USA toob oma sõdurid Norrast ära

USA merejalaväelased õppusel Norras, 2018. aastal.
USA merejalaväelased õppusel Norras, 2018. aastal. Autor/allikas: AFP/SCANPIX

USA merejalavägi lõpetab vägede pideva rotatsiooni Norras, kus on viimase nelja aasta jooksul kuuekuuliste rotatsioonide kägus olnud korraga kuni 700 merejalaväelast.

Rotatsioonide asemel panustab merevägi nüüd väljaõppele ja õppustele koos Norra relvajõududega, vahendas Stars and Stripes USA mereväe korpuse Euroopa-Aafrika vägede kõneisikut, major Adrian J.T. Rankine-Gallowayd.

Sügisel jõustuv muudatus parandaks Rankine-Galloway sõnul merejalaväe vägede üldist lahinguvalmidust ja võimaldaks USA-l paremini kohandada väljaõpet suuremate Norra sündmustega.

Väljaande kinnitusel tehti otsus koos Norra võimudega.

USA merejalaväelaste viimane rotatsioon lõpeb oktoobris, aga praeguste plaanide kohaselt osalevad nad talvel toimuvatel õppustel, teatasid Norra relvajõud.

Sakkov: see on Euroopa julgeolekule kurb uudis

Kaitseuuringute keskuse direktor Sven Sakkov, et USA vägede kohalolek oli oluline ka Arktika ja ka Euroopa julgeolekut silmas pidades.

"Me oleme näinud viimase kümne või isegi 20 aasta jooksul Vene Föderatsiooni üha laiemat püüdu Arktikat enda kasuks militariseerida. Ja see USA merejalaväelaste nüüdseks kolmeaastane rotatsiooniaeg Norras oli sellele üheks vastukaaluks," ütle Sakkov ERR-ile.

"See on kurb uudis Euroopa julgeoleku seisukohast ja kindlasti hea uudis Kremlile," sõnas Sakkov.

Sakkovi sõnul on USA merejalaväelaste kontingent Norras olnud roteeruval alusel 2017. aastast. "See on osa Trumpi administratsiooni esimeste aastate vägede juurde viimise tendentsist Euroopasse," ütles ta.

Sakkov rääkis, et Norra koobastesse jääb alles Külma sõja ajal seal olnud USA merejalaväe ekspedistioonivarustus, mida hoitakse merejalaväelaste kasutamiseks täisvalmiduses.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: