Valgevenes toimuvad presidendivalimised ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SCANPIX/AP/Sergei Grits

Valgevenes toimuvad pühapäeval presidendivalimised. Opositsiooni teatel on teisipäeval alanud eelhääletamisel juba toimunud rohkelt võltsimisi.

Peamine võitlus käib praeguse presidendi Aleksander Lukašenka ja opositsioonikandidaadi Svetlana Tsihhanovskaja vahel. Viimasest on möödunud nädalate jooksul saanud uus poliitiline täht.

Svetlana Tsiihanovskaja on paljude valgevenelaste jaoks muutuste ootuse sümbol. Kuid Aleksander Lukašenka korraldatud valimisi on tal raske võita, kui mitte võimatu.

"Ma tahan väga, et need valimised oleksid ausad. Sest kui võimul ei oleks midagi karta, ei oleks põhjust muretseda.  Kui kogu rahvas on Aleksander Grigorjevitši poolt me loomulikult oleksime sellega nõus, kui valimised oleksid ausad. Ja me loodame sellele väga," rääkis Tsihhanovskaja.

Tsihhanovskaja peamine valimislubadus on lasta vabaks kõik poliitvangid ja siis poole aasta jooksul korraldada uued ja ausad presidendivalimised. See on tema pikk plaan, täna aga kavatsevad Tsihhanovskaja toetajad kokku saada Minski kesklinnas rahumeelsele meelavaldusele.

"Ma ütlen veel kord: ma väga loodan, et kõik läheb rahulikult. Sest mina seisan vaid rahu eest Valgevenes. Ma tahan ainult ausaid valimisi. Me ei taha liiga palju," sõnas Tsihhanovskaja.

Võim ilmselt valmistab ette oma vastust opositsioonile. Pühapäeva hommikust on tänavatel näha politsei tehnikat ja inimeste kinnipidamiseks ja transpordiks vajalikke sõidukeid.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: