürkide kasutamise, mis loodusesse sattudes toiduahelat pidi inimeseni tagasi võivad jõuda.

Eelkõige soovitas spetsialist tõhusaima ja keskkonnasõbralikuma meetodina teod kokku koguda ja kuuma veega üle kallata.

Nälkjate leviku ennetamiseks soovitas Timm uusi istikuid ostes nende mullapallid hoolikalt üle vaadata. Harva leidub seal tigusid, kuid pisikesi pärleid meenutavaid mune peetakse tihti väetiseks ja puistatakse aiamaale.

Uudo Timm lisas, et hispaania tigu saab Eesti kliimas üsna hästi hakkama. Ta juhtis tähelepanu ka looma mõlemasoolisusele, mis tähendab, et korra paaritununa on nad võimelised munema kogu ülejäänud elu.

Seega on ennetamine tõhusaim tigudest vabanemise moodus, millele aitab kaasa uute istikute kontroll ja koostöö naabritega.

Vaata artiklile lisatud videost, mida rääkis "Ringvaates" sõjast lusitaania teetigudega Tallinna botaanikaaia aednik Tiina Marjapuu, kes on olnud nendega hädas juba viis aastat.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: