Beiruti plahvatustes sai surma vähemalt 100, viga 4000 inimest

{{1596559860000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/MOHAMED AZAKIR

Suure osa Liibanoni pealinna Beiruti sadamast ja selle ümbrusest maatasa teinud plahvatustes sai surma vähemalt 100 ja kannatada 4000 inimest, vahendas Al Jazeera Liibanoni president Michel Aouni teadet. Kodutuks jäi plahvatuse tõttu kuni 300 000 inimest.

Riigi tervishoiuminister on hoiatanud, et hukkunute ja kannatanute arv võib veelgi tõusta.

"Ma arvan, et nüüd on 250 000 kuni 300 000 inimest, kes on koduta," ütles linna kuberner Marwan Aboud ja lisas, et teisipäevase plahvatuse kahju ulatub hinnanguliselt kolme kuni viie miljardi dollarini (euroni). Insenerid ja ekspertrühmad pole veel ametlikku kahjude hindamist läbi viinud, ütles ta ja lisas, et sadamas kärgatanud plahvatus tõi purustusi umbes poolele linnast.

Plahvatused leidsid teisipäeva õhtul aset Beiruti sadamapiirkonnas.

Liibanoni julgeolekujuht Abbas Ibrahim ütles, et vahejuhtumi võis põhjustada äärmiselt plahvatusohtlik materjal, mis konfiskeeriti mõni aeg tagasi ühelt laevalt ja ladustati sadamas. Kohaliku telekanali LBC andmetel oli tegemist ammooniumnitraadiga.

Liibanoni peaminister Hassan Diab selgitas hiljem, et õhku lendas 2750 tonni ammooniumnitraati, mida hoiti sadama laos.

"On vastuvõetamatu, et 2750 tonni ammooniumnitraati hoiti kuus aastat laos ilma ennetusmeetmeid rakendamata," ütles ta riikliku kaitsenõukogu istungil.

Suurem plahvatus oli nii võimas, et seda oli kuulda ja tunda Beirutist üle Vahemere rohkem kui 200 kilomeetri kaugusel asuval Küprosel.

Teisest plahvatusest jäädvustatud videos on näha hiiglaslikku tulekera, millele järgnes linna läbistanud võimas lööklaine. 

"Me kuulsime plahvatust, siis nägime (suitsusammast)," ütles üks rõdult plahvatust näinud kohalik elanik. "Plahvatuse jõud paiskas meid selg ees tagasi korterisse," lisas ta. 

Liibanoni meedias on näha fotosid plahvatuste järel rusude alla jäänud inimestest.

Beiruti sadamas olnud ühe sõjaväelase sõnul on olukord seal katastroofiline. "Surnukehad lebavad maas. Kiirabid toovad veel hukkunuid ära."

Uudisteagentuuri AFP korrespondendi sõnul said kahjustada kõik Hamra linnaosa poeesised. Paljud aknad ja sõidukid on purunenud. 

Plahvatus Beirutis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Karim Sokhn/Instagram/Ksokhn

Beiruti Clemenceau meditsiinikeskusesse saabus kümneid vigastatud inimesi, sealjuures lapsi. 

Tervet Beiruti sadamapiirkonda kattis suitsusammas ning põlengut on kustutamas helikopterid. Plahvatuse piirkonna ümber on rajatud tõkked, läbi lastakse vaid kiirabi ja päästjaid, samuti inimesi, kelle lähedased piirkonnas töötavad. 

Plahvatuste epitsentriks tundus olevat sadamatsoonis asuv suur hall laohoone, ütles Benjamin Strick uuriva ajakirjanduse portaalist Bellingcat.

Ametnik: Iisrael ei ole seotud Beiruti plahvatustega

Iisrael ei ole seotud Liibanoni pealinnas Beirutis teisipäeval aset leidnud võimsate plahvatustega, teatas anonüümseks jäänud Iisraeli valitsusametnik.

Iisrael ja Liibanoni mõjukas liikumine Hizbollah on verivaenlased ning pinged nende vahel on viimasel ajal taas süvenenud.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu hoiatas varem teisipäeval Hizbollah'd, et Iisrael ei kõhkle taas ründamast, kui peab seda vajalikuks.

Prantsusmaa pakkus Liibanonile seoses Beiruti plahvatustega abi

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian ütles teisipäeva õhtul, et Prantsusmaa seisab Liibanoni kõrval ja on valmis teda aitama pärast Beirutit raputanud võimsaid plahvatusi.

"Prantsusmaa seisab ja jääb alati seisma Liibanoni ja liibanonlaste kõrval. Ta on valmis andma abi vastavalt vajadustele, mida Liibanoni võimud väljendavad," ütles ta Twitteris.

Plahvatustes sai kergelt viga üks soomlane

Soome välisministeerium andis kolmapäeval teada, et plahvatuses sai viga ka üks soomlane, kuid tema vigastused ei ole tõsised. Ministeeriumi kohaselt on neil ühendus olnud 18 soomlasega, kes on ministeeriumile teada andnud oma reisist Liibanoni. Ükski neist ei avaldanud soovi abi saamiseks. Neist kaheksa viibib hetkel riigis ja kümme mitte.

Beiruti plahvatus. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/STR

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS, AFP, STT, Reuters, Al Jazeera

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: