Riik loob varude haldamiseks varude keskuse

Magnumi ja Semetroni koostöös saabus Eestisse suur hulk kaitsemaske
Magnumi ja Semetroni koostöös saabus Eestisse suur hulk kaitsemaske Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Valitsus kiitis neljapäevasel kabinetinõupidamisel heaks majandus- ja taristuministri ettepaneku luua hiljemalt 2021. aasta keskpaigaks elanikkonna varustuskindluse tagamiseks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalasse Eesti Varude Keskus.

Minister Taavi Aasa (KE) sõnul on koroonaviirus toonud selgelt välja puudused hädaolukorra lahendamisel varustuskindluse tagamisel – riiklikud varud ning nende tagamise ja jaotamise põhimõtted on puudulikud ja lisaks puudub Eestis varustuskindluse tagamise eest keskselt vastutav asutus.

"Tänane hajutatud vastutus on tinginud olukorra, mil varusid ei ole piisavalt ning hädaolukorras oleme keskendunud varude moodustaja määramisele ja varu olemasolu tagamisele. Nii oleme sunnitud varude ostmiseks kulutama oluliselt rohkem aega ja raha kui vaja," märkis Aas.

Majandusministri ettepaneku kohaselt moodustatakse AS Eesti Varude Keskus (EVK) AS Eesti Vedelkütusevaru Agentuuri (OSPA) laiendamise teel majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) haldusalasse.

Varude keskusesse koondatakse elanikkonna kaitse eesmärgil isikukaitsevahendite, ravimite, veterinaarravimite, antidoodide, meditsiinitarvikute, toidu- ja esmatarbekaupade ja vedelkütuse hankimise, hoidmise, kvaliteedikontrolli, uuendamise ja jagamise korraldamine. Lisaks varude haldamisele vastutaks varude keskus varude logistika ning varude sektorite toimepidevuse analüüside ja seire eest. 

Aasa sõnul on oluline tagada pikaajaliselt toimiv ja efektiivne lahendus alates varude moodustamisest kuni hädaolukorras varude jagamiseni välja. "Varud peavad olema igal ajal kasutatavad ja vastama kvaliteedinõuetele, et meil ei tekiks olukorda, kus isikukaitsevahendid lõppevad liiga ruttu otsa või ravimite kehtivusaeg on läbi saanud," tõi Aas näiteid. 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ja OSPA esitavad ettepanekud varude loomise viiside kohta valitsusele septembris 2020.

Koos varude keskuse loomisega hiljemalt 2021. aasta juulis töötatakse välja ka riigikaitseseaduse, hädaolukorra seaduse ja teiste seaduste muudatusettepanekud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: