Valgevenelased proovivad takistada valimistulemuste võltsimist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SCANPIX/TASS

Valgevenes toimuvad pühapäeval presidendivalimised. Paljud valgevenelased proovivad vaatluste käigus takistada valimistulemuste võltsimist. Keskvalimiskomisjoni andmetel osales eelhääletamisel juba kolmandik valijatest, sõltumatute aga kordades vähem.

Valimiste peamised kandidaadid on 1994. aastast riiki valitsev president Aleksandr Lukašenko ja opositsiooni kandidaat Svetlana Tsihhanovskaja, kelle võit ei ole tõenäoline, kuna valimissüsteem on seatud Lukašenko ameti säilimiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valimisjaoskondades, kus alates teisipäevast toimub eelhääletamine, valitses laupäeval rahu. Sõltumatuid valimisvaatlejaid sisse ei lubata.

Vaatlejate nimekirjas olevat Ilja Dabratvorit ei luba miilits isegi koolimajja, kus eelhääletamine toimub. Valimiskomisjoni esimehe sõnul on kogu vaatlemisaeg juba antud teistele vaatlejatele.

"Ma pakkusin talle, et tema abikaasa Irina vaatleb neli päeva. Ma pakkusin, las kaks päeva vaatleb abikaasa, kaks päeva tema. Nad ei olnud sellega nõus. Ta saaks vaadelda, kui tema abikaasa talle koha loovutaks," rääkis valimiskomisjoni esimees Nikolai Boiko.

Samas aga ei pääsenud valimisjaoskonda ka Ilja abikaasa Irina, kes pidi valimisi vaatlema kooli koridorist. Üks vaatleja teeb oma tööd kooli hoovist. Kogu selle vaatlemise eesmärk on valijad üle lugeda ja kirja panna ametnike nimed, kes vaatlejate õigusi rikuvad.

Sõltumatu vaatleja Ilja Dabratvori sõnul ei ole ükski diktatuur igavene. "Paar aastat ja diktatuur variseb kokku. Ja me peame aru saama, kellega me hakkame ehitama uut Valgevenet, uut ühiskonda," rääkis ta.

Tundub aga, et kui Valgevenesse peaks saabuma demokraatia, siis seda mitte valimiste tulemusel. Valimissüsteem on siin ehitatud nii, et võita saab ainult praegune president.

Keskvalimiskomisjoni andmetel osales eelhääletamisel juba kolmandik valijatest. Sõltumatute vaatlejate hinnangul on nende arv kordades väiksem. Homme, peale hääletamise lõppu, plaanib opositsioon Minski kesklinnas rahumeelset meeleavaldust.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: