Tallinn soovitab hiidnälkjad talgutel kokku koguda ja loomade krematooriumisse viia

Tallinn soovitab inimestel talgukorras lusitaania teotigusid koguda, hävitamiseks võib need tasuta viia väikeloomade krematooriumisse.

Tallinna äärelinna ja naabervaldade aedades hakkavad õhtul pimeduse saabudes liikuma tulukesed - taskulampe või pealampe kasutades korjatakse aiandusäridest istikutega koduaedadesse aastate eest toodud lusitaania teetigusid, kes pimeduses aplalt aiasaadusi ja taimi hävitavad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Paksu limakorraga kaetud ja kuni 400 muna munevat võõrast nälkjat ei taha toiduks teadaolevalt ükski Eesti lind ega loom.

Sotsiaalmeedias jagatakse lusitaanlaste püüdmise nippe. Kakumäelane Tõnu Peit on neile püüniseid meisterdanud šašlõkiämbritest, plastpudelitest ja plastkarpidest.

"See (plastkarp) osutus kõige tõhusamaks. See töötab nii, et õlu põhja, võib panna siia väikese rambi, et tigudel oleks hea minna, ja kaas peale, et vihmavesi õlut ei lahjenda," kirjeldas Peit.

1300 ruutmeetri kohta on Peidi aias 15 lõksu ja kui neisse hommikul vaadata, on kõik joodikuid täis. Sama õllega saab tigusid kahel järjestikusel päeval püüda vaid siis, kui värsket õlut peale valada. Vana õlu tigusid ei uimasta - nad joovad ja roomavad Peidi sõnul minema.

"Tavaline on selline, et kui ma teen hommikul ringi, on mingi 100. Õhtul - 200, 300. Aga üks vihmane päev oli, terve päev ja ma käisin päev otsa ja kogu aeg lugesin - 900 tigu," rääkis Peit.

Kas õlu tigude mune tapab, pole teada, seega tasuks teod õllest välja võtmise järel keeva veega üle valada, leiab Peit.

Koduaedades saab lusitaania teetigusid edukalt püüda õllega. Omaette küsimus on metsaalused, mis vajaks hoopis teistsugust lahendust.

Keskkonnaameti liigikaitse peaspetsialist Eike Tammekänd ütles, et Eestis on lusitaanlaste kontsentratsioon kõige suurem aiandite läheduses. Lusitaanlastele meeldivad köögiviljaaiad, verandade alused ning niitmata krundid.

Lääne-Euroopas tekitavad need teod juba suurt kahju põllumajanduses.

Järgmisel nädalal saab valmis kaardirakendus, kuhu oodatakse inimestelt andmeid lusitaanlaste levikuala kohta.

"Me ikkagi sooviks kokku panna mingid soovitused või mingid tegevused, millele saavad kas riik või kogukonnad keskenduda, mida me soovitame kuskil piirkonnas ette võtta," rääkis Tammekänd.

Nii Tõnu Peit kui ka Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf leiavad, et lusitaanlasi tuleks juba praegu talgukorras hävitada.

"Kui inimene korjab teod kokku ja kui ta ei saa neid tappa, siis meil on väikeloomade krematoorium ja meil on kokkulepe krematooriumiga, et neid saab tasuta sinna viia," sõnas Klandorf.

Lusitaanlasi on leitud ka Tartust, Viljandist ja Pärnust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: