EL kehtestas kübersanktsioonid mitme Hiina ja Vene kodaniku ning firma vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Küberrünnak.
Küberrünnak. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kacper Pempel

Euroopa Liit kehtestas neljapäeval kübersanktsioonid kuue inimese ja kolme ettevõtte suhtes, kes on väidetavalt olnud seotud EL-i või rahvusvaheliste organisatsioonide vastaste küberrünnakutega.

EL-i sõnul puudutavad sanktsioonid Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) vastu suunatud küberründekatse ning rünnakute WannaCry, NotPetya ja Operation Cloud Hopper kordapanijaid.

Eesti oli otsuse ettevalmistamisel juhtrollis koos väikese rühma EL-i riikidega. See on esimene kord, kui Euroopa Liit rakendab 2019. aastal kinnitatud piiravaid meetmeid, mille raames saab küberünnete korraldajatele seada reisipiiranguid ja külmutada rahalisi vahendeid.

"Eesti on Euroopa Liidus küberdiplomaatia teemal olnud üks eestvedajaid. Tänane otsus on pikaajalise töö tulemus ja märkimisväärne näide sellest, et küberünnetele järgnevad konkreetsed meetmed," ütles välisminister Urmas Reinsalu.

Ta lisas, et see on seda olulisem signaal ajal, mil küberrünnete surve paljudele riikidele, sealhulgas meditsiinisektorile on süvenenud.

Välisministri sõnul on viimastel kuudel veelgi kasvanud vajadus seista reeglitel põhineva maailmakorra eest ka küberruumis. "On oluline, et riigid tunnustaksid rahvusvahelise õiguse kohaldumist küberruumile ja järgiksid ÜRO küberekspertide töörühma väljakujundatud küberstabiilsuse raamistikku, sealjuures riikide küberruumis vastutustundliku käitumise norme. Normide järgimine kaitseb ka inimõigusi ja põhivabadusi," ütles minister.

Varem on Eesti mitmel korral mõistnud hukka või avaldanud muret riikide vastutustundetu käitumise üle küberruumis. Seoses neljapäeval välja tulnud sanktsioonirežiimiga on Eesti välisminister 2018. aasta veebruaris hukka mõistnud Vene Föderatsiooni tegevuse seoses NotPetya korraldatud küberrünnakuga ning oktoobris 2018 avaldas välisminister toetust Suurbritanniale ja Hollandile riikide küberruumis vastutustundetu käitumise vastu seismisel. Detsembris 2018 avaldas välisministeerium muret seoses Hiina pahatahtliku tegevusega küberruumis.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: