SpaceX-i kosmosekapsel lõpetas oma lennu Mehhiko lahes

{{1596338520000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP PHOTO/NASA TV

USA ettevõtte SpaceX kosmosekapsel Crew Dragon Endeavour lõpetas pühapäeva pärastlõunal oma lennu Mehhiko lahes õigeaegselt pärast taassisenemist Maa atmosfääri ning kõigi langevarjude viperusteta avanemist.

"On tõepoolest meie auasi ja privileeg," ütles üks kahest pardal viibinud astronaudist, piloot Doug Hurley, kui raadioside muutus katkendlikuks ning katkes.

Tegemist on esimese USA kosmoselaeva vette maandumisega pärast Apollo-Sojuz missiooni aastal 1975. 

Crew Dragon, esimene USA mehitatud kosmoselaev pärast süstikuprogrammi lõppu üheksa aastat tagasi, viis 30. mail ilmaruumi kanderakett Falcon 9. 

Testlennu raames tõi Crew Dragon Hurley ja Behnkeni ISS-ile, kus nad töötasid kaks kuud koos Vene kosmonautide Anatoli Ivanišini ja Ivan Vagneri ning ameerika astronaudi Chris Cassidyga. 

Ettevõtja Elon Muski loodud SpaceX on nüüd esimene erafirma, kes on saatnud astronaudid kosmosesse. Tegemist on viimase testlennuga, mis kandis nime Demo-2, enne kui NASA kiidab Crew Dragoni kapsli heaks regulaarseteks mehitatud missioonideks. 

Märtsis lendas sarnane kosmoselaev ISS-ile mehitamata. 

Alates 2011. aastast on NASA maksnud Venemaale Sojuz-rakettide kasutamise eest oma astronautide kosmosesse viimisel. 

Muu hulgas leppis NASA mais Roskosmosega kokku veel ühe koha ostmises 90,2 miljoni dollari eest oktoobris kosmosejaama suunduvale alusele. Seda seoses võimalike viivitustega järgmise Crew Dragoni lennu osas. 

NASA andmeil on järgmine missioon kavas siiski septembri lõpus. 

USA kosmoseagentuur tasus SpaceX-ile enam kui kolm miljardit dollarit, et ehitada, testida ja juhtida Dragoni kapslit kuuel kosmoselennul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: